کد خبر : ۳۴۸۵۱۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

حس کرونا در هنگام جراحی تومور مغز

دکتر قائمی، یکی از پزشکان حاذق خراسان جنوبی است که همه او را با تعدد اعمال جراحی و خستگی ناپذیری اش می شناسند، حال او خود در مسیر درمان بیماران در بیمارستان به کرونا مبتلا شده و توصیه هایی دارد که شنیدنش خالی از لطف نیست.

حس کرونا در هنگام جراحی تومور مغز

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، بیماری کرونا چند ماهی است هم نشین زندگی هایمان شده و گویا از  چنگال آن راه فراری نیست. بیماری که زن و مرد و پیر و جوان و حتی دکتر نیز نمی شناسد.

کاظم قائمی، استاد تمام جراحی مغز و اعصاب دانشگاه و بنیانگذار این رشته در شرق کشور از سال ۱۳۷۵ یکی از صدها پزشکی است که به این بیماری مبتلا شده است.

سرفه های گاه و بی گاهش حکایت از ویروسی دارد که چند هفته ای است در جانش نفوذ و او را که پزشکی فعال بوده و روزانه چندین عمل جراحی را بدون خستگی انجام می داد، خانه نشین کرده است.

حکایت روزهای سخت کادر درمان 

وی اظهار کرد: دانشگاه علوم پزشکی و کادر درمان  در چند ماهه گذشته زحمات بسیاری را متحمل شدند که جای قدردانی دارد.

وی با تسلیت درگذشت شهادت گونه مدافعان سلامت، افزود: این روزها همکاران علوم پزشکی روزهای سختی را می گذرانند.

این پزشک از سابقه خدمتی اش گفت و بیان کرد: بعد از اینکه منصب ریاست دانشگاه را به خاطر آموزش بخش های تخصصی کنار گذاشتم، در بیمارستان رازی مشغول به فعالیت شدم.

قائمی ادامه داد: روزانه عمل های جراحی بسیاری را انجام می دادم به گونه ای که در بازدید هیئت بورد  از تنوع اعمال جراحی مغز و ستون فقرات حیرت کردند.

وی با بیان اینکه با انجام اعمال مختلف کوشیدم هرچه در توان دارم به صورت تجربی، علمی و عملی به دانشجویان از نقاط مختلف کشور منتقل کنم، افزود: از اسفندماه سال گذشته که آغاز شیوع کرونا در کشور بود باتوجه به نیاز استان و نیاز مردم منطقه مانند تمام پزشکان دیگر همچون گذشته به فعالیت هایم ادامه دادم.

رییس نظام پزشکی خراسان جنوبی اظهار کرد: اگر کادر درمان در زمان شیوع کرونا کار خود را تعطیل کنند به مردم ظلم مضاعف می شود؛ بنابراین با توکل بر خدا هر روز اعمال جراحی مختلفی انجام دادم و بعدازظهرها نیز در مطب پذیرای مردمی بودم که از اقصی نقاط ایران به امید شفا به بیرجند آمده بودند؛ من نمی توانستم مردم را تنها بگذارم.

قائمی از بیماری جهان گیر کرونا گفت و ادامه داد: بیماری کرونا یک بیماری پاندمیک است که جهان را در برگرفته و باید با این بیماری کنار آییم و آن را بپذیریم، بنده از روزهای اول شیوع کرونا به مسئولان گفتم که نباید این بیماری را ساده گرفت چراکه با صور مختلف بین مردم مدت ها وجود خواهد داشت.

وی با بیان اینکه وظیفه ما به عنوان مدیران اجرایی سیستم این است که به خوبی این فضا را مدیریت کنیم، افزود:  چه خوب بود که مراقبت های ویژه از بیماران کرونایی تنها در بیمارستان ولیعصر(عج) بیرجند انجام می شد و بقیه بیماران این بیمارستان به مراکز درمانی دیگر منتقل می شدند تا تنها یک بیمارستان درگیر این بیماری بود.

وقتی در اتاق عمل کرونا را حس کرد

این فوق تخصص جراحی مغز و اعصاب اظهار کرد: در حال عمل جراحی تومور مغز در بیمارستان رازی بیرجند بودم که سرفه های خشک و بی حالی ام ذهنم را به سمت کرونا برد.

قائمی ادامه داد: باتوجه به اینکه بعضی از پرنسل کادر درمان نیز در آن چند هفته مبتلا شده بودند، حدس زدم که بنده نیز به این بیماری مبتلا شده ام، تا اینکه سی تی اسکن ریه را در بیمارستان رازی بیرجند انجام دادم.

وی بیان کرد: در این سی تی اسکن مشخص شد که حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد یک لوب از ریه ام درگیر این ویروس شده که با تشخیص آن تصمیم به قرنطینه گرفتم.

استاد تمام جراحی مغز و اعصاب دانشگاه با اشاره به روزهایی که در خانه استراحت کامل داشت، افزود: استراحت، ماندن در خانه و تغذیه سالم، بهترین راهکارهای مقابله با این بیماری است.

قائمی ادامه داد: از روز پنجم بیماری احساس بهتری کردم و تنگی نفسم کمتر شد، اما همچنان دردهای عضلانی ادامه داشت، اما با رعایت اصول بهداشتی و قرنطینه در منزل توانستم بر این بیماری فائق آیم.

هنوز در پیچ اول کوچه این بیماری هستیم

وی افزود: هنوز در پیچ اول کوچه این بیماری هستیم و راهی جز رعایت نکات بهداشتی نداریم و این امر جز با همراهی و آگاهی مردم امکان پذیر نیست.

 این پزشک بیان کرد: واقعیت این است که بسیار زود احساس کردیم بر کرونا پیروز شدیم و یک باور مثبت کاذب بین مردم ایجاد شد و همین امر باعث رشد این بیماری و سیر صعودی ابتلا شد.

ساده بگیریم؛ ساده می بازیم

قائمی از مردم خواست به طور جدی حضور در مراکز پرجمعیت و عروسی و عزا را تعطیل کنند که امیدواریم با همراهی مردم بتوانیم این اپیدمی را پشت سر گذاریم.

وی با بیان اینکه عامل عمده انتشار ویروس این جلسات و دورهمی ها است، افزود: لازم است سخت گیری های ابتدای شیوع این بیماری ادامه یابد و اگر این سخت گیری ها انجام پذیرد، این بیماری غیرقابل علاج نیست.

این فوق تخصص جراحی مغز و اعصاب بیان کرد: اگر کسی گرفتار این بیماری شد، نباید نگران باشد و باید حتی الامکان بدون مراجعه به بیمارستان و با رعایت اصول مراقبتی در منزل استراحت کند تا بهبود یابد و پس از بهبود نیز نکات بهداشتی را باید کاملا رعایت کند.

قائمی اظهار کرد: توصیه های طب سنتی نیز در این زمان و استفاده از گیاهان دارویی و محلی نیز در بهبود این بیماری موثر خواهد بود.

وی افزود: اگر درصد اکسیژن خون عددی بیش از ۹۲ را نشان داد، نباید در بیمارستان بستری شد و اگر کمتر از ۹۱ بود در آن زمان باید به فکر بستری شدن افتاد.

اقدامات تاثیرگذار سال های گذشته و عبور از پیچ فعلی کرونا

این پزشک با اشاره به اینکه در زمان وزارت دکتر قاضی زاده هاشمی تجهیزات بسیاری به استان وارد شد، تصریح کرد: در طول چهار سال تعداد تخت های بیمارستانی از ۷۰۰ تخت به حدود ۱۳۰۰ تخت رسید.

قائمی با اشاره به رشد ۳ تا ۴ برابری تخت های ویژه استان در طی این مدت، اظهار کرد: اقدامات پایه ای و با دید باز در اقصی نقاط کشور در زمان وزارت ایشان، تاثیر بسیاری در کنترل اپیدمی کرونا در این زمان دارد، در غیر این صورت مشخص نبود تکلیف مردم این استان در مواجهه با این بیماری چه بود.

وی بیان کرد: زحمات استاندار خراسان جنوبی برای پیگیری دلسوزانه مشکلات مردم نیز بر کسی پوشیده نیست و امیدواریم با توجه به نگاه توسعه ای استاندار، همچون گذشته حمایت ها از دانشگاه علوم پزشکی ادامه یابد.

این فوق تخصص جراحی مغز و اعصاب با قدردانی از زحمات اصحاب رسانه که در مدت شیوع کرونا در حوزه اطلاع رسانی اخبار و آگاه سازی جامعه و همراهی با دانشگاه طی این مدت، اظهار کرد: هیئت مدیره نظام پزشکی نیز همواره در جلسات مختلف یک دست و یک صدا وارد عمل شدند و تصمیمات شایسته ای اخذ کردند.

قائمی یادآور شد: امیدوارم با همراهی مردم در کنار زحمات کادر درمان به زودی بر این بیماری فائق آییم.

این پزشک از روزهای نبردش با این بیماری سخت گفت و توصیه هایی داشت که می تواند راهگشای همه ما باشد، توصیه هایی که با عمل به آن ها دوباره خود جانی تازه گرفت و همچون گذشته توانست فعال ترین پزشک جراح استان باشد. بیماران و اتاق های عمل انتظارش را می کشیدند و او اکنون از چنگال این بیماری رسته و باز هم با رعایت اصول بهداشتی کار درمانی اش را آغاز می کند.

ایسنا

 

کلید واژه :

جراحی تومور مغز

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha