کد خبر : ۳۴۸۵۱۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

راه اندازی ۲۷ پردیس دانشگاهی در سیستان و بلوچستان

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی سیستان و بلوچستان گفت: دانشگاه آزاد سیستان و بلوچستان در زمینه آموزش در مدت دو سال اخیر در استان یک نهضت علمی راه انداخته و در راستای اجرای عدالت آموزشی ۲۷ پردیس دانشگاهی در استان راه اندازی شده و به نوعی آموزش عالی به درب خانه های مردم استان رفته که رضایتمندی خوبی را در سطح استان ایجاد کرده است.

راه اندازی ۲۷ پردیس دانشگاهی در سیستان و بلوچستان

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، سلطانعلی میر ۲۶ مردادماه با بیان اینکه توسعه آموزش عالی استان توسط این دانشگاه در دستور کار است، افزود: به زودی ۲۰۰ رشته، سه مرکز تحقیقاتی و یک مرکز بین الملل، توسط دانشگاه آزاد در استان راه اندازی می شود.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه این دانشگاه چه از نظر آمار دانشجویان و چه از نظر گستردگی و پراکندگی جغرافیایی بزرگترین دانشگاه استان محسوب می شود، ادامه داد: گسترش واحدها و پردیس های دانشگاه آزاد استان از سال ۹۷ آغا شده و ۲۷ پردیس دانشگاهی با توجه به روند رو به رشد مراجعات دانشجویان به این مراکز علمی، در آینده نزدیک قابلیت تبدیل شدن به واحد دانشگاهی را دارند.

وی افزود: تلاش می شود تا رشته های مختلف مورد نیاز استان در مقاطع تحصیلی مختلف را به دانشگاه های آزاد سطح استان اضافه کنیم و در همین راستا در جلسه روزهای اخیر هیئت امناء دانشگاه حدود ۲۰۰ رشته جدید مصوب شد که به یاری خداوند به زودی به دانشگاه اضافه خواهد شد.

میر با اشاره به اینکه دانشگاه آزاد استان تاکنون بیش از ۱۰۰ هزار فارغ التحصیل داشته، اضافه کرد: با توجه به اینکه حوزه آموزش اولویت اصلی محسوب می شود، پیش بینی می کنیم تعداد ۳۰ هزار نفری دانشجویان فعلی دانشگاه با توجه به رویکرد جدید به زودی به بیش از ۳۲ هزار نفر برسد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی سیستان و بلوچستان در تشریح فعالیت های آموزشی حوزه بین الملل این دانشگاه اظهار داشت: چهار واحد بین المللی در سطح استان داریم که سه واحد زاهدان، زابل و چابهار پیش از این وجود داشته و واحد شهرستان هیرمند اخیراً فعالیت خود را آغاز کرده است. برنامه داریم پردیس های دانشگاهی میرجاوه و پیشین را نیز به بین الملل تبدیل کنیم. جذب دانشجوی خارجی و تعامل با کشورهای همسایه چه در حوزه آموزش و چه در حوزه های پژوهشی و برگزاری همایش ها، از برنامه های جدی مورد تاکید هیئت امناء دانشگاه آزاد استان است.

وی با اشاره به افزایش فعالیت های دانشگاه آزاد سیستان و بلوچستان در حوزه پژوهش و فناوری، گفت: ما امروز دانشگاه های نسل سه و چهار را تجربه می کنیم و باید ضمن تمرکز بر حوزه اصلی آموزش، برنامه ریزی دقیقی در زمینه پژوهش و فناوری داشته باشیم و در این راستا توسعه مراکز رشد و نوآوری و مراکز تحقیقاتی در دستور کار قرار دارد.

میر افزود: تاکنون ۶ مرکز تحقیقاتی در دانشگاه آزاد استان داشتیم که در جلسه اخیر هیئت امناء دانشگاه با راه اندازی سه مرکز جدید موافقت شد. در این راستا تاکنون با بیش از ۱۴ اداره کل سطح استان تفاهم نامه عملیاتی اجرا کرده ایم و برنامه داریم در راستای حل مسائل استان و تبدیل دانشگاه آزاد به دانشگاه مسئله محور به معنای واقعی ورود پیدا کنیم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی سیستان و بلوچستان به ورود این دانشگاه به بحث توسعه سواحل مکران اشاره کرد و گفت: در این زمینه دانشگاه آزاد استان در حال انعقاد تفاهم نامه ای با سازمان برنامه و بودجه است تا به طور جدی و علمی به مسئله ورود کند. بخشی از سهام کارخانه "فولاد مکران" که در چابهار در حال راه اندازی است متعلق به دانشگاه آزاد است و ما برنامه داریم سرمایه گذاری ها را در حوزه پژوهش و فناوری و در حوزه اشتغال افزایش دهیم.

وی بیان کرد: راه اندازی مجتمع فرهنگی، رفاهی و گردشگری ساحل "درک" از توابع شهرستان کنارک در جنوب استان در دستور کار دانشگاه آزاد قرار دارد. ساحل درگ جاذبه گردشگری بی نظیری است که تاکنون آنطور که باید در سطح کشور و دنیا معرفی نشده و در صورت معرفی توان بالایی در جذب گردشگر دارد.

میر با اشاره به ظرفیت های متعدد موجود در سیستان و بلوچستان، عنوان کرد: اگر تعامل میان دستگاه های اجرایی استان و دانشگاه آزاد در راستای تهیه طرح و برنامه علمی و دقیق جهت بهره برداری از ظرفیت های متعدد موجود در استان برقرار باشد، در آینده نزدیک شاهد خواهیم بود که سیستان و بلوچستان از یک استان کم برخوردار به یک استان بهره مند و برخوردار تبدیل خواهد شد و خوشبختانه این روند آغاز شده و البته نیازمند شتاب بیشتر است.

وی افزود: ما امروز در استان گاز، پتروشیمی و فولاد داریم و متناسب به این ظرفیت های جدید ایجاد شده نیازمند تربیت نیری متخصص هستیم بنابراین طرح آمایش رشته ای را در استان اجرا کردیم و رشته های جدید دانشگاه آزاد در استان متناسب با نیازها راه اندازی خواهد شد؛ با این روش ما متخصصینی که در آینده تربیت می کنیم به راحتی جذب بازار کار می شوند.

میر بیان کرد: دانشگاه آزاد در سطح استان ۲۲ مدرسه دارد که برنامه داریم در آینده نزدیک تعداد آنها را به ۳۴ مورد برسانیم. در سال تحصیلی جدید در برخی شهرهای استان مدارس سما در حال راه اندازی است و واحدهای راسک و زابل اخیراً راه اندازی شده اند. بنا داریم در حوزه آموزش و پرورش هم کمک کنیم و تا چهار سال آینده نیاز است مدارس و فضاهای آموزشی استان ما دو برابر شود که این موضوع از توان آموزش و پرورش خارج است و نیاز به کمک دارد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان سیستان و بلوچستان گفت: امروز با توجه به خیل عظیم مشتاقان تحصیل در حوزه بهداشت و درمان و عدم توان پاسخگویی دانشگاه های دولتی استان به این نیاز، ضرورت دارد وزارت علوم و وزارت بهداشت به دانشگاه آزاد اعتماد کنند تا رشته های پزشکی و پیراپزشکی و سایر رشته های مرتبط را در سطح استان افزایش دهیم.

وی خاطرنشان کرد: امسال با توجه به شرایط حاکم بر جامعه شهریه دانشجویان در استان افزایش پیدا نکرده و جذب دانشجویان با همان تعرفه سال قبل انجام می شود و حتی در برخی رشته ها تخفیف هم اعمال کرده ایم. با توجه به شیوع ویروس کرونا آموزش و آزمون مجازی در دستور کار دانشگاه آزاد قرار دارد و در آزمون های ترم گذشته ۹۸ درصد دانشجویان ما در آزمون مجازی شرکت کرده اند.

میر بیان کرد: تمهیدات لازم برای برگزاری کنکور سراسری با توجه به شیوع ویروس کرونا در واحدهای مختلف دانشگاه آزاد استان اندیشیده شده و همه پروتوکول ها رعایت می شود و از این نظر خانواده ها نباید هیچگونه دغدغه ای برای حضور فرزندان خود در مراکز برگزاری آزمون دانشگاه آزاد در سراسر استان داشته باشند.

ایسنا

 

کلید واژه :

پردیس دانشگاهی

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha