کد خبر : ۳۴۸۴۵۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

رشد 16 درصدی بازدهی مصرف آب کشاورزی در خراسان شمالی

بجنورد- رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: پس از اجرای طرح های نوین آبیاری هم اکنون بازدهی مصرف آب در حوزه کشاورزی از ۳۰ درصد به ۴۶ درصد رسیده است.

رشد 16 درصدی بازدهی مصرف آب کشاورزی در خراسان شمالی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، عبدالله یوسفی اظهار کرد: مشاغل روستایی نقش مهمی در خراسان شمالی دارد به طوری که ۹۵ درصد مردم استان به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم از فعالیت های روستایی بهره مند می شوند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی ادامه داد: حدود ۴۰ درصد مردم خراسان شمالی به شغل دامپروری و کشاورزی مشغول هستند لذا اهمیت توجه به این قشر دوچندان است.

وی با اشاره به جایگاه نخست خراسان شمالی در نرخ سکونت روستایی افزود: برای ماندگاری این گروه در روستا و ادامه فعالیت های تولیدی باید سرمایه گذاری هایی در این حوزه انجام شود.

یوسفی در ادامه به وضعیت پرورش مرغ در خراسان شمالی گریزی زد و در این راستا گفت: هرچند به دلیل نوسانات قیمت ارز کشور در تهیه نهاده ها دچار مشکل است و به همین دلیل بسیاری از استان ها پرورش مرغشان با کاهش رو به رو شده اما در خراسان شمالی نسبت به سال گذشته حدود ۷ درصد رشد پرورش مرغ داریم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی تصریح کرد: تولیدات کشاورزی استان از ۷۵۰ هزار تن در ابتدای دولت به بالغ بر یک میلیون و ۴۰۰ هزار تن رسیده است.

وی توسعه کشت گیاهان دارویی را سرفصلی برای مقابله با کم آبی و افزایش ارزش افزوده استفاده از زمین های مختلف کشاورزی در استان برشمرد و افزود: زعفران ازجمله محصولات هدف در این طرح است که سطح زیر کشت آن از ۳۰۰ هکتار به بیش از ۴ هزار و ۵۰۰ هکتار رسیده است.

یوسفی در انتها افزایش سطح آبیاری تحت فشار زمین های کشاورزی در خراسان شمالی به ۳۶ هزار هکتار را از جمله دیگر اقدامات انجام شده در استان دانست و گفت: با اجرای طرح های نوین آبیاری هم اکنون بازدهی مصرف آب در این حوزه از ۳۰ درصد به ۴۶ درصد رسیده است.

 

 

کلید واژه :

آب کشاورزی

،

خراسان شمالی

ثبت نظرات
captcha