کد خبر : ۳۴۸۵۲۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تجهیز ۱۶۱ هزار هکتار اراضی خراسان رضوی به سیستم های نوین آبیاری

مدیریت آب و خاک جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: بالغ بر ۱۶۱ هزار هکتار از اراضی کشاورزی در خراسان رضوی به سیستم های نوین آبیاری مجهز شده اند.

تجهیز ۱۶۱ هزار هکتار اراضی خراسان رضوی به سیستم های نوین آبیاری

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، جعفر جوادی در خصوص هوشمندسازی آبیاری زمین های کشاورزی، اظهار کرد: بالغ بر ۱۶۱ هزار هکتار از اراضی کشاورزی در خراسان رضوی به سیستم های نوین آبیاری مجهز شده اند، اما متاسفانه هنوز در این سطح سیستم هوشمند به طور کامل در هیچ نقطه ای از استان اجرا نشده و تنها در مزارعی از استان اجرای طرح به صورت آزمایشی شروع شده که سیستم هوشمند کامل نبوده و تنها در بخش اتوماسیون موفق بوده است.

وی در خصوص وارداتی بودن قطعات آبیاری هوشمند عنوان کرد: متاسفانه قسمت اعظم تجهیزات در این بخش وارداتی بوده که در مزارع اجرا شده مورد استفاده قرار گرفته ، گرچه امکان تولید این تجهیزات در داخل کشور میسر است و در حال حاضر شرکت های تولیدکننده داخلی، تجهیزات مشابه را تولید می کنند.

مدیر آب و خاک جهاد کشاورزی خراسان رضوی با اشاره به بودجه تجهیز زمین های کشاورزی به آبیاری هوشمند تصریح کرد: خوشبختانه دستاوردهای به دست آمده در خصوص تولید تجهیزات داخلی موفقیت آمیز بوده و تلاش شرکت های دانش بنیان در این خصوص ستودنی است.

جوادی ادامه داد: برای حمایت از این شرکت ها پیگیری های زیادی انجام و چند طرح در دست اجرا در استان توسط مشاور وزیر و مجری سامانه های نوین آبیاری نیز به اتفاق بازدید شده و پیگیری تخصیص اعتبارات بلاعوض برای اجرای این سیستم ها در حال انجام است. در حال حاضر برای اجرای این طرح ها که در ردیف طرح های قطره ای محسوب می شوند، مبلغ ۱۷۵ میلیون ریال به ازای هر هکتار داده می شود.

وی در خصوص مشکل آبیاری هوشمند زمین های کشاورزی گفت: محدودیت اصلی در اجرای سیستم های هوشمند، دسترسی آنلاین به آمار و اطلاعات میزان رطوبت و وضعیت خاک های مزارع است تا بتواند میزان آبیاری مورد نیاز را در هر لحظه و هر نقطه از اراضی برآورد نماید، سیستم با توجه به این شرایط، فرمان آبیاری در قطعات مزرعه را صادر کند و به صورت خودکار میزان آب مورد نیاز در هر قطعه تامین و آبیاری انجام شود.

مدیر آب و خاک جهاد کشاورزی خراسان رضوی خاطرنشان کرد: اجراء این سیستم ها باعث می شود تا آبیاری در مزارع، صرفا به اندازه مورد نیاز گیاه با توجه به رطوبت خاک و متناسب با نوع گیاه انجام شود و نیازی به آبیاری به صورت یکنواخت در تمام سطح مزرعه نباشد. اصولا در آبیاری قطره ای راندمان آبیاری بالغ بر ۹۰ درصد است.

جوادی با اشاره به مشکلات شیوع کرونا در کشاورزی بیان کرد: متاسفانه شیوع ویروس کرونا مشکلات زیادی در اجرای تمامی پروژه های عمرانی و از جمله سیستم های نوین آبیاری ایجاد کرده است. عدم همکاری کشاورزان با شرکت های مجری و هزینه اضافه برای رعایت موارد بهداشتی در کارگاه ها، از مشکلات اصلی شیوع کرونا بوده است.

وی اضافه کرد: امیدواریم با رفع مشکل شیوع ویروس کرونا، شرایط عادی در جامعه حاکم شود و پروژه های عمرانی، به ویژه در بخش کشاورزی، باعث رونق و جهش تولید در کشور شود. همچنین در سال جاری بالغ بر ۱۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار بلاعوض برای اجرای سیستم های نوین آبیاری به استان خراسان رضوی تخصیص یافته که در جهت افزایش راندمان و بهره وری آب به کشاورزان استان اختصاص می یابد.

ایسنا

 

کلید واژه :

سیستم نوین آبیاری

ثبت نظرات
captcha