کد خبر : ۳۴۸۵۸۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

سرعت بادهای ۱۲۰ روزه در زابل به ۱۰۱ کیلومتر بر ساعت رسید

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: بیشینه سرعت وزش بادهای ۱۲۰ روزه صبح امروز سه شنبه در زابل به ۲۸ متر بر ثانیه معادل ۱۰۱ کیلومتر بر ساعت رسید و سبب خیزش…

سرعت بادهای ۱۲۰ روزه در زابل به ۱۰۱ کیلومتر بر ساعت رسید

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، محسن حیدری  اظهارداشت: وزش باد شدید شعاع دید افقی در محدوده فرودگاه زابل را به چهار هزار متر کاهش داده و شرایط کیفی هوا را از حالت سالم خارج کرده است.
وی ادامه داد: هم اینک سرعت لحظه ای وزش باد در زابل ۹۴ کیلومتر بر ساعت بوده که شعاع دید افقی در این شهر را به شدت کاهش داده است.
مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت:علاوه بر زابل وزش باد شدید سایر شهرهای شمالی استان را فرا گرفته به طوریکه گردوخاک حاصل شعاع دید افقی در محدوده اداره هواشناسی زهک را به یکهزار متر متر کاهش داده است.
وی بیان کرد: انتظار می رود از ظهر به بعد در نواحی مرکزی شاهد افزایش غبار ناشی از باد در شمال سیستان وبلوچستان باشیم البته به تدریج وزش باد با شدت کمتر در نوار شرقی این استان نیز جریان خواهد یافت.
حیدری با بیان اینکه پیش بینی می شود وزش بادهای شدید ۱۲۰ روزه حداقل تا جمعه پیش رو ادامه داشته باشد، افزود: وزش باد شدید سبب خیزش گردوخاک، کاهش دید افقی و کیفیت هوا بویژه در مناطق روستایی و برخی  مسیرهای ارتباطی منطقه سیستان می شود.
وی به شهروندان سیستانی توصیه کرد که در زمان غبارآلود شدن هوا از ترددها و سفرهای غیر ضروری خودداری کنند.
مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: با توجه به شدت وزش باد و فعال بودن برخی چشمه های تولید گردوغبار در شمال استان انتظار می رود شدت گردوخاک در برخی نقاط مسیر زاهدان به زابل بویژه محدوده «یادمان شهدا» تا «شیله» بیشتر باشد و شاهد کاهش شدید دید افقی باشیم.
وی خاطرنشان کرد: با شدت گرفتن جریانات شمالی دمای هوای نیمه شمالی استان نیز بین سه تا پنج درجه نیز کاهش می یابد.

ایرنا

 

کلید واژه :

سرعت باد

،

زابل

ثبت نظرات
captcha