کد خبر : ۳۴۸۴۳۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

احیای۸۰۵۳ شغل در شهرک های صنعتی

معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران از احیا ۴۶۸ واحد راکد و ۸۰۵۳ اشتغال در شهرک های صنعتی در سال جاری خبر داد و گفت که پس از اجرا و پیاده سازی پروژه توسعه خوشه های کسب و کار اشتغال ذینفعان خوشه ۱۸ درصد نسبت به قبل از شروع رشد داشته است.

احیای۸۰۵۳ شغل در شهرک های صنعتی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، از سال ۱۳۹۳ به مناسبت پنجاهمین سالروز تأسیس سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران و بنا به تصویب شورای فرهنگ عمومی کشور، ۲۱ مرداد در تقویم رسمی کشور به عنوان "روز حمایت از صنایع کوچک" نامگذاری شده است. سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران و شرکت های استانی تابعه آن اکنون با دارا بودن ۵۰۰ شهرک و ۳۲۲ ناحیه صنعتی و ۳ منطقه ویژه اقتصادی درحال بهره برداری، ۶۵ شهرک و ناحیه صنعتی تخصصی، ۶ شهرک فنآوری، ۳۷ مرکز خدمات فنآوری و کسب و کار، ۲ مجتمع فنآوری اطلاعات و خدمات نرم افزاری، ۸۵ هزار و ۸۷۴ قرارداد منعقده و بهره برداری از ۴۵ هزار و ۹۱۲ واحد صنعتی و ۳ هزار و ۵۸ واحد کارگاهی، موجبات اشتغال مستقیم ۹۳۵ هزار و ۸۶۸ نفر را در سراسر کشور فراهم کرده است.

به بهانه روز حمایت از صنایع کوچک، اصغر مصاحب- معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران درباره وضعیت فعلی شهرک های صنعتی، اظهار کرد: در حال حاضر در شهرک های صنعتی کشور از حدود ۴۵ هزار واحد صنعتی کوچک و متوسط مستقر، ۹۵۰۰ واحد تعطیل و راکد است. البته در سال جاری احیای ۱۵۰۰ واحد صنعتی در سراسر کشور برنامه ریزی و در دستور کار قرار گرفته و با بازگشت ۴۶۸ واحد صنعتی به چرخه تولید از ابتدای امسال، ۳۱ درصد از برنامه تدوین شده برای احیای صنایع کوچک و متوسط در سال ۹۹ عملیاتی شده است.

به گفته او همچنین  با راه اندازی مجدد این واحدها برای ۸۰۵۳ نفر اشتغال ایجاد و یا تثبیت شده است که با توجه به برنامه ریزی احیای ۲۷ هزار شغل در واحدهای صنعتی راکد در سال جاری، آمار تحقق یافته اشتغال در واحدهای احیا شده، ۳۶ درصد از مجموع اشتغال مورد نظر از محل این برنامه است. همچنین بر اساس اعلام  سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران استان تهران با ۵۰ واحد، استان قم ۴۶ واحد صنعتی و اصفهان با احیای ۴۱ واحد صنعتی به ترتیب بیشترین تعداد راه اندازی مجدد واحدهای صنعتی را از ابتدای امسال به خود اختصاص داده اند.

افزایش ۱۸ درصدی اشتغال در خوشه های کسب و کار

وی درباره وضعیت خوشه های کسب و کار گفت: کل اشتغال ذینفعان خوشه های کسب و کار در حال اجرا و خاتمه یافته در کشور یک میلیون و ۲۱۶ هزار و ۵۴۶ نفر است. البته این تعداد بعد از مداخله و اجرای پروژه توسعه خوشه بوده که در مقایسه با قبل از آن حدود ١٨درصد رشد داشته است. به عبارت دیگر پس از اجرا و پیاده سازی پروژه توسعه خوشه های کسب و کار اشتغال ذینفعان خوشه ۱۸ درصد نسبت به قبل از شروع رشد داشته است.

همپنین به گفته این مقام مسئول در حال حاضر ٤٩٥ خوشه شناسایی شده، ١٠٤ خوشه خاتمه یافته و ٣٧ خوشه در حال اجرا است.

لازم به ذکر است که خوشه کسب و کار به واحدهای کسب و کار متمرکز در یک منطقه جغرافیایی که با همکاری و تکمیل فعالیت های یکدیگر، محصولات و یا خدمات مشابه و یا مشترکی را تولید و ارائه کرده و از چالش ها و فرصت های مشترکی نیز برخوردارند، اطلاق می شود. خوشه های کسب و کار می توانند در هریک از زیربخش های تولیدی، صنعتی، خدماتی، کشاورزی، هنری و صنایع دستی فعال باشند.

ایسنا

کلید واژه :

احیای۸۰۵۳ شغل

،

شهرک های صنعتی

ثبت نظرات
captcha