کد خبر : ۳۴۸۵۴۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

نخستین اکوکمپ کوهستانی مجهز و حرفه ای ایران متعلق به شرکت اسپیلت البرز

این اکو کمپ در جبهه شمالی دماوند با استانداردهای بین المللی و محیط زیستی احداث شده است.

نخستین اکوکمپ کوهستانی مجهز و حرفه ای ایران متعلق به شرکت اسپیلت البرز

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، بنابراعلام اسپیلت البرز، قله دماوند، بلندترین کوه نه تنها در ایران بلکه در تمامی خاورمیانه، آتشفشان نیمه فعالی است که با ابهت و زیبایی خود تا ابد در دل افسانه ها جاودانه گشته است.

جای تعجب نیست که بسیاری از کوهنوردان آرزوی صعود آن را در سر می پرورانند. همه ساله شاهد خیل عظیم کوهنوردان داخلی و خارجی هستیم که برای ایستادن بر بام ایران زمین تلاش می کنند.

قله دماوند با ارتفاع ۵۶۱۹ متر مسیرهای متعددی برای صعود ارائه می کند. در این میان مسیر شمال شرقی، بدون شک ایده آل ترین مسیر دست یابی به قله می باشد. مسیری کم تردد، امن، بدون ازدحام و آلودگی های زیست محیطی که امکان تماشای زیباترین چشم اندازها در طول مسیر صعود، فراهم می کند.

علاوه بر آن این مسیر دارای یالی کم شیب تر از دیگر یال های دماوند می باشد که روی آن صعود آهسته و پیوسته امکان پذیرتر است.

ازین رو شرکت اسپیلت البرز در سال ۱۳۹۴، با بهره گیری از تجارب 10 ساله اش در کوهستان های جهان، مستقلاً اقدام به تاسیس اولین اکوکمپ کوهستانی ایران در این جبهه نمود.

اکوکمپ دماوند، نخستین کمپ کوهنوردی حرفه ای در ایران است که اقامت و خدمات صعود را به کوهنوردان برای صعود قله دماوند ارائه می دهد. این اکوکمپ شامل دو مجموعه کمپینگ در جبهه شمال شرقی دماوند است.

کمپ اول (بیس کمپ) در روستای ناندل در ارتفاع ۲۳۰۰ متری و کمپ دوم در ارتفاع ۴۳۵۰ یال شمال شرقی دماوند، نزدیک به منطقه تخت فریدون واقع شده است.

این مجموعه به صورت کاملا خصوصی و غیردولتی، با دریافت کلیه مجوزهای لازمه از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و سازمان محیط زیست، تاسیس شده و در فصل تابستان پذیرای صدها کوهنورد خارجی و داخلی می باشد.

بیس کمپ (۲۳۰۰ متر)

این اقامتگاه با مساحت ۷۵۰ مترمربع در خارج از بافت بومی روستای ناندل و با چشم انداز زیبای دماوند، تمامی امکانات مورد نیاز برای کوهنوردان را در نظر گرفته است. امکاناتی مانند:

. وعده های غذایی گرم و مناسب ارتفاع پخته شده توسط آشپزهای مجرب در آشپزخانه های اکوکمپ و کمپ پیشرفته

. تنقلات سالم و انرژی زا برای صعود

. انتقال کوهنوردان با خودروهای فورویل درایو و وانت نیسان تا پای مسیر صعود

. حمل بارهای کوهنوردان و بارهای عمومی با قاطر تا کمپ پیشرفته

. صدور گواهی رسمی صعود دماوند برای کوهنوردان

. تامین بدون محدودیت آب جوش خوراکی، چای و نسکافه

. برنامه ریزی و رهبری گروه ها برای صعود

. راهنمایان مجرب کوهنوردی و ...

به طور خلاصه می توان گفت تا نهایت سعی و تلاش به کار رفته تا کوهنوردان تنها بر صعود خود تمرکز کنند و با خیال راحت عازم قله شوند.

 کمپ پیشرفته (۴۳۵۰ متر)

این کمپ مجهز به عنوان اقامتگاه نهایی برای صعود کوهنوردان در مسیر جبهه شمال شرقی قله دماوند استفاده می شود. محوطه کمپ پیشرفته بسیار وسیع، به دور از رفت و آمد دیگران و دارای چشم اندازهای بسیار زیبا به منطقه است.

برخی امکانات کمپ عبارت است از: چادرهای تجهیز شده، منبع آب، توالت خشک مخصوص ارتفاع، چادر آشپزخانه، اجتماعات و غذا خوری و ...

کوهنوردانی که از خدمات کمپ پیشرفته استفاده می کنند و تحت سرپرستی راهنماهای کمپ به قله می روند بدون دغدغه، تمام هم وغم خود را متمرکز صعودشان خواهند کرد و به این خاطرشانس موفقیت ایشان برای رسیدن به قله بالا خواهد بود.

چه ملاحظات محیط زیستی در اکو کمپ دماوند رعایت می شود؟

اکو کمپ خود را دیده بان محیط زیست می داند و در این راه از هیچ کوششی دریغ نمی ورزد. از جمله فعالیت های محیط زیستی اکوکمپ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱. ایجاد سیستم سپتیک توالت خشک

۲. عدم استفاده از سازه های سیمانی و ثابت

۳. سرویس جمع آوری و تفکیک زباله

۴. استفاده از هیزم باغی به جای سوزاندن گیاهان کوهستانی

۵. استفاده لامپ های کم مصرف

۶. استفاده از فشارشکن در شیرآلات

۷. آموزه های زیست محیطی

شیوه نامه فاصله گذاری و بهداشت اکوکمپ های کوهنوردی ویژه کرونا

این شیوه نامه با بهره گیری از تجربیات طولانی شرکت اسپیلت البرز در برگزاری تورهای کمپینگ و همچنین بررسی دستورالعمل های سازمان بهداشت جهانی در حوزه سفر، سازمان جهانی گردشگری درباره کوید ۱۹ و پروتکل بهداشتی سفر هوشمند مصوب وزارت میراث فرهنگی و گردشگری تهیه شده و توسط فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی نیز ابلاغ شده است.

مشاهده و خرید خدمات اکو کمپ دماوند را می توانید از طریق این لینک انجام دهید.

خدمات اکو کمپ دماوند از طریق سایت فدراسیون کوهنوردی نیز قابل خرید می باشد.

ایسنا

کلید واژه :

اکوکمپ کوهستانی

،

شرکت اسپیلت البرز

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha