کد خبر : ۳۴۸۵۷۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ایستگاه تحقیقاتی کاشمر کلکسیونی از ۲۶۸ گونه انگور بادام و گیاه دارویی

رئیس ایستگاه تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی کاشمر گفت: ایستگاه تحقیقاتی کاشمر کلکسیونی از محصولات مختلف کشاورزی از جمله ۲۶۸ گونه مختلف انگور، بادام و گیاهان دارویی است که بر روی آن ها تحقیقات مختلف انجام می شود.

ایستگاه تحقیقاتی کاشمر کلکسیونی از ۲۶۸ گونه انگور بادام و گیاه دارویی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، مجید طاهریان در همایش روز انتقال یافته های تحقیقاتی پنبه که با حضور کشاورزان منطقه ترشیز در محل ایستگاه تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی کاشمر برگزار شد، افزود: همه ساله دوره های آموزشی مختلفی از جمله برای کشاورزان برای ارائه آخرین یافته های تحقیقاتی پنبه در ایستگاه تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی کاشمر برگزار می شود.

وی اظهار کرد: ایستگاه تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی کاشمر در سال ۶۴ -۶۵ با هدف تحقیقات و تولید بذر پنبه آغاز به کار نمود و تا کنون در زمینه پنبه بسیار موفق عمل نموده به طوری که معرفی چهار رقم بذر پنبه شامل خرداد، کاشمر، خورشید و ورامین که هر کدام با اهداف خاصی اصلاح و معرفی شدند از آن جمله هستند.

طاهریان با بیان اینکه هسته اولیه بذر این چهار رقم برای کل کشور فقط در ایستگاه تحقیقاتی کاشمر تولید می شود، ادامه داد: چون پنبه های رایج  تتراپلوئید که غوزه بسته هستند وقتی توسط کارگر برداشت می شود یک سری مشکلاتی از جمله ضایعات بیشتر و الیافت با کیفیت پایین تری دارند به همین جهت برای اولین بار در کشور توسط محققین ایستگاه تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی کاشمر طی یکی دو سال آینده اولین رقم پنبه بومی غوزه شکفته در کشور معرفی می شود.

طاهریان همچنین تصریح کرد: اگر چه تا دهه ۸۰ مرکز کاشمر فقط به نام تنها مرکز تحقیقات پنبه شرق کشور شناخته می شد که البته همچنان سایت تحقیقاتی شرق کشور است اما صرفاً از حالت تخصصی پنبه خارج و به ایستگاه تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی کاشمر تغییر نام یافت.

وی مطرح کرد: اکنون بر روی محصولات دیگری از جمله انگور، انار و اخیراً بادام و همچنین گیاهان دارویی توسط محققان این مرکز تحقیقاتی دارد صورت می گیرد، از جمله این دستاوردها معرفی انگور ترشیز و یا ترکمن شماره ۴ بوده که به خاطر زودرس بودن، داشتن نیاز آبی کمتر و مقاومت به سرمای بسیار زیاد تا کنون استقبال بسیار خوبی از شهرها و استان های غرب کشور مانند ارومیه تا ایلام و همچنین استان های خراسان رضوی، شمالی، جنوبی و استان سمنان صورت گرفته و تقاضای بسیار زیادی برای تهیه این انگور دارند.

رئیس ایستگاه تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی کاشمر افزود: سال قبل در سایت تحقیقاتی کاشمر کلکسیون انگور شامل ۱۸۰ رقم انگور احداث شد که شامل ارقام بومی شهرستان، استان و کشور هستند.

وی همچنین از ایجاد کلکسیون برترین ارقام بادام کشور در سال گذشته خبر داد و گفت: در این کلکسیون ۶۴ رقم بادام از بین ۵ هزار ژنوتیپی که توسط خود موسسه تحقیقات علوم باغبانی بررسی شده جمع آوری گردید، ارقام موجود در این کلکسیون با هدف توسعه و بهبود باغات منطقه کوهسرخ و مناطق کوهستانی بردسکن جمع آوری شد.

وی به ایجاد کلکسیون ارقام مختلف گیاهان دارویی اشاره کرد و افزود: اکنون در حال بررسی ۵ گونه گیاه دارویی از نظر نیاز آبی و سازگانی با منطقه که اعتبار آن از سوی استانداری تأمین شده هستیم، این طرح که دو ساله خواهد بود برای کل استان قابل تعمیم است.

رئیس ایستگاه تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی کاشمر عنوان کرد: در حال حاضر ۲۴ گونه گیاهان دارویی را در ایستگاه تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی کاشمر کشت شده که به صورت آموزشی، ترویجی بوده و دو طرح تحقیقاتی بر روی این گونه ها دارد انجام می شود.

وی ادامه داد: تحقیقات دیگری هم در ایستگاه تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی این شهرستان شامل آب و خاک، گیاه پزشکی، آفات و بیماری های محصولات پزشکی صورت می گیرد، در خصوص آفات پسته انار و انگور با استفاده از مواد بیولوژیک که ضرری برای انسان و محیط زیست نداشته و از سویی هزینه پایین تری داشته باشند به نتایج بسیار خوبی رسیده ایم.

طاهریان افزود: اگر چه با استفاده از کائولین برای کنترل پسیل پسته در باغات پسته که یک افت بسیار طغیانی در منطقه است و همچنین در باغات انار برای آفتاب سوختگی و دانه سفیدی به نتایج خوبی رسیده ایم ولی پروتکل و دستورالعمل های خاصی دارد که طبق آن باید کشاورزان انجام دهند.

وی تصریح کرد: یکی دیگر از وظایف حاکمیتی ما تکثیر بذر است، چرا که به دلیل تحریم ها بذرها از نظر وزارت جهاد کشاورزی از حساسیت قابل توجهی  برخوردار هستند به همین علت هر ماه تمامی ایستگاه های تحقیقاتی که وظیفه تکثیر بذر را بر عهده دارند پایش می شوند.

رئیس ایستگاه تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی کاشمر مطرح کرد: هسته های اولیه ۴ رقم جو شامل یوسف، ریحان، گوهران، نصرت که مخصوص مناطق معتدل استان خراسان هستند در داخل ایستگاه تحقیقات کاشمر تکثیر می شوند و هر ساله بذر با کیفیتی به دست پیمانکاران می رسد.

وی در ادامه از راه اندازی آزمایشگاه کشت بافت خبر داد و گفت: در این آزمایشگاه تکثیر انگور ترکمن را از طریق کشت بافت شروع کردیم و اکنون هم وارد تکثیر عناب از طریق کشت بافت شده ایم.

رئیس ایستگاه تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی کاشمر در پایان بیان کرد: سالیانه به طور میانگین ۱۵ تا ۱۶ طرح تحقیقاتی مختلف در این مرکز انجام می شود.

کشاورزان منطقه ترشیز به مناسبت روز انتقال یافته های تحقیقاتی پنبه در محل ایستگاه تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی کاشمر حضور یافتند و با آخرین یافته های محققان این مرکز در خصوص محصول پنبه آشنا شدند.

ایسنا

 

کلید واژه :

ایستگاه تحقیقاتی کاشمر

،

انگور

،

بادام

ثبت نظرات
captcha