کد خبر : ۳۴۸۵۴۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

مشاهده ۳ گونه پرنده جدید در چهارمحال و بختیاری

مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری از ثبت مشاهده ۳ گونه پرنده جدید در شهرستان های لردگان، بروجن و کوهرنگ خبر داد.

مشاهده ۳ گونه پرنده جدید در چهارمحال و بختیاری

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، بر اساس گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری، شهرام احمدی اظهار کرد: به تازگی مراحل ثبت مشاهده سه گونه پرنده جدید در چهارمحال و بختیاری انجام و به فهرست پرندگان مشاهده شده در این استان اضافه شد.

وی افزود: سسک تالابی زیتونی با نام علمی Acrocephalus palustris در شهرستان لردگان و کاکایی پشت سیاه کوچک، زیر گونه آسیای میانه با نام علمی Larus fuscus barabensis در تالاب گندمان توسط کرامت حافظی و گونه دم چتری با نام علمی Cercotrichas galactotes در بخش بازفت توسط ابراهیم قنبری مشاهده شده اند.

احمدی تصریح کرد: : با ثبت مشاهده سه گونه پرنده جدید در چهارمحال و بختیاری، تعداد پرندگان مشاهده شده در این استان به ۲۸۰ گونه افزایش یافت.

تیره سسک (sylviidae) پرندگانی کوچک، پر جنب و جوش و حشره خوار، با منقار باریک و متناسب با رژیم غذایی بوده که بسیاری از آنها فاقد نشانه های تشخیص واضح هستند زیرا پر و بالشان به سرعت فرسایش پیدا می کند و بر اثر تغییر رنگ تشخیص آنها دشوارتر می شود، از این رو صدا و رفتارشان وسیله مهمی برای شناخت آنها در طبیعت است.

کاکایی (Larus) نیز سرده بزرگی از مرغان نوروزی است که در سرتاسر جهان پراکنده هستند و تنوع گونه های آنها در نیمکره شمالی از دیگر نقاط جهان بیشتر است. کاکایی ها پرندگانی با جثه ای متوسط تا بزرگ هستند و رنگشان معمولاً سفید یا خاکستری است.

دم چتری نیز پرنده ای متعلق به تیره توکا است. تیره توکا (turdidae) پرندگانی هستند غالبا رنگارنگ و با قامتی نسبتا راست که در بین آنها بهترین پرندگان آواز خوان وجود دارد. این خانواده دارای گونه های زیاد و نسبتا نامتجانسی است و شامل چک ها، دم سرخ ها، بلبل ها و توکاها می شود. 

ایسنا

 

کلید واژه :

پرنده جدید

،

چهارمحال و بختیاری

ثبت نظرات
captcha