کد خبر : ۳۴۸۴۷۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

گسترش شبکه برق رسانی به بیش از ۵۷ هزار روستا

تعداد روستاهای برقدار کشور که در ابتدای انقلاب اسلامی تنها چهار هزار و ۳۶۷ روستا بود تا پایان سال گذشته به ۵۷ هزار و ۴۲۰ روستا افزایش یافت.

گسترش شبکه برق رسانی به بیش از ۵۷ هزار روستا

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، مجموع روستاهایی که در ابتدای دولت یازدهم از نعمت برق بهره مند بودند براساس تازه ترین گزارش منتشره از سوی وزارت نیرو ۵۴ هزار و ۶۴۱ روستا بود.

اگرچه بعد از انقلاب اسلامی روند برق دار کردن روستاییان دنبال شد اما این روند در دولت یازدهم با شدت تداوم یافت به گونه ای که تعداد روستاهایی که از این نعمت برخوردار شدند در ابتدای دولت دوازدهم به ۵۶ هزار و ۷۹۳ روستا رسید.

بهره مند شدن این تعداد روستا از نعمت برق نشان دهنده آن است که در مجموع ۹۹.۷ درصد از جمعیت روستایی کشور تحت پوشش برق قرارگرفته اند.

براساس آمار منتشرشده در وب سایت آژانس بین المللی انرژی به طور متوسط ۲۱درصد جمعیت روستایی در جهان فاقد برق هستند و این درحالی است که حدود ۰.۳ درصد از جمعیت روستایی کشورمان فاقد برق هستند.

آمارهای منتشره در وب سایت آژانس بین المللی انرژی نشان می دهد در حالی که جمعیت روستایی فاقد برق جهان ۲۱ درصد است این رقم در کشورهای در حال توسعه ۲۳ درصد و در آفریقا ۶۵ درصد است.

طبق آمار ذکرشده جمعیت روستایی فاقد برق درآمریکای مرکزی و شمال آمریکا ۱۲ درصد و در خاورمیانه این رقم ۲۲درصد را نشان می دهد.

«رضا اردکانیان» وزیر نیرو با بیان اینکه ۲۵۰ پروژه صنعت آب و برق تا پایان امسال به بهره برداری می رسد، گفت: عملکرد جمهوری اسلامی ایران در آب و برق، تنه به تنه کشورهای توسعه یافته جهان می زند.

رییس جمهوری دهم تیرماه امسال گفت: اقدام های برنامه ریزی شده وزارت نیرو در زمینه دو نیاز اساسی مردم یعنی آب و برق برای مردم عزیز ایران و دولت تدبیر و امید، افتخارآمیز و غرورآفرین است.

ایرنا

 

کلید واژه :

شبکه برق

،

روستا

ثبت نظرات
captcha