کد خبر : ۳۴۸۵۶۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

از بین بردن باکتری ها با کمک الکتریسیته

پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدیدی نشان داده اند که می توان باکتری ها را با ولتاژ پایین الکتریسیته از بین برد.

از بین بردن باکتری ها با کمک الکتریسیته

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، به نقل از وب سایت رسمی دانشگاه آرکانزاس، یک پژوهش جدید نشان می دهد که جریان الکتریسیته با ولتاژ فوق العاده پایین بتواند در از بین بردن باکتری ها موثر باشد زیرا این جریان، به سوراخ شدن غشایی منجر می شود که باکتری را احاطه کرده است. شاید این بررسی که توسط پژوهشگران "دانشگاه آرکانزاس"(UArk) آمریکا انجام شده است، بتواند به مقابله با باکتری های مقاوم در برابر دارو کمک کند.

پژوهشگران با استفاده از باکتری "اشریشیا کلی"(E. coli) نشان دادند که استفاده از ولتاژ پایین به مدت ۳۰ دقیقه می تواند سوراخ هایی را در غشای سلول به وجود آورد که امکان نشت مولکول های کوچک، یون ها و پروتئین ها را به درون و بیرون سلول فراهم کند و باکتری ها را از بین ببرد.

"یونگ وانگ"(Yong Wang)، از پژوهشگران این پروژه گفت: اگرچه خاصیت ضد میکروبی برق مدت هاست که شناخته شده اما تا پیش از ارائه این یافته های جدید مشخص نشده بود که ولتاژهای پایین چگونه به باکتری آسیب می رسانند و نهایتا آن را از بین می برند.

وی افزود: چنین ولتاژ پایینی را می توان برای استریل کردن دستگیره در و یا سایر سطوح لمسی که دارای باکتری هستند، بدون صدمه زدن به کاربر مورد استفاده قرار داد. همچنین می توان از این روش برای جلوگیری از تشکیل زیست لایه در دستگاه های تصفیه و ذخیره سازی آب استفاده کرد.

این پژوهش، در مجله "Applied and Environmental Microbiology" به چاپ رسید.

ایسنا

 

کلید واژه :

باکتری ها

،

الکتریسیته

ثبت نظرات
captcha