کد خبر : ۳۴۸۵۱۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

پرتاب یک یدک کش رباتیک و ۲ ماهواره ارتباطی با موشک آریان ۵

شرکت فضایی "آریان اسپیس" شب گذشته یک یدک کش فضایی رباتیک را به همراه دو ماهواره ارتباطاتی به مدار زمین پرتاب کرد.

پرتاب یک یدک کش رباتیک و ۲ ماهواره ارتباطی با موشک آریان ۵

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، به نقل از اسپیس، یک یدک کش فضایی جدید پس از چند هفته تاخیر به دلیل شرایط جوی و بررسی موشک، به همراه ۲ ماهواره ارتباطاتی دیگر سوار بر یک موشک اروپایی به مدار زمین پرتاب شد. 

یدک کش فضایی(space tug) نوعی فضاپیما است که برای انتقال فضاپیماهای مداری از یک مدار به مدار دیگر و به منظور افزایش عمر ماهواره های قدیمی استفاده می شود. 

موشک "آریان ۵"(Ariane ۵) مامور ارسال این ماموریت موسوم به "MEV-۲" به فضا بود و این یدک کش را به یک ماهواره "Intelsat" که منتظر رفتن به مداری بالاتر بود، متصل کرد. همچنین دو ماهواره برای ارتقای پهنای باند ارتباطات همراه این یدک کش ارسال شدند.

این پرتاب از مرکز فضایی گویان فرانسه انجام شد تا پنجمین پرتاب فضایی در سال ۲۰۲۰ برای "آریان اسپیس" با موفقیت رقم بخورد.

این پرتاب مسیری طولانی برای انجام داشت، چرا که ابتدا برای ۲۸ ژوئیه برنامه ریزی شده بود، اما به دلیل انجام بررسی های فنی به تأخیر افتاد و شرایط جوی نامناسب نیز مانع از انجام پرتاب بعدی شد. در این پرتاب موفق هم شرایط آب و هوایی موجب ۳۱ دقیقه تاخیر شد. 

ماموریت "MEV-۲" مجموعه ای از مأموریت های سرویس ماهواره ای را برای ماهواره های Intelsat ادامه خواهد داد. مأموریت اول موسوم به "MEV-۱" با موفقیت در ماه فوریه با ماهواره Intelsat ۹۰۱ متصل شد و اولین کار تاریخی خود را رقم زد. امید است که این ماموریت ها با تعمیر و سوخت گیری مجدد ماهواره های پیر، اقدامی ارزانتر نسبت به پرتاب ماهواره های جایگزین به فضا باشد.

اکنون با بازگشت ماهواره Intelsat ۹۰۱ به حالت عملیاتی کامل در ماه آوریل، این شرکت اکنون در انتظار دومین اقدام مشابه است. ماموریت "MEV-۲" توسط شرکت تابعه "نورث روپ گرومن" موسوم به "اسپیس لجستیکز" ساخته شده است و قرار است در اوایل سال ۲۰۲۱ به ماهواره "Intelsat ۱۰۰۲ / IS-۱۰۰۲" که در سال ۲۰۰۴ پرتاب شده، متصل شود.

شرکت "آریان اسپیس" می گوید: این فضاپیما برای کنترل مدار ماهواره IS-۱۰۰۲ از نیروی محرکه و منبع سوخت خود استفاده می کند. "MEV-۲" ماهواره را به مدار "زمین ثابت" باز می گرداند، جایی که دوره مداری ماهواره با سرعت چرخش زمین مطابقت دارد. اگر همه چیز طبق برنامه ریزی پیش برود، "MEV-۲" از این ماهواره جدا خواهد شد و برای انجام یک مأموریت دیگر در آینده آماده می شود.

همچنین موشک "آریان ۵" دو ماهواره را که برای خدمات ارتباطی طراحی شده اند همراه خود به فضا برد. 

شرکت "آریان اسپیس" پنجمین پرتاب خود را در سال ۲۰۲۰ پس از تعلیق موقت پرتاب ها در ماه مارس به دلیل شیوع بیماری همه گیر کووید-۱۹ انجام داد. 

همچنین آژانس فضایی اروپا اعلام کرد پرواز آزمایشی موشک جانشین "آریان ۵" موسوم به "آریان ۶" به دلیل شیوع کروناویروس حداقل تا ۲۰۲۱ به تاخیر خواهد افتاد.

 

کلید واژه :

یدک کش رباتیک

،

ماهواره

ثبت نظرات
captcha