کد خبر : ۳۴۸۴۵۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

هشدار مدیرکل بحران درباره افزایش مرگ و میر در آب های کرمانشاه

روزهای گرم تابستان همیشه با شنا در آبهای خنک دلچسب می شود، به شرط آنکه در محل مناسب انجام شود و نه در دریاچه سدها و رودخانه های خروشان که ممکن است به مرگ شناگران منجر شود.

هشدار مدیرکل بحران درباره افزایش مرگ و میر در آب های کرمانشاه

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، هر سال تابستان با گرم شدن هوا برخی ها به دل آب می زنند و نزدیک ترین رودخانه، سراب، دریاچه و حتی گاهی کانال آب کشاورزی را انتخاب می کنند که شنا در این مناطق ممنوعه بارها و بارها مرگ افراد را رقم زده، اما هنوز برخی از این موضوع عبرت نمی گیرند.

مرگ در آب های آزاد پیر و جوان نمی شناسد، بارها خبر مرگ افرادی از مردهای میانسال تا دختربچه های چند ساله را شنیده ایم. مرگ در آب های آزاد و خروشان چندان هم به توانمندی افراد در شنا ارتباط ندارد، زیرا غیرقابل پیش بینی بودن دنیای زیر آب گاهی شرایط را جور دیگری رقم می زند.

در استان کرمانشاه در همین دو ماه تابستان تاکنون چندین نفر در اثر غرق شدن جان خود را از دست داده اند. در 15 تیرماه نوجوان 12 ساله ای جان خود را در یکی از رودخانه های شهر کرمانشاه از دست داد، در چهارم مرداد ماه مردی در اسلام آباد در سراب روستای گاورانی از بین رفت، در 14 مرداد مرد میانسال 50 ساله در سد شیان غرق شد و آخرین مورد هم مرگ دو نفر در 19 مرداد در سراب جابری روانسر و تالاب هشیلان بود.

این موارد غرق شدگی در مدت دو ماه مواردی است که از سوی پلیس اطلاع رسانی شده و شاید موارد دیگری هم باشد که مردم از آن بی خبر باشند.

با توجه به این شرایط، مدیرکل مدیریت بحران استان کرمانشاه نسبت به افزایش تعداد مرگ و میر در آب های کرمانشاه طی چند وقت اخیر هشدار داد.

جلیل بالایی از افزایش تعداد مرگ و میر در سدها، رودخانه ها و سراب های استان طی چند وقت اخیر یاد کرد و گفت: گرمای هوا یکی از دلایل اصلی تمایل مردم به شنا در رودخانه ها و دیگر اماکن آب است.

وی ادامه داد: از سوی دیگر در تابستان امسال به دلیل شرایط بیماری کرونا شاهد تعطیلی استخرها بودیم و این موضوع نیز به افزایش شنا در آب های آزاد و آسیب های ناشی از آن دامن زده است.

مدیرکل مدیریت بحران استان کرمانشاه تنها راهکاری که می تواند جلوی این حوادث را بگیرد همکاری خود مردم دانست و خاطرنشان کرد: حتی افرادی که به فنون شنا هم آشنایی دارند در معرض خطر غرق شدن هستند، زیرا شرایط شنا در آب های آزاد با استخرها متفاوت است.

بالایی با بیان اینکه رودخانه، دریاچه سد، تالاب، کانال کشاورزی و ... به هیچ عنوان محل مناسبی برای شنا نیست، از دستگاه های مربوطه هم خواست علاوه بر اطلاع رسانی در این زمینه، تمهیدات لازم را برای جلوگیری از حوادث غرق شدگی بیاندیشند.

ایسنا

 

کلید واژه :

هشدار

،

آب های کرمانشاه

ثبت نظرات
captcha