کد خبر : ۳۴۸۴۷۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

رفع آسیب های فراروی جوانان

کارشناسان حاضر در نشست مجازی نقد و بررسی چالش های پیش روی جوانان با موضوع جوان، مشارکت و آسیب های نوظهور اجتماعی معتقدند که رفع چالشها به ویژه آسیبهای نوظهور…

رفع آسیب های فراروی جوانان

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، بر اساس آمار  موجود ۲۷ درصد جمعیت کشور را جوانان تشکیل می دهند، به اعتقاد صاحبنظران امر بزرگترین سرمایه هر کشوری را جوانان هستند که با به کارگیری دانش، تخصص و انگیزه سرشاری که دارند می توانند کشور را در مسیر توسعه و پیشرفت سوق دهند جوانان سهم موثری در تضمین حیات فرهنگی و ملی ملت ها دارند که باید راهبردهای اتخاذ کرد تا مشکلات فراروی آنان برطرف شود.

به نظر می رسد تا زمانی که نقشه راهی وجود نداشته باشد شاهد اعمال سلیقه ها در حوزه های مختلف از جمله این بخش اجتماعی خواهیم بود،ا گرچه آسیب شناسی و واکاوی های فراوانی در این ارتباط انجام شده اما امروز باید با تصمیم سازی دقت نظر بیشتری به خرج داده شود تا در آینده شاهد نسلی باشیم تا فرهنگ و آموزش را بتوانند از سنین پایین فرا بگیرند.

 به اعتقاد متولیان امر حوزه جوانان، سیستم های آموزشی برای تربیت درست جوانان و نوجوانان با مشکل اساسی مواجه است، سخنرانی، فلسفه گویی و بحث های نظری فراوانی داریم و این دانش در جوانان رشد یافته اما نتوانستیم نگرش آن ها را به گونه ای تغییر دهیم که به رفتار منجر شود.

در زمان حاضر اقتصاد، بیکاری و ازدواج از جمله عمده ترین مشکلات و آسیب های پیش روی جوانان است که مسئولان این حوزه باید بیش از گذشته برای حل آن بشتابند و راهکارهای کوتاه مدت و میان مدت و طولانی مدت ارایه کنند.

نشست نقد و بررسی چالش های پیش روی جوانان با موضوع جوان مشارکت و آسیب های نوظهور اجتماعی چهارشنبه شب از طریق لایو اینستاگرام با حضور  شماری از کارشناسان و مسوولان استان اصفهان برگزار شد.

مدیرکل ورزش و جوانان استان اصفهان  در این نشست مجازی گفت: ۲۲۵ سازمان مردم نهاد در راستای تعالی حوزه جوانان و زمینه های اجتماعی، علمی، فرهنگی، هنری، کارآفرینی و آسیب های نوظهور گام های موثری برداشتند.

سید محمد طباطبایی افزود: امیدواریم با همکاری و هم افزایی بین دستگاه ها بتوانیم در حوزه جوانان و مشکلات آن ها گام های موثری برداریم.

وی ادامه داد: تصمیم گیری و تصمیم سازی در حوزه جوانان برگرفته از سنت و نگاه قدیمی بوده و نگاهی علمی نیست، جوانان امروزه علم محور و واقع گرایانه بوده و نگاه روشن بینانه نسبت به مسائل دارند از این رو تغییر نگاه و نگرش عمیق در حوزه جوانان باید صورت بگیرد در غیر این صورت نمی توان آسیب های پیش روی جوانان را برطرف کرد.

توجه به خانواده ها، جامعه را از آسیب ها دور می کند 

رییس شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان اینکه امروزه بحث خانواده باید بیشتر مورد توجه قرار بگیرد، بیان کرد: آنچه باید به خانواده ها انتقال و هشدار داده شود توسط علمای تعلیم و تربیت و افرادی که نقش تربیتی در جامعه دارند دنبال شود.

علیرضا نصر اصفهانی ادامه داد: اگر بخواهیم جامعه را از بسیاری آسیب ها مصون بداریم باید به صورت جدی به رکن خانواده  توجه کنیم زیرا غفلت از خانواده ها می تواند خسارت های جبران ناپذیری برای جامعه و جوانان و نوجوانان ایجاد کند.

وی تصریح کرد: دستگاه تعلیم و تربیت، آموزش و پرورش و دانشگاه ها را در بر می گیرد، به طور قطع نمی توان با امکانات گذشته دانشجویان و دانش آموزان امروز را برای فردا تربیت کرد از این رو باید طرحی نو ایجاد کرده و شرایط و شیوه ها را تغییر دهیم.

باید شرایط را برای مشارکت جوانان فراهم شود 

رییس شورای اسلامی شهر اصفهان اضافه کرد: اینکه در اتاق های دربسته برای جوانان و نوجوانان نسخه بپیچیم آن نسخه ها شفابخش نخواهد بود در این راستا مشارکت جدی و حداکثری جوانان و نوجوانان احساس می شود، باید فضا برای جوانان و نوجوانان ایجاد شود.

به گفته وی برای امیدواری به آینده نظام و کشور باید جوانان را دریابیم و از خطای احتمالی آنان بگذریم همچنین زمینه رشد و تعالی آن ها را در ابعاد مختلف فراهم کنیم و این ماموریتی است که دلسوزان نظام باید به آن توجه داشته باشند.

نصر اصفهانی با اشاره به اینکه الگوها یکی از ارکان حوزه جوانان و نوجوانان است، تصریح کرد: باید الگوهایی را به جوانان و نوجوانان در عرصه های مختلف معرفی و آنها را به مسیر درست سوق دهیم تا سعادت دنیا و آخرت آنها را رقم بزنیم.

وی ادامه داد: ما در جامعه ای با تمدن ۲۵۰۰ ساله و اسلام ۱۴۳۰ ساله زندگی می کنیم که افرادی در این تمدن، اسلام و فرهنگ تربیت شدند و مسیر خوبی را طی کردند و اگر بتوانیم این تمدن را به جوانان معرفی کنیم مسیر هموار خواهد شد.

به گفته رییس شورای اسلامی شهر اصفهان، متاسفانه در زمینه معرفی الگوها در جامعه کم کار کردیم از این رو یکی از ضرورت های فعلی جامعه پرداختن به الگوهاست.

وی با بیان اینکه در زمان حاضر جوانان باید در احیای جایگاه خود نقش داشته باشند، اظهارکرد: امروز جوانان و نوجوانان مجهز به اخلاق، علم، دانش و فضیلت انسانی هستند که می تواند روشنی بخش باشد.

گسست نسل جوان و خانواده چالشی که باید جدی گرفت

نصر اصفهانی خاطرنشان کرد: در زمان حاضر میان نسل جوان و خانواده گسست ایجاد شده که دلیل آن کندی تعلیم و تربیت و انتقال دانش در نسل گذشته و سرعت تغییرات و تعلیم و تربیت در نسل جوانان و نوجوانان است از این رو شکاف بین نسلی به نبود درک میان این ۲ نسل و نبود فضای فکری و روحی برمی گردد.  

وی اظهار داشت: امروز باید تلاش کنیم استان و شهر را برای جوانان و نوجوانان به یک مکان پرسش گر تبدیل کنیم و مسئولان را به سمت مسئولان پاسخگو سوق دهیم همچنین از تمامی پتانسیل ها برای درک بیشتر جوانان و تضمین آینده آنها استفاده کنیم.

آسیبهای نو ظهور دغدغه جدی امروز جامعه 

معاون فرهنگی و امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان اصفهان با بیان اینکه یکی از دغدغه های اصلی امروز فضای مجازی و آسیب ها از طریق فرهنگ های نوظهور است، گفت: از این رو طرحی در زمینه آسیب های نوظهور با محوریت یکی از سمن های استان با مشارکت حداکثری سمن ها و ۲۰ نفر از متخصصان و کارشناسان این حوزه برای ارایه به ستاد ساماندهی امور جوانان طراحی شده است.

مرادیان با اشاره به ظرفیت تشکل ها در کشور و استان اصفهان در حوزه جوانان گفت: متاسفانه با توجه به دغدغه های موجود انتظار است که سایر دستگاه ها و متولیان امر به تشکل ها با نگاه ویژه نگاه کنند.

هرگونه سخن در مورد جوان در عین سادگی بسیار مشکل و پیچیده است، زیرا احتیاج به معرفت و شناخت کامل نسل گذشته و آینده دارد شناخت این نسل یعنی شناخت روحیات، تمایلات، احساسات و توانمندی های جوانان است و اگر نتوانیم تفسیری منطقی از جوانان داشته باشیم نمی توانیم آن ها را دریابیم.

۳۵ درصد از جمعیت  ۸۵ میلیونی کشور را جوانان تشکیل می دهند و در استان اصفهان ۲۴۰ سازمان مردم نهاد با محوریت جوانان فعالیت دارد.

استان اصفهان پنج میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارد.

ایرنا

 

کلید واژه :

جوانان

،

تغییر نگرشها

ثبت نظرات
captcha