کد خبر : ۳۴۸۵۷۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

نفوذ میکروپلاستیک ها به اعضای بدن انسان

کارشناسان در مطالعات جدید به نفوذ میکروپلاستیک ها به اعضای بدن انسان پی برده اند.

نفوذ میکروپلاستیک ها به اعضای بدن انسان

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، میکروپلاستیک ها به تمامی نقاط جهان- اقیانوس ها، خشکی، هوا و ذخایر غذایی - راه پیدا کرده اند و اکنون محققان به وجود این ذرات ریز و خرد در بافت ها و اعضای بدن انسان پی برده اند.

برآوردها حاکی از آن است که هر ساله حدود ۳۰۰ میلیون تن زباله پلاستیکی تولید می شود و این ترکیبات درحالیکه قابل تجزیه نیستند به ذرات کوچک و کوچکتر موسوم به میکروپلاستیک ها تبدیل می شوند.

میکروپلاستیک ها با تاثیرات بسیار منفی بر اکوسیستم دریایی همراه هستند و شواهد فزاینده ای از مضرات آنها برای سلامت انسان وجود دارد.

در این بررسی جدید دو دانشجوی دانشگاه دولتی آریزونا در آمریکا به ارزیابی این موضوع پرداختند که آیا میکروپلاستیک ها در اعضای بدن انسان انباشته شده اند. در مطالعه ای که در سال ۲۰۱۸ انجام گرفته بود مشخص شد میکروپلاستیک ها از روده انسان عبور می کنند.

این محققان به بررسی نمونه بافت ریه، کبد، کلیه و طحال ۴۷ انسان پرداختند. آنان در هر یک از این نمونه ها ترکیبی از آلودگی پلاستیکی را مشاهده کردند. همچنین بیسفنول A به رغم اثباتِ تاثیر آن در بروز مشکلات جسمی از قبیل بیماری های قلبی عروقی، همچنان در تولید بسته های غذایی استفاده می شود و در تمامی ۴۷ نمونه آزمایش شده مشاهده شده است.

به گزارش روزنامه ایندیپندنت، این دو محقق اظهار داشتند: می توان مواد و ذرات پلاستیکی را که موجب آلودگی محیط زیست شده اند در تمام نقاط جهان مشاهده کرد و در مدت چند دهه پلاستیک ها که با مزیت فوق العاده شناخته شده بودند اکنون به عنوان تهدیدی جدی در نظر گرفته می شوند.

ایسنا

 

کلید واژه :

نفوذ میکروپلاستیک ها

،

بدن انسان

ثبت نظرات
captcha