کد خبر : ۳۴۸۴۸۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

خبری خوش درباره واکسن کرونای ایرانی

رئیس سازمان غذا و دارو با بیان این که بخش عمده واکسن های آنفلوانزای امسال وارداتی است، از تولید ماده اولیه واکسن کرونا ی ایرانی خبر داد.

خبری خوش درباره واکسن کرونای ایرانی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، دکتر محمدرضا شانه ساز  درباره نحوه توزیع واکسن آنفلوانزا گفت: اولین بخش این واکسن در شهریورماه در اختیار معاونت بهداشتی وزارت بهداشت قرار می گیرد تا برای گروه های در معرض خطر مورد استفاده قرار بگیرد. امیدواریم امسال تولید داخلی این واکسن بخشی از نیاز کشور را تأمین کند و در سال های بعد بخش اعظم یا تمام نیاز کشور توسط تولید داخل تأمین خواهد شد و نگرانی ما از بابت این که طرف های خارجی به دلیل تحریم این دارو را به ما ندهند رفع می شود.

پیش بینی تأمین ۵ تا ۶ برابری واکسن آنفلوانزا

وی با بیان این که ما امسال ۵ تا ۶ برابر سال گذشته پیش بینی تأمین و واردات واکسن آنفلوانزا کرده ایم خاطرنشان کرد: بیش از دو میلیون واکسن تولید داخل نیز امسال وارد بازار می شود. اگر استفاده بیشتر از ماسک و ضدعفونی کننده ها صورت بگیرد خطر آلودگی با آنفلوانزا کاهش می یابد و نیاز به واکسن آنفلوانزا کاهش خواهد یافت.

شانه ساز با بیان این که واکسن آنفلوانزا برای گروه های خاص و هدف رایگان است، تصریح کرد: برای اینکه قیمت واکسن آنفلوانزا افزایش نیابد آن را با ارز دولتی تأمین خواهیم کرد و بخش عمده این واکسن ها وارداتی خواهد بود.

رئیس سازمان غذا و دارو در پاسخ به سؤالی مبنی بر تبلیغات پیش فروش دارو و واکسن کرونا تشریح کرد: مردم به این تبلیغات به هیچ وجه توجه نکنند و الان در دنیا توسط مراجع رسمی سؤالات بسیار زیاد و بدون جوابی درباره واکسن کرونا مطرح است و اگر کسی ادعای پیش فروش واکسن در کشور داشته باشد مورد تأیید مراجع ذی صلاح نیست؛ پیش خرید واکسن کرونا از برخی شرکت های تولید واکسن در جهان توسط برخی کشور ها صورت گرفت است که این کشور ها پول مازاد دارند و تنها دو کشور پیش خرید واکسن کرونا را انجام داده اند و منابع بادآورده ای دارند و هیچ عقل سلیمی این همه پول را در بخش غیرمطمئن این گونه سرمایه گذاری نمی کند.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر نحوه تعامل ایران با روسیه برای تأمین واکسن کرونا گفت: قطعاً اگر واکسن کرونا در هر کشوری ساخته شود ابتدا برای مردم خود آن کشور مورد استفاده قرار خواهد گرفت. البته ما در صدد گرفتن دانش فنی و جدیدعلمی از روسیه هستیم و اگر میزان تولیدات واکسن کرونای روسی بالا برود و تا آن زمان واکسن تولید داخل خودمان به نتیجه نرسیده باشد، برای واردات آن اقدام می کنیم.

رئیس سازمان غذا و دارو با بیان این که واکسن کرونای ایرانی فاز حیوانی را با موفقیت پشت سر گذاشته است، گفت: ماده اولیه این واکسن توسط چند شرکت تولید شده است.

فردا نیوز

 

کلید واژه :

واکسن کرونای ایرانی

ثبت نظرات
captcha