کد خبر : ۳۴۸۴۵۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

درمان آرتروز با استفاده از مولکول مصنوعی

محققان دانشگاه کالیفرنیا دیویس مولکولی در آزمایشگاه ساختند که قابلیت درمان آرتروز را دارد.

درمان آرتروز با استفاده از مولکول مصنوعی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، بر اساس گزارش روز پنجشنبه پایگاه خبری تلگراف، برای آزمایش این مولکول از موش هایی استفاده شد که به صورت ژنتیکی به آرتروز مبتلا شده اند. در این آزمایش، مولکول جدید توانست فرایند التهابی آرتروز را متوقف کند و علاوه بر آن مانع پارگی و ساییدگی بافت مفاصل شود. موش هایی که با استفاده از این مولکول تحت درمان قرار گرفتند، تورم و درد کمتری داشتند و میزان التهاب آن ها در مقایسه با موش های مبتلا به آرتروز که درمان نشدند، کم تر بود.

به گفته محققان این دانشگاه آمریکایی کارکرد اصلی این مولکول که TPPU نام دارد، مهار کردن نوعی آنزیم محلول موسوم به epoxide hydrolase) sEH),  است که در فعال سازی فرایند التهابی آرتروز نقش کلیدی دارد و منجر به بروز التهاب مزمن می شود. بدن ما به طور طبیعی ترکیبات ضدالتهاب تولید می کند اما آنزیم sEH این ترکیبات را به ترکیبات دیگری تبدیل می کند که نه تنها التهاب را کنترل نمی کنند، بلکه موجب تشدید آن نیز می شوند. به همین علت مهار این آنزیم در درمان بیماری های التهابی مانند آرتریت روماتوئید امری ضروری است.
به گفته محققان، نتایج این تحقیقات نشان داد مولکول جدید TPPU قابلیت کنترل شدیدترین نوع بیماری را دارد و علاوه بر داشتن اثر ضد التهابی، اثر ضد درد نیز دارد.
آرتریت ( التهاب مفاصل ) به التهاب دردناک در ناحیه مفاصل گفته می شود و یکی از بزرگترین معضلاتی است که افراد به مرور زمان و با گذشت سن با آن مواجه می شوند. شایع ترین دردهای ناشی از آرتروز در نواحی زانو، لگن، ستون فقرات و دست دیده می شود.

استئوآرتریت (آرتروز)، آرتریت روماتویید، آرتریت عفونی، ورم مفاصل پسوریاتیک و نقرس، پنج گروه عمده آرتریت محسوب می شوند. آرتروز شایع ترین نوع آرتریت است. این التهاب دردناک سبب تورم و اختلال حرکت مفاصل می شود و معمولا در ناحیه دست، زانو، لگن و ستون مهره ها بیشتر است. سه عامل اضافه وزن، سن و آسیب دیدگی مفاصل، مهمترین دلایل بروز آرتروز هستند.
بین مفاصل به طور طبیعی نوعی روان کننده وجود دارد، زمانی که در بیماری آرتروز میزان تولید این روان کننده کاهش می یابد، مفاصل و غضروف ها به هم ساییده می شوند و علاوه بر ایجاد درد، باعث می شود بیمار در انجام فعالیت های عادی مانند راه رفتن و نشستن با مشکل مواجه شود.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه The FASEB Joual منتشر شده است.

 

کلید واژه :

مولکول مصنوعی

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha