کد خبر : ۳۴۸۵۸۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ایجاد ۹۰ نیروگاه خورشیدی برای مددجویان فاقد درآمد در سیستان و بلوچستان

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: بیش از ۹۰ نیروگاه پنج کیلو واتی خورشیدی خانگی برای برخی از مددجویان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی…

ایجاد ۹۰ نیروگاه خورشیدی برای مددجویان فاقد درآمد در سیستان و بلوچستان

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، ماندانا زنگنه اظهارداشت: سال های گذشته در راستای ایجاد درآمد برای خانواده های مددجو فاقد درآمد و زنان سرپرست خانوار طرح ایجاد نیروگاه های خورشیدی خانگی مورد بررسی قرار گرفت و سرانجام در استان به مرحله اجرا رسید.

وی ادامه داد: در این راستا این نیروگاه ها برای کمک به اقتصاد اقشار آسیب پذیر سیستان و بلوچستان راه اندازی شده است.

معاون  هماهنگی امور اقتصادی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: برای برق تامین شده در این نیروگاه ها قرارداد خرید تضمینی با شرکت برق منطقه ای منعقد شده که بر اساس آن این شرکت برای مدت ۲۰ سال برق تولید شده تمامی نیروگاه ها را خریداری خواهد کرد که این امر سبب ایجاد درآمدی پایدار و برای این قشر از جامعه خواهد شد.

وی بیان کرد: استفاده از انرژی های تجدید پذیر بهترین راه برای حفظ اکوسیستم طبیعی و جلوگیری از معضلات ناشی از تغییرات آن است.
زنگنه افزود: این پروژه در غالب اجرای طرح های اقتصاد مقاومتی و نیز استفاده بهینه از انرژی های نو و تجدید پذیر برای مددجویان این نهاد اجرایی شده است.
سیستان و بلوچستان با توجه به موقعیت ژئوپلتیک خاص خود در تمامی زمینه ها به ویژه انرژی های تجدید پذیر توانمندی و ظرفیت های بسیار ایده آلی دارد که قرار گرفتن در مسیر بادهای پر قدرت سیستان و انرژی تابشی خورشید با بیش از ۶ کیلووات ساعت بر مترمربع در روز، گوشه ای از سرازیر شدن نعمات خدادادی بر این سرزمین است که با بهره گیری از آنها می توان بهترین شرایط را در منطقه به وجود آورد.
مطالعات نشان داده است که سیستان و بلوچستان به ویژه منطقه فلات سیستان بالاترین پتانسیل استفاده از انرژی باد را داراست از این رو شواهد تاریخی نشان دهنده بهره برداری گذشتگان از این انرژی لایزال در مناطق روستایی باستانی منطقه است که هنوز آثاری از آن موجود است.
با وجود ظرفیت های فراوان سیستان و بلوچستان در زمینه انرژی های نو این استان می تواند بستر مناسبی در زمینه سرمایه گذاری داخلی و خارجی فراهم کند به طوری که سرمایه گذاری در این بخش با توجه به نیاز کشورهای افغانستان و پاکستان به واردات برق از ایران سوددهی فراوان را برای فعالان اقتصادی به دنبال دارد.

ایرنا

 

کلید واژه :

نیروگاه خورشیدی

،

سیستان و بلوچستان

ثبت نظرات
captcha