کد خبر : ۳۴۸۵۱۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ورود ۲۰ هزار موتورسیکلت برقی به مشهد

رئیس کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهد با بیان اینکه « ۲۰ هزار دستگاه موتور سیکلت برقی وارد چرخه حمل ونقل شهری مشهد می شود»، گفت: تا پاییز سال جاری تعدادی از این موتورها به بهره برداری خواهد رسید.

ورود ۲۰ هزار موتورسیکلت برقی به مشهد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، مجتبی بهاروند اضافه کرد: امروز موضوع موتورهای برقی در کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهد مطرح و مصوب شد. بر این اساس قرار شده ۹۰ درصد این موتورها را شرکت های موتورسیکلت سازی داخلی تامین کند. قیمت این موتورسیکلت ها نیز در قالب تسهیلاتی است که شهرداری آن را ارائه خواهد کرد. وام ساخت این موتورها ۱۸ درصد بوده که ۱۴ درصد آن را شهرداری به عنوان یارانه قبول می کند و تنها ۴ درصد آن را شرکت موتورسیکلت سازی پرداخت می کند.

رئیس کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهد افزود: این موتورها کمک زیادی به کاهش آلودگی هوا می کند. براساس نامه ای که وزارت نیرو ارسال کرده، موتورسیکلت های بنزینی ۱۸ برابر بیشتر از خودروهای شخصی آلودگی ذرات معلق ایجاد می کند. استفاده از موتورهای برقی به کاهش آلودگی هوا در سطح مشهد کمک می کند.
 
بهاروند با اشاره به اینکه شهرداری مکاتبات این مهم را با اصناف شهر انجام داده بیان کرد: تمام اصناف برای بکارگیری موتورهای برقی اعلام آمادگی کردند. احتمال دارد بعدا محدودیت های قانونی برای رفت و آمدهای موتوسیکلت های بنزینی آلوده به وجود بیاید.

وی با بیان اینکه در سال جاری موتورسیکلت های برقی به بهره برداری خواهد رسید، اظهار کرد: در فراخوانی که شهرداری برای شهروندان داده بود، حدود ۳۰۰۰ نفر برای دریافت این موتورسیکلت ها ثبت نام کرده بودند. اولویت اصلی ما برای ارائه این موتورها به پیک های موتوری و پیک های مسافربر است.

رئیس کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهد تاکید کرد: شرط اصلی در واگذاری موتور سیکلت های برقی این است که فرد یک موتورسیکلت بنزینی را اسقاط کرده و گواهی آن را بیاورد. اولیت با کسانی است که بیشترین سطح رفت و آمد را با موتورسیکلت بنزینی دارند.

۴۰۰ دوچرخه اشتراکی تا پایان مرداد وارد سیستم حمل و نقل عمومی خواهد شد

بهاروند با بیان اینکه اگر مشکل خاصی پیش نیاید، تا ۳۱ مرداد ماه سال جاری ۴۰۰ دوچرخه اشتراکی وارد سیستم حمل ونقل عمومی می شود، اظهار کرد: شهروندان می توانند از این تاریخ به بعد از این دوچرخه های اشتراکی استفاده کنند. در خصوص دوچرخه های اشتراکی سعی ما بر این بود که با سرمایه گذارهای مختلف وارد مذاکره شویم.

وی با اشاره به اینکه برای دوچرخه های اشتراکی با یک شرکت خصوصی برای وارد کردن ۲۰۰۰ دوچرخه با اعتبار ۴ میلیارد تومان توافق شده، افزود: این شرکت درخواست داشت تا نام شرکت به عنوان تبلیغات در بدنه دوچرخه درج شود. همچنین وضعیت نرخ ارز و شیوع کرونا موجب دوبرابر شدن قیمت دوچرخه شد و به همین جهت این شرکت اعلام کرد که بیش از ۴ میلیارد تومان نمی تواند در این زمینه هزینه کند.

رئیس کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهد ادامه داد: پیشنهاد این شرکت این بود که تعداد دوچرخه ها از ۲۰۰۰ دستگاه به ۱۲۰۰ دوچرخه تقلیل پیدا کند. به مرور زمان که ۱۲۰۰ دستگاه دوچرخه وارد سرویس دهی شد، اگر احساس کردیم که نیاز به دوچرخه اشتراکی بیشتر در شهر وجود دارد، تعداد دوچرخه مورد نیاز را از طریق شهرداری و یا شرکت های دیگری که همین شرایط را قبول کنند، وارد چرخه خواهیم کرد.

وی خاطرنشان کرد: نرم افزار و نوع دوچرخه ای که ما آن را تعریف کردیم، برای همه مردم مشهد، اعم از زن و مرد است. دوچرخه های طراحی شده به نوعی است که برای زنان و مردان قابل استفاده باشد. امیدواریم دوچرخه سواری در شهر با رعایت حقوق و موازین شرعی ادامه پیدا کند.

فعلا استفاده از اسکوتر برقی تنها در کوه پارک امکان پذیر است

بهاروند در خصوص بسترسازی در محیط شهری برای استفاده از اسکوتر برقی نیز عنوان کرد: ۲۰۰ اسکوتر برقی قرار است وارد چرخه اشتراک شود اما مشکل چنین طرحی این است که گفته می شود برای این وسیله فرد باید گواهینامه داشته باشد. باید توجه داشت شرایط این وسیله با دوچرخه متفاوت است و ممکن است استفاده از این وسیله در مناطقی که حفاظت شده نیست، مشکلاتی را ایجاد کند. صحبت و نظرها نسبت به قوانین راهنمایی و رانندگی در زمینه اسکوتر برقی، متفاوت است. با توجه به اینکه مکاتبات و مذاکرات با پلیس راهنمایی و رانندگی در خصوص اسکوتر برقی انجام شده، تا زمانی که نتیجه آن مشخص نشود استفاده از اسکوتر برقی تنها در کوه پارک امکانپذیر است. تعداد محدودی اسکوتر برقی تا پایان تابستان سال جاری وارد چرخه خواهد شد که قرار است در کوه پارک مستقر باشد.

قوانین راهنمایی و رانندگی در خصوص اسکوتر برقی دوپهلو است

وی با بیان اینکه قانون راهنمایی و رانندگی در خصوص اسکوتر برقی دوپهلو است، تاکید کرد: براساس قانون راهنمایی و رانندگی برای استفاده از چنین وسیله ای باید گواهینامه اخذ شود. در گذشته نیز برای استفاده از دوچرخه باید گواهینامه صادر می شد اما مدت هاست که این مساله اجرا نمی شود. کوه پارک منطقه محدود و حفاظت شده ای است و قرار است اولین اسکوترهای برقی در کوه پارک استفاده شود. باید منتظر نظر راهنمایی و رانندگی باشیم. همچنین باید منتظر ماند و دید مردم آیا از این وسیله استقبال می کنند یا خیر.

ایسنا

 

کلید واژه :

موتورسیکلت برقی

ثبت نظرات
captcha