کد خبر : ۳۴۸۴۳۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تغییر ذائقه مردم جهان در خودروسازی، توسط ژاپنی ها

تغییر ذائقه مردم جهان در خودروسازی، توسط ژاپنی ها

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران

ژاپنی ها به داشتن نظم وسواس گونه و کار کردن بیش از حد در جهان معروفند. کار کردن شدید در ژاپن صرفاً برای رفع نیازهای مالی نیست، بلکه به یک سبک زندگی تبدیل شده است. روزانه 10 تا 12 ساعت کار از متداول ترین محدوده زمانی کاری در بسیاری از شرکت های ژاپنی است و هیچ قانونی برای محدود کردن ساعات کاری برای کمپانی هاوجود ندارد. 

نتیجه این امر مرگ بر اثر کار زیاد است که «کاروشی» نامیده می شود و یکی از چالش هایی است که ژاپن با آن روبه روست. البته کاروشی در ژاپن نوعی مرگ افتخار آمیز محسوب می شود! به هر حال به نظر می رسد ژاپنی ها عمده موفقیت های خود در زمینه های مختلف صنعتی و اقتصادی را مدیون همین جدیت و فعالیت هستند. 

در صنعت خودروسازی در جهان هم، تولیدات ژاپنی بسیار پرطرفدار و قابل اعتمادند. شرکت های تویوتا، لکسوس، هوندا، مزدا، نیسان، میتسوبیشی و ... از شرکت های مطرح خودروسازی در ژاپن هستند. 

در سال های اخیر همواره نام چند شرکت ژاپنی در لیست برترین های خودروسازی جهان بوده است. اگر از شرکت های سازنده ابر خودروهای لوکس فاکتور بگیریم، باید اذعان داشت که شرکت های ژاپنی پابه پای همتایان قدر اروپایی و آمریکایی پیشرفت داشته اند و به موفقیت رسیده اند.
در ادامه نگاهی به محبوب ترین خودروهای تولیدی چشم بادامی ها در کشورهای مختلف می اندازیم.

 

یک خودروی ژاپنی پرفروش ترین خودروی جهان است!

خودروهای برندهای مختلف هم مانند اشخاص معروف، گاها با شایعات و غوغایی برای شناخته شدن بیشتر در بازار همراه هستند. یکی از بی حاشیه ترین خودروهای ژاپنی ساخته شرکت تویوتا، کرولاست.

کرولا در سال 2018 ميلادی به عنوان پرفروش ترین خودروی جهان شناخته شده است. نسل سیزدهم این خودرو که بیش از 50 سال از ساخت اولین نسل آن می گذرد، در سال 2019 رونمایی شد. 

شاید به لحاظ ظاهری انتخاب بهتری در این کلاس خودرو وجود داشته باشد، اما برگ برنده کرولا برای این محبوبیت جهانی، مصرف سوخت پایین و هزینه نگهداری کم آن است. و این عوامل سبب شده است تا این سدان خانوادگی از آغاز تا سال 2018 فروش بیش از 44 میلیون دستگاه را در جهان تجربه کند.

در ایران هم کرولا در سال های مختلف با استقبال زیادی روبه رو شده است. در سایت دیوار و سایر مراجع خرید و فروش مجازی خودرو شاهد آگهی های مدل های مختلفی از این خودرو هستیم. 

این نشان دهنده آن است که کرولا در بازار ایران هم به خوبی جای خود را باز کرده و اگر همین روند ادامه یابد، احتمالاً نوادگان ما هم سوار بر چند دهمین نسل کرولا خواهند شد!

محبوب ترین و پرفروش ترین خودروهای ژاپنی در کشورهای مختلف

از کشور خودمان شروع می کنیم. به غیر از کمری که یکی از مطمئن ترین خودروهای ایرانی هاست و به اصطلاح عامه مرگ ندارد، به نظر می رسد از محبوب ترین خودروهای ژاپنی در ایران لندکروز است که طرفدارانش لقب اعلیحضرت را به آن داده اند! 

این غول ژاپنی به نوعی نشانی از قدرت نمایی و خانواده لکسوس که از دیگر محبوب های ژاپنی بازار است، نشان از لوکس گرایی و تجدد برای ثروتمندان ایران دارد. به هر حال این خودروهای میلیاردی این دوران، محبوبیت و حسرت را با هم برای اکثر مردمان به همراه دارند.

حال به سراغ آمریکا می رویم. لکسوس برای 11 سال متوالی به عنوان پرفروش ترین برند برتر خودرو در ایالات متحده بوده است. تا اینکه در سال 2011 مرسدس بنز و بی ام دبلیو ژرمن ها توانستند از این برند ژاپنی پیشی بگیرند. 

البته که تویوتا دست از تلاش برنداشت و در سال 2015 با ارائه خانواده کراس اوور کامپکت NX، لکسوس توانست جایگاه خود را برای مدتی پس بگیرد ولی آلمانی ها مجال تداوم آن را ندادند. به هر حال شاید لکسوس جایگاه اول را از دست داده باشد اما در حال حاضر، کراس اوورمتوسط RX پرفروش ترین مدل لکسوس در ایالات متحده است. در کلاس خودروهای سایز متوسط هم لكسوس ES محبوب ترین سدان است. 

جدای از بحث میزان فروش، به نظر می رسد ژاپنی ها به خوبی جایگاه خود را آمریکا تثبیت کرده اند. به طوریکه به جز دو مدل RX و ES که در دو ایالت از خود آمریکا تولید می شوند، تمامی مدل های لکسوس از ژاپن وارد این کشور می شود.

 

 

کلید واژه :

ژاپنی ها

،

خودروسازی

ثبت نظرات
captcha