کد خبر : ۳۴۸۵۴۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

وزارت علوم به طرح کاهش پسماند پایتخت پیوست

تفاهم نامه همکاری برای اجرای طرح کاپ (کاهش پسماند) میان سازمان مدیریت پسماند و شهرداری منطقه ۲ با وزارت علوم، تحقیقات و فناوری امضا شد.

وزارت علوم به طرح کاهش پسماند پایتخت پیوست

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران،بر اساس اعلام روز دوشنبه سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران، «رسول کشت پور» شهردار منطقه ۲ در این جلسه به پیگیری یک ساله مدیریت شهری برای اجرای طرح کاپ اشاره کرد و گفت: طبق قانون ۲۲ سازمان و وزارتخانه نسبت به موضوع پسماند مسئولیت دارند، اما هرگاه از زباله و لزوم مدیریت آن صحبت به میان می آید، اذهان به سمت شهرداری هدایت می شود. این در حالیست که اگر مشارکت دیگر سازمان ها نباشد، نمی توان از شهرداری انتظار موفقیت داشت. 

وی اضافه کرد: واقعیت این است که روش فعلی برخورد با پسماند، روش مدرنی نیست و همین امر هم پدیده زباله گردی را به وجود آورده است. برای تغییر این رویه، شهرداری تهران به سوی وزارتخانه ها دست دراز می کند و امیدواریم با اجرای طرح کاپ بتوانیم در نظام مدیریت پسماند تحول ایجاد کنیم. 

انفعال دانشگاه های کشور در موضوع پسماند

فعال محیط زیست و اکولوژیست با انتقاد از انفعال دانشگاه ها در موضوع پسماند عنوان کرد: در تمام دنیا این دانشگاه ها هستند که برای کاهش پسماند و به صفر رساندن آن برنامه ریزی می کنند، درحالی که در ایران دانشگاه ها یکی از تولیدکنندگان زباله محسوب می شوند. 

«هایده شیرزادی» با بیان اینکه به عنوان یک فعال محیط زیست انتظار دارم دانشگاه ها به این موضوع ورود کنند، تصریح کرد: مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند برای کاهش تولید زباله از مجموعه ای از فعالان محیط زیست دعوت کرده و حالا نوبت دانشگاه است که به این جریان بپیوندد. 

به گفته شیرزادی؛ در حال حاضر تمام بار پسماند در تهران بر دوش شهرداری قرار دارد و این در حالیست که وزارت صمت به راحتی و بدون توجه به ابعاد محیط زیستی برای تولیدکنندگان مجوز صادر می کند. 

وی در پایان تصریح کرد: در شرایطی که روزانه ۵۵ هزار تن زباله تولید و تنها ۱۰ درصد از این میزان بازیافت می شود، وزارت علوم مهم ترین مرجعیست که با آگاه سازی شهروندان می تواند تغییرات مهمی را رقم بزند. 

۴ میلیون دانشجو می توانند سفیر کاپ باشند

معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، نیز در پایان این نشست گفت: برای کاهش مصرف کاغذ از یک سال و نیم گذشته مقرر کردیم تا تنها یک نسخه از پایان نامه دانشجویان چاپ شود و مابقی به شکل الکترونیک ثبت شوند. علاوه بر این، استفاده از ظروف یکبار مصرف را در دانشگاه ها محدود کردیم، به طوری که در یکی از دانشگاه های زنجان، مصرف این محصول به صفر رسیده است. 

«محمدتقی نظرپور» طرح جداسازی مخازن پسماند خشک و تر در برخی از دانشگاه ها و مذاکره برای راه اندازی دانشگاه های سبز را از دیگر اقدامات وزارت علوم معرفی و عنوان کرد: تلاش می کنیم تا مفاد تفاهم نامه را به تمام دانشگاه ها تسری دهیم و امکانات لازم برای فرهنگ سازی و تامین بودجه را فراهم کنیم. واقعیت این است که ۴ میلیون دانشجوی کشور با آموزش طرح کاپ می توانند این مفاهیم محیط زیستی را به خانواده هایشان منتقل کنند. 

پس از وزارتخانه های ارتباطات، تعاون و رفاه اجتماعی و امور خارجه، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، چهارمین وزارتخانه ای است که به طرح کاپ پیوست.

ایرنا

 

کلید واژه :

طرح کاهش پسماند پایتخت

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha