کد خبر : ۳۴۸۴۱۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تولید دستگاه از بین برنده ویروس و باکتری اماکن عمومی

محققان در یک شرکت دانش بنیان موفق به ساخت و تولید دستگاه از برنده ویروس با استفاده از ازن شدند.

تولید دستگاه از بین برنده ویروس و باکتری اماکن عمومی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، دکتر امیر حسام آقایی مدیر عامل یک شرکت دانش بنیان در سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ایران گفت: ما در این شرکت توانسته ایم دستگاه «ازن ژنراتور» را تولید کنیم که طی شیوع اپیدمی کرونا  برای ضد عفونی کردن هوا و سطوح مورد استفاده قرار می گیرد.

وی با اشاره به کارکرد دستگاه ازن ژنراتور گفت:دستگاه ازن ژنراتور، اکسیژن موجود در هوا را طی فرایندی تبدیل به گاز ازن می کند و گاز ازن مولکول ها را اکسید می کند؛ در ادامه بو و میکروارگانیزم هایی چون ویروس، قارچ و باکتری به واسطه این گاز ازن از بین می روند.

آقایی با تاکید بر اینکه ازن یکی از قوی ترین ضد عفونی کننده ها در جهان به شمار می رود، افزود: این ویژگی ازن باعث شده که از آن به عنوان ماده ای برای تصفیه در زمینه های مختلفی چون تصفیه فاضلاب شهری، تهیه آب آشامیدنی، صنایع غذایی، صنایع کاغذ و نساجی استفاده شود.

مدیرعامل شرکت گفت: گاز ازن در غلظت بالا برای انسان مضر است و به همین جهت روی دستگاه، تایمری نصب کرده ایم که با تنظیم آن بتوان هوا و سطوح را بدون حضور افراد ضد عفونی کرد؛ با تنظیم تایمر ، راس ساعت تعیین شده گاز ازن در محیط منتشر شده و پس از استریل کردن خاموش می شود و عمل ضد عفونی سطوح و محیط را انجام می دهد.

وی با اشاره به میزان ضد عفونی این دستگاه در مدت زمان معلوم گفت:این دستگاه با انتشار گاز ازن با غلظت 25 ppm می توان در مدت زمان یک ساعت  100 متر مربع را ضد عفونی کند. با توجه به اینکه گاز ازن دارای نیم عمر بوده، پس از چندساعت مجددا به اکسیژن تجزیه می شود. 

به گفته وی، این دستگاه در راستای از بین بردن انواع ویروس، باکتری، کپک، قارچ، از بین بردن انواع ترکیبات آلی فرار (VOCs) موجود در هوا مانند فرمالدهید، بنزن، هیدرازین، از بین بردن بو باقی مانده و نامطبوع سیگار و انواع دخانیات (SHS deodorizer)، حذف فوری بو و دود از فضا استفاده می شود.

وی تاکید کرد: از این دستگاه می توان در محلهایی مانند منزل، هتل، دفتر کار، اتومبیل، فروشگاه، رستوران، بانک، فرودگاه، ترمینال، سالن ورزشی  و ... استفاده کرد.

وی با بیان اینکه این دستگاه تاییدیه  های لازم برای تولید را اخذ کرده است، بیان کرد: این محصول در سازمان پژوهش های علمی و صنعتی به تولید رسیده است.

مهر

 

کلید واژه :

دستگاه از بین برنده ویروس و باکتری

،

اماکن عمومی

ثبت نظرات
captcha