کد خبر : ۳۴۸۵۵۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تثبیت آب دریاچه ارومیه با وجود کاهش ۲۷ درصدی بارش ها

در حالی که میزان بارش ها در حوضه آبریز دریاچه ارومیه طبق آخرین برآورد حدود ۲۷ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش یافته، این روند در حجم آب دریاچه، تنها حدود…

تثبیت آب دریاچه ارومیه با وجود کاهش ۲۷ درصدی بارش ها

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، در حالی که دریاچه ارومیه در کمتر از ۶ سال پیش، بدترین روزهای خود را می گذراند و بیشتر به یک تالاب رو به نابودی شبیه بود، با تلاش ویژه دولت تدبیر و امید، دومین دریاچه آب شور جهان راه احیا را پیمود.

در حال حاضر، میزان آب موجود در دریاچه ارومیه به بیش از سه میلیارد و ۷۲۰ میلیون مترمکعب رسیده که حدود ۷.۵ برابر کمترین میزان آب موجود در آن بوده است.

هرچند بسیاری از رسانه ها و افراد مخالف دولت تدبیر و امید، بارش های خوب چند سال اخیر را عامل اصلی و حتی تنها عامل افزایش آب دریاچه ارومیه می دانند، ولی آمار مربوط به کاهش بارش ها در سال آبی جاری ( حدود ۱۱ ماه اخیر) نسبت به مدت مشابه سال گذشته، این فرضیه را تا حدود زیادی رد می کند.

در ۱۱ ماه سال آبی جاری، آمارها از کاهش ۲۷ درصدی میزان بارش نسبت به سال گذشته حکایت دارد، در حالی که میزان کاهش آب دریاچه تنها حدود چهار درصد بوده که این امر نشان دهنده نتیجه خوب اقدامات دولت تدبیر و امید بوده است.

طبق برآوردها، در سال آبی جاری حدود سه میلیارد مترمکعب کاهش بارش در حوضه دریاچه ارومیه داشتیم در حالی که میزان کاهش حجم آب دریاچه ارومیه، تنها ۱۵۰ میلیون مترمکعب بوده است.

انتقال ۱.۳ میلیارد مترمکعب آب از سدهای آذربایجان غربی به دریاچه ارومیه

مدیرعامل آب منطقه ای آذربایجان غربی در این خصوص گفت: امسال در مجموع یک هزار و ۳۲۳ میلیون متر مکعب آب از سدهای این استان برای احیای دریاچه ارومیه رهاسازی شد.

اتابک جعفری افزود: متوسط بارندگی در آذربایجان غربی از ابتدای سال آبی جاری حدود ۴۰۱.۱ میلی متر بوده که نسبت به سال آبی گذشته ۲۷ درصد کاهش و نسبت به متوسط دراز مدت ۶ درصد افزایش را نشان  می دهد.

وی ادامه داد:  در این مدت، متوسط بارش حوضه دریاچه ارومیه ۳۷۷.۲ میلی متر بوده که نسبت به سال گذشته ۲۷.۳ درصد کاهش داشته است.

وی بیان کرد: سال گذشته، سال پربارشی در آذربایجان غربی بود که امسال با وجود گذشتن میزان بارندگی ها از سد ۴۰۰ میلی متری، کاهش بارش را شاهد بودیم.

خوب بودن حال دریاچه ارومیه 

مدیر دفتر استان های ستاد احیای دریاچه ارومیه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه این دریاچه یک حوضه آبی بسته است و کاهش تراز آن در فصل گرما طبیعی است، گفت: اوضاع نگین آبی آذربایجان در حالت کلی خوب است و حیات به این دریاچه بازگشته است.

فرهاد سرخوش با اشاره به کاهش محسوس بارش ها طی سال جاری در مقایسه با سال گذشته، اظهار داشت: وسعت دریاچه ارومیه هم اکنون به ۲ هزار و ۹۰۳ کیلومترمربع رسیده و نسبت به سال گذشته تنها ۲۸ کیلومتر مربع کاهش یافته است.

وی با اعلام اینکه حجم آب دریاچه ارومیه نیز به رقم سه میلیارد و ۷۵۰ میلیون مترمکعب رسیده، گفت: هرچند میزان آب دریاچه ارومیه به بازه سه میلیون مترمکعب کاهش یافته است، ولی وضعیت دریاچه ارومیه هم اینک نسبت به سال های اخیر مساعد است و تلاش ها برای احیای نگین آبی آذربایجان طبق برنامه ادامه دارد.

مدیر دفتر استان های ستاد احیای دریاچه ارومیه با اعلام اینکه تراز دریاچه ارومیه به یک هزار و ۲۷۱ متر و ۴۱ سانتی متر رسیده، افزود: با وجود افزایش چشمگیر تبخیر آب با تداوم فصل گرما، شاهد کاهش کمتر تراز این دریاچه نسبت به دوره های گذشته هستیم که نشانگر موفقیت در طرح های ستاد احیای دریاچه ارومیه است.

وی با اعلام اینکه طرح های مهم انتقال آب به دریاچه ارومیه طی سال جاری و به تدریج به بهره برداری می رسد، افزود:  طرح انتقال آب از جنوب آذربایجان غربی به دریاچه هم اکنون بیش از ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و دی امسال همزمان با سفر رییس جمهوری به استان افتتاح می شود.

سرخوش ادامه داد: تلاش می کنیم تا پایان امسال پروژه های سخت افزاری انتقال آب به دریاچه ارومیه به پایان برسد و از سال آینده منابع آبی جدید و ثابتی برای حوزه آبریز دریاچه ارومیه داشته باشیم.

مهمترین طرح انتقال آب به دریاچه ارومیه در روزهای پایانی احداث

استاندار آذربایجان غربی نیز چندی پیش با اشاره به اینکه عملیات انتقال آب از سد کانی سیب یکی از مهمترین طرح های احیای دریاچه ارومیه است، گفت: حفاری این تونل ۳۶ کیلومتری، در روزهای پایانی قرار دارد.

محمدمهدی شهریاری با اشاره به فعالیت مطلوب مراحل انتقال آب از سد کانی سیب به دریاچه ارومیه افزود: امیدواریم این طرح در سریع ترین زمان ممکن افتتاح شود تا زمینه انتقال آب طی ماه های آتی فراهم شود.

طرح تونل انتقال آب از سد کانی سیب به دریاچه ارومیه دارای ۳۶ کیلومتر طول است که با اتمام آن، سالانه ۶۵۰ میلیون متر مکعب آب را وارد دریاچه ارومیه خواهد شد.

کمترین میزان آب دریاچه ارومیه در سال ۱۳۹۳ یعنی یک سال قبل از آغاز کار عملی ستاد احیای دریاچه ارومیه با ۵۰۰ میلیون مترمکعب آب به ثبت رسید که با نگاه بلند دولت تدبیر و امید هم اکنون میزان آب این دریاچه به بیش از چهار میلیارد مترمکعب رسیده که نزدیک به هشت برابر افزایش داشته است.

با وجود این افزایش نسبی تراز، نمودار تغییرات ۳۰ ساله دریاچه ارومیه بر پایه داده های ماهواره ای نشان می دهد که این دریاچه هنوز با روزهای خوب خود فاصله زیادی دارد و افزایش بارش ها و استفاده بهینه از منابع آبی بر اساس سیاست های ستاد احیای دریاچه ارومیه می تواند ضمن ادامه روند افزایش تراز آب این دریاچه، به احیای کامل آن بینجامد.

قبل از تشکیل ستاد احیای دریاچه ارومیه تراز این حوزه آبی بسته سالانه به طور متوسط ۴۰ سانتی متر کاهش می یافت اما در سایه اقدامات دولت تدبیر و امید، روند خشک شدن آن متوقف شد.

هرچند تراز یک هزار و ۲۷۴ متر به عنوان ارتفاع اکولوژیک دریاچه ارومیه اعلام شده ولی این دریاچه در تراز یک هزار و ۲۷۲ متر هم شرایط مطلوب خواهد داشت و بیش از ۹۵ درصد کانون های ریزگرد آن رفع خواهد شد.

دریاچه ارومیه در قالب طرح های ستاد احیا قرار است ظرف مدت ۱۰ سال /از ۱۳۹۴/ به تراز اکولوژیک خود برسد که حدود یک ونیم تا ۲ سال از برنامه عقب است؛ این دریاچه از اواسط دهه ۱۳۸۰ شروع به خشک شدن کرد و بنا بر آمار بین المللی تا سال ۲۰۱۵ میلادی حدود ۸۰ درصد از مساحت آن خشک شد.

با توجه به این اطلاعات و آمار، بخش زیادی از آب موجود در دریاچه ارومیه با بارش های مناسب، انتقال خوب این بارش ها با لایروبی رودخانه های اقماری، انتقال آب سدها، کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی بوده که انتقال آب حوضه به حوضه می تواند به کمک این تدابیر آمده و روزهای نویدبخشی را برای دریاچه ارومیه خبر بدهد.

ایرنا

 

کلید واژه :

دریاچه ارومیه

ثبت نظرات
captcha