کد خبر : ۳۴۸۴۴۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

امکان سرمایه گذاری بخش گردشگری در سدهای قشلاق و گاران فراهم است

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کردستان گفت: مطالعات تعیین لکه های مستعد گردشگری در اطراف سدهای قشلاق سنندج و گاران مریوان تکمیل شده و سرمایه گذاران بخش خصوصی علاقه مند…

امکان سرمایه گذاری بخش گردشگری در سدهای قشلاق و گاران فراهم است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، کامران خرم اظهار داشت: با توجه به اینکه منابع آبی این سدها (بویژه قشلاق سنندج) بیشتر برای تامین مصارف شرب استفاده می شود، محدودیت هایی برای احداث تاسیسات گردشگری وجود داشت اما با تکمیل مطالعات کارشناسی شده، لکه هایی برای حضور بخش خصوصی در زمینه فعالیت های توریستی مشخص شد.  

وی با بیان اینکه دریاچه سدهای استان بدلیل داشتن جذابیت های منحصربفرد، ظرفیت بزرگی برای رشد و توسعه صنعت گردشگری هستند، افزود: آمادگی داریم براساس قراردادهای BOT، اطلاعات لکه های تعیین شده را برای ایجاد تاسیسات آبی و تجهیزات گردشگری در اختیار سرمایه گذاران قرار دهیم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کردستان یادآور شد: براساس قرارداد تعیین شده، سرمایه گذار بعد از ۱۵ تا ۲۰ سال بهره برداری از تاسیساتی که ایجاد کرده آن را به این شرکت واگذار می کند ضمن اینکه پس از اتمام قرارداد نیز امکان اجاره مکان توریستی به همان سرمایه گذار وجود دارد.

خرم استفاده از بستر طبیعی برای توسعه گردشگری را نیازمند حضور بخش خصوصی دانست و اضافه کرد: سازه های آبی همواره پتانسیل کافی برای جذب گردشگر دارند ضمن اینکه سرمایه گذاری در این بخش، موجب تنوع بخشیدن به اقتصاد منطقه و منبع درآمدزایی برای اهالی روستاهای اطراف خواهد شد.

وی با بیان اینکه مطالعات برای تعیین مناطق گردشگری حاشیه سدهای امیرآباد و رمشت کامیاران هم در حال تکمیل است، گفت: مطالعه در زمینه پتانسیل های گردشگری سدهای زیویه، عباس آباد و بانه نیز در نظر گرفته شده که پیش بینی می شود تا پایان سال جاری این مطالعات پایان یابد.

کردستان، استانی کوهستانی و اقلیم آن متاثر از توده های هوای گرم و مرطوب مدیترانه ای است که موجب بارندگی هایی در بهار و ریزش برف در زمستان ها می شود.

میزان بارندگی سالانه در شرایط عادی اقلیمی معادل ۴۵۵ میلی متر و بیشترین میزان بارندگی سالیانه مربوط به شهرهای مریوان و بانه با حدود ۸۰۰ میلی متر و کمترین میزان بارندگی در شرق استان حدود ۴۰۰ میلی متر و در قسمت مرکزی یعنی سنندج نزدیک به ۵۰۰ میلی متر است.

از حوضه های آبریز اصلی استان کردستان می توان به خلیج فارس و دریای عمان، دریای خزر و دریاچه ارومیه و حوضه های آبریز فرعی نیز به سفیدرود شامل رودخانه های تلوار و قزل اوزن، مرزی غرب شامل رودخانه های سیروان و زاب کوچک، کرخه شامل رودخانه رازآور و دریاچه ارومیه شامل رودخانه های زرینه و سیمینه اشاره کرد.

تعداد دشت های استان ۹ مورد بوده که پنج دشت آن در نیمه شرقی، ۲ دشت در غرب و ۲ مورد دیگر در جنوب استان واقع شده است و دشت های قروه، دهگلان و چهاردولی در شرق استان جزو دشت های ممنوعه محسوب می شود و  ۱۴ سد نیز در سطح استان در حال بهره برداری یا در دست اجرا است.

ایرنا

 

کلید واژه :

گردشگری

،

سدهای قشلاق و گاران

ثبت نظرات
captcha