کد خبر : ۳۴۸۴۵۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

بهره برداری از شبکه های آبرسانی به ۲۳ هزار هکتار از اراضی غرب کشور

پروژه های بزرگ عرصه آب و خاک کشور در پانزدهمین هفته «پویش #هرهفته_الف_ب_ایران» شامل شبکه های آبیاری و زهکشی در ۲۳ هزار هکتار از اراضی حاصلخیز استان های کرمانشاه…

بهره برداری از شبکه های آبرسانی به ۲۳ هزار هکتار از اراضی غرب کشور

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، ۳۵ هزار هکتار شبکه آبیاری و زهکشی تا پایان امسال، در استان های کرمانشاه و ایلام مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت، که فاز نخست آن به مساحت ۲۳ هزار هکتار فردا افتتاح می شود. با اجرای این طرح ها گام بزرگی برای تامین آب، توسعه اراضی، افزایش اشتغال و تامین امنیت نواحی مرزی برداشته می شود.

بهره برداری از مرحله اول شبکه های آبیاری و زهکشی این طرح عظیم ملی، آب کشاورزی برای ۲۳ هزار هکتار از اراضی منطقه به صورت مکانیزه و پایدار فراهم شده و ضمن ایجاد اشتغال و جلوگیری از مهاجرت ساکنان، شاخص های امنیتی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی منطقه به میزان قابل توجهی ارتقا خواهد یافت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو، کاهش اثرات خشکسالی و تامین نیازهای آب شرب و صنعت، بهبود و توسعه کشاورزی در استان های کرمانشاه و ایلام از اهداف اجرای این پروژه است که در مجموع با سرمایه گذاری دو وزارتخانه نیرو و جهاد کشاورزی افزون بر یک هزار و ۷۷۳ میلیارد تومان به بهره برداری می رسد.
طرح های فوق علاوه بر نقش موثر و مثبتی که در تولید مواد غذایی و شغل های مولد دارد، برای ۹ هزار و ۲۴۰ نفر اشتغال ایجاد می کند که فرصت بسیار تعیین کننده ای برای آبادانی استان های مرزی کشور است.

همچنین با اجرای این پروژه ها به حدود ۴۵۰ کیلومتر از نوار مرزی غرب کشور در دو استان ایلام و کرمانشاه آبرسانی می شود و منجر به پایداری و ثبات سیاسی- امنیتی در مناطق مرزی غرب کشور خواهد شد.

برای بهره برداری از شبکه های آبرسانی ۲۳ هزار هکتار اراضی کرمانشاه و ایلام توسط دو وزارتخانه نیرو و جهاد کشاورزی در مجموع یک هزار و ۷۷۳ میلیارد تومان هزینه شده که سهم وزارت نیرو از این میزان سرمایه گذاری یک هزار و ۲۶۵ میلیارد تومان بوده است.

درفاز نخست،  آبیاری و زهکشی دشت های ازگله، جگیران، ذهاب شمالی، ذهاب جنوبی، حومه و قراویز و بخشی از دشت کنجانچم انجام می شود.ایجاد ۵۲ کیلومتر سامانه انتقال آب (شامل تونل، کانال، باکس و فلوم)، احداث ۸ ایستگاه پمپاژ، ایجاد دو ایستگاه پست برق ۶۳ کیلو ولت و لوله گذاری ۲۲۰ کیلومتر در ۶ دشت بزرگ از اقدام های اصلی در احداث شبکه های آبرسانی در این سامانه است.
اجرای این پروژه ها علاوه بر تأثیر مستقیم طرح بر بخش کشاورزی، به سایر بخش های مؤثر در توسعه منطقه ای شامل بخش صنعت و خدمات پایه، بازرگانی، گردشگری، شهری و روستائی، زیربنای ارتباطی و سایر شبکه ها، نیز تاثیر مستقیم دارد.
با اجرای این طرح به طور میانگین ۳۱ هزار ۵۰۰ شغل ایجاد شده که با بهره برداری و زیر کشت رفتن کامل اراضی این منطقه برای حدود ۴۷ هزار نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم شغل ایجاد خواهد شد.
 بهره برداری از این طرح عظیم در سال جهش تولید، باعث افزایش تولید سالانه محصولات کشاورزی در دو استان کرمانشاه و ایلام به میزان ۹۰ هزار تن انواع غلات، ذرت و صیفی جات با ارزش ۱۲۵ میلیارد تومان خواهد شد.
با بهره برداری کامل از این طرح ها، ساکنان ۱۲ شهرستان، ۲۵ شهر و ۷۷۰ روستا از مزایای این طرح برخوردار می شوند.

ایرنا

 

کلید واژه :

شبکه های آبرسانی

،

اراضی

ثبت نظرات
captcha