کد خبر : ۳۴۸۵۶۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

کشت گیاهان دارویی در ۲ هزار هکتار از مراتع خراسان شمالی

کارشناس مسئول بهره برداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی گفت: امسال طرح های توسعه گیاهان دارویی در ۲ هزار هکتار از مراتع استان به اجرا در می آید…

کشت گیاهان دارویی در ۲ هزار هکتار از مراتع خراسان شمالی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، علیرضا احمدی اسکویی اظهار داشت: اعتبار ۵۰۰ هکتار از این مساحت که چهار میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال است از محل صندوق توسعه ملی تامین می شود.

وی گفت: هزار و ۵۰۰ هکتار از این مساحت نیز در راستای اجرای تعهدات احیا و بهره برداری مجریان طرح های مشارکتی و فرعی با مشارکت جوامع محلی به توسعه گیاهان دارویی اختصاص می یابد.

وی با بیان این که سال گذشته مساحت اجرای طرح های  احیا و توسعه گیاهان دارویی هزار و ۱۴۷ هکتار بود گفت: ۴۰۰ هکتار از این مساحت به طرح های مشارکتی با جوامع بومی اختصاص داشت.

وی اظهار داشت: در سال گذشته چهار تن شیره باریجه و کتیرا از مراتع استان که طرح های مشارکتی در آن ها در حال اجراست برداشت شد و امسال با توجه به آب و هوای استان هنوز برداشت گیاهان دارویی آغاز نشده است.

 بیش از ۳۰ هزار گونه گیاهی  در دنیا وجود دارد که از این تعداد هشت هزار گونه در ایران شناسایی شده است.

تنوع گیاهان در ایران سه برابر بیش از تنوع این گونه ها در اروپا است و این مزیتی برای کشور ما به شمار می رود.  

در خراسان شمالی هم ۳۵۰ گونه گیاه دارویی وجود دارد.

سطح زیر کشت گیاهان دارویی خراسان شمالی هزار و ۲۸۵ هکتار است که معروف ترین آنها زیره سبز، آویشن باغی، باریجه، نعنا فلفلی، خاکشیر، گشنیز، کدو تخم کاغذی، کتیرا و کتان است.

 

 

کلید واژه :

گیاهان دارویی

،

مراتع خراسان شمالی

ثبت نظرات
captcha