کد خبر : ۳۴۸۴۴۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ضرورت چاره اندیشی برای معضل گرد و غبار در خراسان جنوبی

بیرجند- مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی گفت: اگر برای معضل گرد و غبار در استان چاره اندیشی نشود تا چند سال آینده درگیر مشکلاتی همچون خوزستان در این زمینه خواهیم شد.

ضرورت چاره اندیشی برای معضل گرد و غبار در خراسان جنوبی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، همزمان با گرامیداشت هفته مشارکت های اجتماعی صبح چهارشنبه نشست شورای مشورتی سمن های مردم نهاد خراسان جنوبی با هدف جلب مشارکت همه سمن های مردم نهاد استان در حوزه های مختلف منابع طبیعی و محیط زیست در محل اداره کل حفاظت محیط زیست استان برگزار شد.

حسن اکبری مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی در این جلسه به چهار چالش مهم محیط زیستی استان شامل گرد و غبار، آب، پسماند و فرسایش و از بین رفتن منابع زیستی و گونه های برجسته استان اشاره کرد و گفت: در حال حاضر یک سوم از مساحت استان در حال فرسایش بوده که همین موضوع باعث شده تا استان خراسان جنوبی درگیر معضل گردو غبار شود.

ضرورت چاره اندیشی برای معضل گرد و غبار در خراسان جنوبی

وی بیان کرد: اگر درباره معضل گرد و غبار چاره اندیشی نشود تا چند سال آینده استان خراسان جنوبی درگیر مشکلاتی همچون استان خوزستان در این زمینه خواهد شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی از مسئله آب به عنوان یکی دیگر از چالش های مهم استان نام برد و اظهار کرد: در حال حاضر سه میلیارد متر مکعب کسری مخازن آب در استان داریم و بیش از حد مجاز از سفره های آب زیرزمینی در حال استفاده هستیم.

اکبری ادامه داد: همچنین میزان استفاده از پلاستیک در استان بالا بوده و شیوه دفن پسماند علی الخصوص در روستاها از وضعیت خوبی برخوردار نیست.

وی با اشاره به اینکه هشتاد درصد از جمعیت گونه های حیات وحش برجسته استان ظرف نیم قرن گذشته از طرق مختلف از جمله شکار غیرمجاز از بین رفته است، گفت: مشارکت اجتماعی محیط زیستی مردم در حوزه محیط زیست زمانی عینیت پیدا می کند که مردم بدانند چه مخاطراتی محیط زیست آنان را تهدید می کند، علت آن چیست و چگونه می توان با بهبود عملکرد یا تغییر رفتار به رفع آن ها کمک کرد.

سمن های مردم نهاد حلقه اتصال بین مسئولین و مردم

علیرضا نصر آبادی، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی نیز در این جلسه موضوع محیط زیست و منابع طبیعی را مسئله همه افراد جامعه در هر سطح و سوادی و در هر موقعیت شغلی و اجتماعی عنوان کرد و سمن های مردم نهاد را حلقه اتصال بین مسئولین و مردم دانست.

وی اظهار کرد: سمن ها می توانند با اعتماد سازی و جلب مشارکت عمومی اقدامات موثری در حوزه منابع طبیعی و محیط زیست بردارند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی از سمن ها خواست تا با استفاده از ظرفیت وقف، بهره گیری از دانش بومی و استفاده از فضای مجازی در راستای بهبود وضعیت محیط زیست و منابع طبیعی دستگاه های مرتبط با محیط زیست و منابع طبیعی را یاری نمایند.

مهر

 

کلید واژه :

گرد و غبار

،

خراسان جنوبی

ثبت نظرات
captcha