کد خبر : ۳۴۸۴۶۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

فرونشست زمین

فرونشست زمین در خراسان رضوی به دلیل تداوم پدیده خشکسالی، برداشت بی رویه ازسفره های آب زیرزمینی با دشت های بحرانی این استان عجین شده است که در کنار آن در شهر…

فرونشست زمین

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، فرونشست زمین یا پایین رفتن قسمتی از سطح زمین اغلب به صورت تغییرات ارتفاعی عمودی سطح زمین قابل مشاهده می باشد که با جابه جایی های اندک افقی نیز همراه است.
طبق اعلام وزارت راه و شهرسازی، براساس آخرین مطالعات انجام شده از ۳۱ استان کشور خطر فرونشست زمین در محدوده ۱۸ استان گسترش یافته و استان های دربردارنده پهنه های دارای خطر فرونشست زمین به ترتیب گسترش شامل اصفهان، تهران، کرمان، خراسان رضوی، البرز، فارس، یزد، همدان، مرکزی، چهارمحال و بختیاری، آذربایجان شرقی، زنجان، قم، اردبیل، کردستان، آذربایجان غربی، خراسان شمالی، و کرمانشاه هستند.
همچنین طبق این مطالعه، از نظر تعداد جمعیت شهری نیز استان های تهران، خراسان رضوی، اصفهان، البرز، کرمان و قم هرکدام با جمعیت بیش از یک میلیون نفر در ردیف استان های با ریسک جمعیتی زیاد در معرض خطر فرونشست زمین قرار دارند.
براساس مطالعات اداره کل ژئودزی و نقشه برداری زمینی سازمان نقشه برداری کشور، دشت مشهد دچار فرونشست شده است و محدوده تحت تاثیر فرونشست این دشت حدود هزار و ۲۰۰ کیلومتر مربع و دارای بیشترین نرخ فرونشست تا ۲۲ سانتی متر در سال است که شامل ۱۸۶ روستا و مرکز جمعیتی از جمله روستاهای با بیشترین جمعیت به ترتیب شامل روستاهای گرجی سفلی، دهرود، کشف و دوست آباد است.

به گفته معاون اجرایی اداره کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی شمال شرق کشور، پدیده فرونشست زمین در پنج دشت بحرانی خراسان رضوی همچنان ادامه دارد.
جعفر رکنی به خبرنگار ایرنا گفت: در اسفند ماه سال ۹۶، از محل منابع در اختیار سازمانی، اعتباری برای پایش فرونشست در پنج دشت بحرانی خراسان رضوی اختصاص یافت که این مطالعات به عنوان جامع ترین مطالعات مرتبط با پدیده فرونشست در این استان به شمار می رود.
وی افزود: طبق مطالعات انجام شده از ۲ هزار و ۷۱۸ کیلومتر مربع مساحت دشت مشهد حدود ۱۰۰ کیلومتر مربع در محدوده فرونشست قرار دارد و دشت بردسکن از نظر وجود عوارض سطحی شامل درز و شکاف های ایجاد شده در مناطق مسکونی و دشت نیشابور از نظر نرخ بالای فرونشست زمین در بین پنج دشت بحرانی استان در بحرانی ترین حالت قرار دارند.

معاون اداره کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی شمال شرق کشور ادامه داد: پس از دشت های یاد شده دشت مشهد از وضعیت بحرانی برخوردار است و دشت های جوین و خواف در رده های بعدی میزان فرونشست در این استان هستند. 
وی با بیان اینکه پدیده فرونشست، اثرات مخرب بسیار بر شرایط اقلیمی و محیطی منطقه دارد گفت: خشک شدن زمین حاصلخیز، ایجاد شکست در ساختمان ها، پل ها، راه های ارتباطی و سایر سازه ها، ایجاد فروچاله ها و مشکلاتی از این قبیل از عواقب فرونشست دشتهاست.

تغدیه آبخوان ها
مدیر کل بحران استانداری خراسان رضوی نیز در این خصوص گفت: بخش اعظم فرونشست ها به دلیل برداشت بی رویه از منابع آب زیرزمینی رخ می دهد.
حجت علی شایانفر افزود: بیش از ۸۰ درصد منابع تامین آب در خراسان رضوی، آّب های زیرزمینی است و برداشت بی رویه از این منابع فرونشست زمین را به همراه دارد.
وی ادامه داد: این فرونشست ها در تاسیسات گوناگونان خسارت بسیار به جا می گذارد لذا باید برداشت آب از سفره های زیرزمینی مدیریت شود.
مدیر کل بحران استانداری خراسان رضوی گفت: در کنار برداشت کمتر از سفره های زیرزمینی باید برای جبران بخشی از کسری منابع زیرزمینی، عملیات آبخیزداری و تغذیه سفره ها نیز انجام شود.
وی افزود: از این رو طرح همیاران آب از سال گذشته با مشارکت دستگاه های مختلف در استان به اجرا گذاشته شد که در این راستا تلاش می شود از طرق مختلف، نظیر انسداد چاه های غیرمجاز، میزان برداشت آب از سفره های زیرزمینی کاهش یابد.
شایانفر ادامه داد: در اجرای این طرح و برنامه مدون مقرر شده است تا افق ۱۴۰۵ با همکاری مردم و بخش های مختلف، کسری مخازن در آب زیرزمینی استان صفر شود.

جلوگیری از نابودی آبخوان ها

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی نیز گفت: شرق کشور منطقه خشک و کم باران است و میانگین ۴۱ ساله بارندگی در سه استان خراسان رضوی، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان ۱۳۱ میلی متر است.
محمد علائی با بیان اینکه با تهدیدهای جدی در شرق کشور روبرو هستیم، افزود: اولین تهدید خشکی آب و کم بارانی است که در ادامه منجر به توسعه ناپایدار منطقه و تغییر اقلیم در شرق کشور می شود.
وی ادامه داد: میانگین بارش در این استان سالانه یک میلی متر کاهش پیدا کرده است، درجه حرارت و تبخیر نیز افزایش یافته که همزمان موجب کاهش سطح آب های زیرزمینی در تمام آبخوان ها شده است.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی گفت: آخرین اخطار طبیعت در خصوص مصرف نامناسب آب، نشست زمین است و برای جلوگیری از نابودی آبخوان های زیرزمینی باید مدیریت همزمان عرضه و تقاضای آب انجام شود.
وی با اشاره به تدوین طرح سازگاری با کم آبی در استان های شرقی کشور افزود: با توجه به گرم شدن زمین این راهکار برای مقابله با کمبود آب کافی نیست، بنابراین نیازمند شیرین سازی و انتقال آب از دریای عمان هستیم.
علائی ادامه داد: طرح انتقال آب دریای عمان به سه استان شرقی کشور شامل سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و خراسان رضوی با حضور مسوولان استانی و کشوری در هفته دولت امسال آغاز می شود.
خشکسالی و برداشت بی رویه از منابع آب زیرزمینی، مهمترین علت فرونشست زمین و دشت های بحرانی است اما در کلانشهر مشهد جدا از ین علت، به صورت مداوم شاهد فرونشست هایی در خیابان های شهر به خصوص در بافت قدیمی هستیم که برخی کارشناسان علت وقوع آن را وجود قنات های قدیمی زیر بافت شهری می دانند که این امر مزید بر علت شده است.

لزوم در اختیار گذاشتن نقشه قنوات قدیمی 

معاون بهره برداری شرکت آب و فاضلاب مشهد نیز در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: قنات های متروکه ای در این شهر بویژه در محدوده بافت قدیمی وجود دارد که حراست و حفاظت از آنها بر عهده شهرداری است.
حسن آقایی افزود: قنات های قدیمی گاهی منجر به نشست زمین می شوند لذا شهرداری باید ضمن تهیه نقشه قنوات، این نقشه را در اختیار دستگاه های مختلف قرار دهد تا حین اجرای پروژه های مختلف و انجام اصلاحات، وجود قنات ها مد نظر باشد.
وی با بیان اینکه در حال حاضر این شرکت به نقشه قنوات شهر دسترسی ندارد، ادامه داد: در بیشتر موارد فرونشست های زمین را به فرسودگی شبکه آب و ترکیدگی لوله آب شهری نسبت می دهند، این درحالی است که شبکه جمع آوری آبهای سطحی و همچنین شبکه آبیاری فضای سبز شهرداری نیز مانند شبکه آب شهری می تواند فرسودگی و نشتی داشته باشد.

معاون شرکت آب و فاضلاب مشهد گفت: چندی پیش، وجود قنات متروکه در خیابان کفایی مشهد منجر به نشست شبکه فاضلاب شده بود.
وی افزود: عوامل متعددی در فرونشست ها دخیل هستند که باید مطالعات جامع در این زمینه انجام شود.

لزوم انجام مطالعات جدی در زمینه فرونشست ها

نایب رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر مشهد نیز گفت: موضوع فرونشست در مشهد مربوط به دشت مشهد و برداشت بی رویه از منابع آب زیرزمینی است و فقط مربوط به محدوده مرکزی شهر نیست بلکه تمام شهر و روستاهای اطراف را شامل می شود.
سید مسعود ریاضی افزود: وجود ترک های عمیق که بیشتر در روستاهای اطراف مشهد دیده می شود مربوط به فرونشست دشت مشهد است اما نشست های موضعی و سطحی در داخل شهر نمی تواند ناشی از نشست دشت باشد، چرا که نشست های ناشی از فرونشست دشت مشهد عمیق است.
وی ادامه داد: در فرونشست زمین در مشهد و بافت مرکزی شهر عوامل مختلف می تواند دخیل باشد و برخی آن را به وجود قنوات قدیمی در زیر شهر مربوط می دانند اما با حدس و گمان نمی توان در این خصوص چاره اندیشی کرد و باید مطالعات دقیق تری انجام شود.

نایب رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر مشهد گفت: اگر در سطح شهر فرونشستی ناشی از نشت دشت مشهد صورت گیرد، تاثیرات بسیار مخرب به خصوص در تاسیسات مختلف آب، برق و گاز می تواند داشته باشد لذا نباید نسبت به این موضوع بی تفاوت بود.
وی افزود: از قنوات همیشه به عنوان عامل فرونشست زمین نام برده شده است اما کار دقیق برای شناسایی این قنوات انجام نشده لذا باید در این زمینه مطالعه و کار دقیق انجام شود.

ایرنا

 

کلید واژه :

فرونشست زمین

ثبت نظرات
captcha