کد خبر : ۳۴۸۴۴۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

شرط تأیید واکسن کرونای روسی در کشور

رئیس انستیتو پاستور ایران با بیان این که تأیید واکسن کرونای روسی و هر واکسن دیگری نیازمند بررسی نتایج مطالعات بالینی آن است، درباره شرایط تأیید این واکسن در کشور توضیحاتی ارائه داد.

شرط تأیید واکسن کرونای روسی در کشور

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران،  رئیس انستیتو پاستور ایران با بیان این که تأیید واکسن کرونای روسی و هر واکسن دیگری نیازمند بررسی نتایج مطالعات بالینی آن است، درباره شرایط تأیید این واکسن در کشور توضیحاتی ارائه داد.

دکتر علیرضا بیگلری ، درباره مراحل تولید واکسن روسی گفت: هر واکسن جدیدی که ساخته می شود، پس از آزمون های حیوانی از دو جهت مورد بررسی قرار می گیرد، یکی از این جنبه ها بی ضرر بودن واکسن یا ایمن بودن آن و دوم کارایی واکسن است. وقتی بررسی حیوانی واکسن تمام شود وارد فاز بررسی انسانی می شود که به آن کارآزمایی بالینی می گویند.

وی افزود: در فاز اول کارآزمایی بالینی این واکسن به افراد داوطلب تزریق می شود تا محققان متوجه شوند که این واکسن ایمن است یا خیر و اگر مشکلی ایجاد نشود واکسن وارد فاز دوم کارآزمایی می شود. در فاز دوم واکس به تعداد بیشتری از افراد (مثلاً 100 نفر یا 200 نفر) تزریق می شود تا بی ضرر بودن و ایمنی و کارایی آن ثابت شود.

وی ادامه داد: واکسن در فاز سوم روی تعداد بیشتری از افراد که ممکن است این تعداد به چندین هزار نفر برسد آزمایش می شود و به گروه های مختلف سنی و جنسی تزریق می شود تا مشخص شود که آیا واکسن کارایی لازم را دارد یا خیر ولی حتی واکسن در فاز سوم نیز اگر مورد تأیید قرار بگیرد اگر بخواهد مورد استفاده وسیع در جامعه قرار بگیرد باید کاملاً مشخص شود که آیا واکسن اثربخشی و بی خطری لازم را دارد یا خیر.

بیگلری با بیان این که درباره واکسن روسیه نیز باید این اطلاعات به طور دقیق وجود داشته باشند، تصریح کرد: بر اساس اطلاعاتی که گفته شد باید قضاوت کنیم که واکسن کارایی دارد یا خیر؛ برای این که واکسن روسی در صورت واردات به ایران، در کشور مورد استفاده قرار بگیرد باید مطالعات و نتایج کارآزمایی های ذکر شده مورد بررسی قرار بگیرند و باید ببینیم که این واکسن روی چند نفر آزمایش شده است.

رئیس انستیتو پاستور ایران تشریح کرد: با توجه به اطلاعاتی که درمورد واکسن داده می شود در کشور تصمیم گیری می شود که این واکسن کرونا وارد کشور بشود. اگر لازم باشد در ایران نیز ممکن است بررسی هایی روی این واکسن انجام بگیرد به همین دلیل نه واکسن روسی و نه هیچ واکسن دیگری بدون مطالعه کافی نمی تواند مورد استفاده در داخل کشور قرار بگیرد و برای استفاده از آن نیاز به اطلاعات کامل است. باید بررسی شود که فاز یک، دو و به خصوص سه روی چه تعداد فرد آزمایش شده است.

بیگلری در پاسخ به این سؤال که آیا واردات احتمالی واکسن کرونای روسی در ایران حتماً نیازمند تأیید سازمان جهانی بهداشت است یا خیر، تصریح کرد: این مسئله بستگی به شرایط کشور دارد؛ معمولاً تأییدیه سازمان جهانی بهداشت، کار را برای تولیدکنندگان راحت تر می کند زیرا در صورت تأیید سازمان جهانی بهداشت مشخص می شود که یک ارگان ناظر آن را به دقت بررسی کرده است.

وی ادامه داد: اما تأییدیه سازمان جهانی بهداشت تنها شرط لازم برای تأیید واکسن کرونا نیست و برای بسیاری از واکسن ها ممکن است سازمان جهانی بهداشت آن را تأیید کند اما یک کشور باز هم به بررسی در زمینه این واکسن بپردازد.

فردا نیوز

 

کلید واژه :

واکسن کرونای روسی

ثبت نظرات
captcha