کد خبر : ۳۴۸۵۰۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

سالک بلای جان مردم جنوب دامغان

دامغان- بیش از یک دهه مشکل شیوع بیماری سالک در استان سمنان به خصوص جنوب دامغان که کانون این بیماری محسوب می شود، دغدغه مردم و مسئولان شده است اما هنوز ریشه کنی این بیماری را شاهد نیستیم.

سالک بلای جان مردم جنوب دامغان

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، سمنان در زمره استان هایی است که همچنان با بیماری سالک و شیوع آن دست و پنجه نرم می کند و کانون این بیماری در دامغان به خصوص مناطق جنوبی و روستایی این شهرستان است. این بیماری پس از سال ها شیوع در جنوب دامغان حالا به یک پدیده اجتماعی بدل شده که نیازمند توجه بیشتر مسئولان است. پدیده ای که نارضایتی مردم منطقه را به دنبال دارد.

سالک بیماری انگلی و پوستی است که از نیش پشه خاکی و ورود عامل بیماری زا به پوست ایجاد می شود، بر روی دست و نقاط بدن زخم های بزرگ و دردناکی ایجاد و به شدت بدن را مستعد عفونت های پوستی و خونی می کند هر چند آمار دقیقی درباره این بیماری در استان سمنان و همچنین دامغان وجود ندارد.

برنامه ریزی و استفاده از ظرفیت ها

اما نگرانی ها بابت اینکه چه زمان بالاخره قرار است بیماری سالک ریشه کن شود همچنان نقل محافل اجتماعی استان سمنان است، موضوعی که واکنش مسئولان استان سمنان را نیز به دنبال دارد، همانطور که امیر بینایی مدیرکل امور اجتماعی استانداری سمنان درباره آن به خبرنگار مهر می گوید: موضوع سالک که از مسائل مهم اجتماعی و بهداشتی است، باید بر اساس برنامه تنظیم شده (نمودار گانت) پیگیری و گزارش لازم ارائه شود. پیشگیری و کاهش آسیب های اجتماعی بدون کمک و هم افزایی دستگاه های اجرایی و مردم با یکدیگر میسر نیست.

بینایی با بیان اینکه اگر به آسیب های اجتماعی به موقع رسیدگی نشود، افزایش جرم را در پی دارد که مخرب انضباط اجتماعی است، ابراز کرد: پرهیز از موازی کاری در بررسی آسیب های اجتماعی، تحقیق کامل و اتخاذ تصمیمات عملیاتی واحد در این زمینه از جمله راهکارهای مهم در مقابله با آسیب های اجتماعی شایع در جامعه است. از سوی دیگر نقشه راه پیشگیری از آسیب های اجتماعی باید با نگاه و مراقبت مردم تعریف و تبیین شود.

وی با تاکید بر اینکه مدیریت واحدی در حوزه کاهش آسیب های اجتماعی وجود ندارد و همه دستگاه های اجرایی باید تابع یک مدل واحد باشند، می افزاید: پدیده های اجتماعی، برون داد عملکرد مدیران و مسئولان از یک سو و نگاه مردم به محیط پیرامونی از سوی دیگر است. یکی از راهکارهای پیشگیری از آسیب دیدگان اجتماعی، حمایت و تقویت سازمان ها و تشکل های غیر دولتی است همچنین باید گفت دولت به تنهایی نمی تواند به امورات مردم بپردازد، لذا باید نقش تشکل ها و نهادهای مردمی در حوزه تصمیم سازی و اجرا پر رنگ تر شود.

تلاش برای رفع سالک

فرماندار دامغان به برگزاری ۱۶ جلسه برای مهار بیماری سالک در روستاهای مبتلا به این بیماری اشاره داشت و افزود: بیماری سالک در ۱۷ روستای بخش امیرآباد و هفت روستای بخش مرکزی شیوع پیدا کرد که برای مهار و کنترل این بیماری اقدامات و برنامه های خوبی صورت گرفت و ادامه دارد.

علی اصغر مجد اضافه کرد: بیماری سالک یک نوع بیماری اپیدمی است و فقط قابل مهار و کنترل است و از سال ۷۸ به وجود آمد و شروع این بیماری در ابتدا در روستاهای جنوب دامغان بوده و ناقل آن پسته و مخزن آن موش صحرایی است و برای لانه کوبی از سوی دستگاه های اجرایی و دهیاران روستاهای مبتلا به این بیماری اقداماتی صورت گرفت.

وی گفت: دستگاه های اجرایی مرتبط از آخرین اقدامات مبارزه ای با بیماری سالک در سطح روستاهای شهرستان دامغان ارائه کنند.

کنترل سالک نیاز به توجه ویژه دانشگاه علوم پزشکی سمنان

استان سمنان دارای دو دانشگاه علوم پزشکی است و شهرستان دامغان زیر مجموعه دانشگاه علوم پزشکی سمنان محسوب می شود بسیاری معتقد هستند که این دانشگاه نتوانسته آن طور که باید و شاید انتظارات مردم دامغان را درباره بیکاری سالک برطرف کند آنطور که نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه کنترل بیماری سالک در این شهرستان نیاز به توجه ویژه دانشگاه علوم پزشکی سمنان دارد، گفت: در تقسیم امکانات سهم شهرستان در مقایسه با دیگر شهرستان های استان سمنان عادلانه نیست همچنین وجود بیماران کرونایی در دامغان با سایر بیماران بستری در بیمارستان ولایت مشکلات عدیده ای را ایجاد کرده که باید این مشکل برطرف شود.

علی اکبر علیزاده برمی با بیان اینکه یکی از مهم ترین درخواست های ما در حوزه بهداشت و درمان دامغان این است که دانشگاه علوم پزشکی سمنان رقم تخصصی بودجه دامغان در بحث مقابله با بیماری کرونا را اعلام کنند، تاکید کرد: کمبود پرستار در این شهرستان بسیار محسوس است لذا استفاده از بخش های مختلف کلینیک رضایی دامغان در راستای رفع از مشکلات زیر ساختی حوزه درمان شهرستان دامغان باید هرچه سریع تر محقق شود.

وی با اشاره به ملزومات مورد نیاز دامغان و با بیان اینکه در نشست اخیر با رئیس دانشگاه علوم پزشکی سمنان مقرر شد ۱۰ تخت آی سی یو به بیمارستان ولایت تحویل داده شود، افزود: دانشگاه علوم پزشکی سمنان واگذاری یک دستگاه آمبولانس و دو دستگاه وینیلاتور را متعهد شده است از سوی دیگر باید گفت احداث یک مرکز درمانی مستقل از بیمارستان ولایت در دامغان یک ضرورت و مطالبه به حق مردم است که دانشگاه علوم پزشکی سمنان در کنار دیگر تعهدات خود آن را محقق کند.

درمان رایگان سالک

رئیس دانشگاه علوم پزشکی سمنان با بیان اینکه درمان سالک در دامغان رایگان است، گفت: اجرای برخی از برنامه ها و حل برخی از مشکلات شهرستان در حوزه بهداشت و درمان نیاز به برنامه های بلندمدت دارد.

نوید دانایی با بیان اینکه سال گذشته ۳۵۰ نفر از مردم دامغان به ویژه اهالی روستاهای جنوب و شرق دامغان به بیماری سالک مبتلا و برای درمان به مراکز درمانی مراجعه کردند، ابراز کرد: یکی از راه های مبارزه با سالک، استفاده از پشه بند، پماد دفع حشرات و اجرای طرح لانه کوبی است که امسال در چند مرحله اجرا شد.

وی با اشاره به اینکه در مبحث بودجه مقابله با بیماری کرونا امکانات بهداشتی بر اساس جمعیت و امکانات درمانی بر اساس تعداد بیماران کرونایی تقسیم شده است، اظهار داشت: پیگیری های مربوط به بیماری سالک در شهرستان، تخصیص بودجه و ارائه آموزش ها در مقایسه با سنوات قبل چندین برابر شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی سمنان خاطر نشان کرد: در خصوص کمبود پرستار از سال ۹۵ هر ساله ۱۵ سهمیه در شهرستان های دامغان و گرمسار به افراد بومی واگذار شده و در سال جاری اولین دوره پرستاران این دانشگاه فارغ التحصیل می شوند همچنین پیش بینی می شود با جذب این افراد از سال آینده مشکل کمبود پرستار همه ساله کمتر از سال پیش باشد.

پاییز فصل سالک است

کم کم به پایان تابستان نزدیک می شویم و نگرانی ها دوباره برای سالک در جنوب دامغان قوت یافته اند، از سوی دیگر سال گذشته رئیس شبکه بهداشت و درمان دامغان از ابتلای ۲۰۰ نفر به این بیماری در جنوب شهرستان خبر داده و این آمار را ۵۰ نفر بیش از سال قبل از آن یعنی ۹۷ دانسته بود از طرف دیگر بررسی ها نشان می دهد که هر سال به تعداد افراد دارای بیماری سالک افزوده هم می شود.

چهار مرحله طرح مبارزه با مخازن جوندگان در ۱۰۰ روستا، سمپاشی کوره ها، توزیع لوسیون و نیز اطلاع رسانی مردم در ۴۰ روستا و توزیع هزار کیلوگرم طعمه آغشته به سم برای از بین بردن جوندگان اجرا شده و آموزش به روستاییان در زمره اقداماتی بود که شبکه بهداشت و مسئولان دامغان در سال گذشته آن را انجام دادند اما بازهم شاهد افزایش آمار بیماری سالک بوده ایم. یکی از دلایل آن از سوی شبکه بهداشت و درمان این موضوع اعلام می شود که بسیاری از روستاییان جنوب شهرستان دامغان مأموران نابودی لانه های موش ها و محل های خطر را به درون خانه ها و دامداری راه نمی دهند.

موضوع دوم این است که بسیاری از مردمی که در دامغان دچار بیماری سالک شدند، در ایام محرم به روستاهای جنوب دامغان رفته بودند و اصلاً بومی نبودند در نتیجه اطلاعی درباره بیماری سالک نداشتند آمارهای شبکه بهداشت و درمان دامغان نشان می دهد سال قبل ۸۵ درصد از بیماران سالکی اصلاً بومی جنوب دامغان نبودند و در مراسم ماه محرم روستاهای جنوب دامغان شرکت کرده و یا در این روستاها باغ و خانه باغ دارند و به تفریح می پردازند.

۱۲ سال ناتوانی در برابر ریشه کنی سالک

تحقیقات خبرنگار مهر نشان می دهد که از نخستین شیوع جدی و ثبت شده سالک در جنوب دامغان ۱۲ سال می گذرد اما همچنان مسئولان علوم پزشکی و شبه بهداشت و درمان نتوانسته اند این بیماری را ریشه کن کنند. بیماری که در تمام جهان دو میلیون نفر به آن مبتلا هستند که ۹۷ درصد آنها در آفریقا و آسیا قرار دارند.

دکتر فرهاد اسماعیلی متخصص بیماری های عفونی، پوست و مو درباره این موضوع به خبرنگار مهر می گوید: مشخصاً روند مقابله با سالک در استان سمنان نشان می دهد که برنامه مدونی که در آن عزم همگانی بین تمام دستگاه های اجرایی و فرهنگی، درمانی و خدماتی و… باشد وجود نداشته است وگرنه ما درباره ریشه کنی یک بیماری انگلی در یک کشور صحبت نمی کنیم بلکه تمام جامعه هدف ما در روستاهای جنوب دامغان به ۲۵ هزار نفر نمی رسد.

وی با بیان اینکه علاوه بر امکانات و همچنین تجهیزات و اعتبارات در مقابله با فراگیری بیماری چیزی به نام عزم همگانی همه دستگاه ها نیز نیاز است و اگر شاهد هستیم که یک بیماری ساده که درمان آن سال ها است کشف شده همچنان شیوع دارد نشان دهنده این است که نیاز به یک عزم همگانی به شدت احساس می شود.

زخم سالک ظرف هشت تا ۱۲ ماه برطرف می شود اما جای آن روی پوست باقی می ماند و ممکن است افراد تا روزی که زنده هستند یادگاری عدم همکاری مسئولان استانی با شبکه بهداشت و درمان برای ریشه کنی بیماری را داشته باشند.

مهر

 

کلید واژه :

سالک

،

دامغان

ثبت نظرات
captcha