کد خبر : ۳۴۸۵۵۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

توصیه های طب سنتی برای کاهش استرس و افزایش تمرکز  کنکوری ها

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به نقش تغذیه در کاهش استرس و افزایش تمرکز در خصوص رژیم غذایی مناسب در روزهای باقی مانده به کنکور توضیحاتی ارائه داد.

توصیه های طب سنتی برای کاهش استرس و افزایش تمرکز  کنکوری ها

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، دکتر مژگان تن ساز - متخصص طب سنتی، مهمترین اقدام در روزهای باقی مانده به کنکور را اصلاح سبک زندگی اعلام کرد و گفت: به موقع خوابیدن موجب کاهش استرس، تقویت سیستم ایمنی و افزایش تمرکز می شود. همچنین اگر تحرک کافی ندارید، حتما سعی کنید روزانه حداقل ۱۰ تا ۱۵ دقیقه فعالیت آرام، نرمش یا پیاده روی با سرعت کم داشته باشید؛ چراکه تحرک، تمرکز و جریان خون مغزی را افزایش می دهد.

عضو هیئت علمی دانشگاه، خطاب به افرادی که از یبوست رنج می برند و وضعیت گوارشی چندان مناسبی ندارند، افزود: حتما باید در این هفته اقدامی برای بهبود و کنترل این مشکل انجام دهید؛ یکی از راه های سریع و در دسترس، مصرف روزی ۶ عدد انجیر تازه، ۲ عدد قبل از هر وعده غذایی است.

وی در خصوص افراد لاغر اندام با پوستی تیره و موهای خشک که با مشکل یبوست دست و پنجه نرم می کنند، بیان کرد: این افراد می توانند یک تا ۲ قاشق غذاخوری خاکشیر را بعد از شستشو در آب جوش بریزند و بعد با کمی عسل شیرین و میل کنند. مصرف این نوشیدنی صبحها به صورت ناشتا یبوست را برطرف می کند.

تن ساز تصریح کرد: داوطلبان امسال به علت شیوع بیماری کرونا (COVID-۱۹) باید ۳ تا ۴ ساعت در زمان آزمون با ماسک تنفس کنند، بنابراین یکی از مهمترین نکات انجام تمرینات تنفسی در این روزهاست. بهتر است این هفته حتما تنفس های عمیق را تمرین کنید، حداقل روزی ۳ تا ۵ بار و هر بار ۴ تا ۵ نفس عمیق بکشید و سعی کنید اکسیژن را تا انتهای ریه ها فرو ببرید. این تمرین کمک می کند استرس کاهش و اکسیژن رسانی افزایش یابد.

متخصص طب سنتی بر لزوم پرهیز از مصرف غذاهای حجیم و آماده، همچون سوسیس، کالباس، پیتزا، الویه، سس مایونز و نوشابه تاکید کرد و گفت: سعی کنید در این هفته از غذاهایی استفاده کنید که خون رسانی را بهبود بخشد و به تقویت قلب، مغز و ریه کمک کند.

وی در ادامه برخی توصیه های تغذیه ای را در این رابطه برشمرد:

بهترین ماده غذایی در وعده صبحانه، زرده تخم مرغ عسلی است، بهتر است از سفیده آن استفاده نکنید. زرده تخم مرغ خون رسانی را افزایش می دهد.

مصرف مربای سیب و به ، علاوه بر تقویت قلب و مغز و کبد، به بهبود وضعیت گوارش هم کمک می کند. 

افراد لاغر می توانند مربا را با خامه یا کره مصرف کنند، اما اگر فردی اضافه وزن دارد بهتر است آن را گلاب شور کرده و فقط جرم مربا را با نان سنگک استفاده کند.

مصرف حریر بادام در وعده صبحانه یا میان وعده، منجر به افزایش حافظه، تمرکز، خون رسانی و تقویت مغز خواهد شد، حریر بادام از آرد برنج، پودر بادام و گلاب و آب تهیه می شود و کسانی که مشکل گوارشی ندارند می توانند شیر هم به آن اضافه کنند. 

شیر بادام هم به عنوان میان وعده عصرانه بسیار مقوی است. پوست قهوه ای ۱۰ تا ۲۰ دانه بادام را جدا کنید در یک لیوان آب با کمی عسل، گلاب و زعفران مخلوط و میل کنید. این نوشیدنی نشاط شما را افزایش می دهد و کمک می کند دیرتر خسته شوید.

فالوده سیب هم میان وعده مناسبی است که از مخلوط ۲ عدد سیب رنده شده با کمی زعفران، عسل، عرق بیدمشک و کمی گلاب تهیه می شود.

وعده های اصلی ناهار و شام

در این وعده ها از غذاهای دیر هضم استفاده نکنید، چراکه خوابتان دچار اختلال می شود.

اگر برنج می خورید بهتر است در این روزها حجم آن را کم و سعی کنید به صورت آبکش و با افزودنی مثل شوید، زیره و زعفران همراه باشد.

کمی گوشت، مرغ یا بلدرچین آب پز یا کبابی نیز برای وعده های اصلی گزینه های مناسبی هستند چراکه هضم راحت تری دارند و مصرف آنها موجب می شود هوشیاری بهتری داشته باشید.

پرهیز از مصرف ترشی، چراکه مصرف ترشی ضعف سیستم عصبی را به همراه دارد و ممکن است منجر به فراموشی برخی مطالب شود.

 بهتر است سالاد و دسرهای شیرین همراه با غذا مصرف نشود. همچنین اگر تمایل به صرف شیرینی احساس شد، بهتر است شیرینی های طبیعی در حد تعادل استفاده شود.

زیتون و سبزی خوردن بهترین انتخاب برای مصرف در کنار وعده اصلی محسوب می شوند.

پرهیز  از درهم خوری

پیشنهاداتی برای کاهش استرس

یکی از بهترین اقدامات برای کاهش استرس بوییدن سیب، به، گلاب، گل مریم، گل یاس، بهار نارنج و بیدمشک است. سعی کنید یک عدد سیب کنار تختتان قرار دهید.

مخلوط آب و گلاب تهیه و به صورتتان اسپری کنید و روی بالشتتان کمی گلاب یا روغن گل سرخ بریزید.

مصرف دمنوش به و سیب با کمی زعفران و دمنوش بادرنجبویه نیز در این روزها توصیه می شود. البته افرادی که مزاج گرم و اندام لاغری دارند بهتر است در مصرف زعفران افراط نکنند، چراکه ممکن است منجر به تپش قلب شود.

این عضو هیات علمی دانشگاه در خاتمه با اشاره به اینکه مصرف مواد غذایی با طبع گرم همچون زنجبیل ممکن است باعث بیقراری  و اضطراب شود، بیان کرد: نوشیدنی ترکیبی از یک قاشق مرباخوری تخم بالنگو، نصف لیوان گلاب و نصف لیوان آب با کمی شکر بهترین گزینه برای همراه بردن سر جلسه کنکور است، چراکه علاوه بر تامین آب مورد نیاز بدن، منجر به کاهش اضطراب می شود.

ایسنا

 

کلید واژه :

طب سنتی

،

کاهش استرس

،

کنکوری ها

ثبت نظرات
captcha