کد خبر : ۳۴۸۴۰۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

معرفی ایده های حوزه کشاورزی

پنجمین دوشنبه های استارتاپی صندوق نوآوری وشکوفایی این هفته با ارایه ۶ ایده استارتاپی در حوزه کشاورزی با حضور سرمایه گذاران به صورت آنلاین (برخط) برگزار شد.

معرفی ایده های حوزه کشاورزی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، دوشنبه های استارتاپی صندوق نوآوری وشکوفایی  - دوشنبه - با معرفی ایده های استارتاپی کشاورزی برای جذب سرمایه گذار برپا شد، ایده هایی که در این رویداد ارایه شدند عبارتند از:

کپسول جنگل؛ کاهش مصرف آب کشاورزی با اصلاح خاک

مهدی رحیمی مدیر استارتاپ ارایه دهنده "کپسول جنگل " گفت: ماهیت این استارتاپ  تولید کپسول هایی حاوی کودهای آلی و ارگانیک برای تغذیه درختان است.

وی یکی از مشکلات اساسی بخش کشاورزی را کمبود منابع آبی و فرسایش خاک و شوری آن عنوان کرد و افزود: برای تشکیل یک سانتی متر خاک، ۳۰۰ سال زمان نیاز دارد.

وی ادامه داد: ما برای اصلاح خاک کشاورزی کپسولی عرضه کردیم که در آن ترکیبی از مواد طبیعی و ارگانیک و ضایعات جنگل ها است که تزریق آن موجب نجات بخشی خاک وزمین های کشاورزی می شود.

مجری طرح تولید کپسول هایی حاوی کودهای آلی و ارگانیک یادآور شد: تزریق این مواد در جایی که ریشه محصولات زراعی قرار دارد، ۱۸ تا ۲۰ برابر ظرفیت نگهداشت آب در زمین را افزایش می دهد و با بهره گیری ۳ تا ۵ ساله روند فرسایش خاک، روند معکوس خواهد شد.

رحیمی خاطرنشان کرد: ۸۰ تا ۹۰درصد اقلیم کشور خشک و نیمه خشک است، به جز مناطق شمالی کشور که مواد آلی خاک مناسب است، مابقی آن کمتر از یک درصد مواد آلی دارند در صورتی که باید مواد آلی خاک ۱.۵ درصد باشد.

به گفته وی یک لیتر از این مواد با یک کامیون کود داخلی برابری می کند.

سمیتیو، هواشناسی کاربردی هوشمند

سید مهدی آل یعقوب مجری طرح سمیتیو و مدیر عامل این پلتفرم گفت: این طرح می تواند برای کشاورزان سرویس های اعلام شرایط آب و هوایی را ارایه دهد ضمن آنکه اطلاعات آب و هواشناسی را در اختیار گردشگران  نیز قرار می دهد.

وی بیان کرد: بر اساس آمارهای سال ۱۳۹۶، سالانه ۲۰ هزار میلیارد تومان خسارت به بخش کشاورزی وارد می شود که ۸۵ درصد این خسارات ناشی از عوامل جوی است، در صورتی که ۵۰ درصد از خسارات ناشی از عوامل جوی قابل پیشگیری است.

مجری طرح سمیتیو ادامه داد: علاوه بر آن براساس آمارهای کشور آمریکا ۲۲ درصد تصادفات جاده ای ناشی از شرایط آب وهوایی است،  با استفاده از این سامانه کاربردی هوشمند، داده های هواشناسی در اختیار کاربران قرار می گیرد و می توانیم شاهد خسارات کمی در بخش کشاورزی و همچنین تصادفات جاده ای نماشی از آب و هوا بود.

آل یعقوب یادآور شد: این پلتفرم،   اطلاعات مناسب مربوط به هر نوع کسب و کار را بر اساس نیاز، شرایط مکانی و در زمان مناسب پردازش کرده و در اختیار کاربر قرار می دهد، یعنی هر کشاورز، می تواند دیتای مناسب با موقعیت مزرعه، نوع محصول، موقعیت زمان ، در بهترین موقع دریافت و بکار ببرد.

وی همچنین گفت: با استفاده از این پلتفرم می توان برنامه ریزی برای مراحل کاشت تا برداشت، محاسبه بهترین زمان برداشت، پیش بینی آفات، محاسبه ریسک های جوی، و نیز محاسبه بهترین زمان  کشت  را بر اساس دیتاهای پردازش شده انجام داد.

سروبان؛ بازارسازی برای محصولات کشاورزی

عرفان میرطالبی مجری استارتاپ سروبان هم گفت:  این سامانه بستر مدیریت بازار وتجاری سازی محصولات کشاورزی را اعم از خدمات بازاریابی، بازارسازی و بازار سازی تخصصی را ارایه می دهد.

وی با تاکید بر این که با استفاده از این سامانه ظرفیت فروش محصولات کشاورزی افزایش خواهد یافت، ادامه داد: این سامانه خدمات متنوعی از بازاریابی را به مشتریان ارائه می دهد و تاکنون توانسته ایم محصولات بسیایر را به بازار برسانیم.

کشتیار؛ دستیار هوشمند زمین کشاورزی

سارا میرشکاری ازمجریان طرح کشتیار نیز گفت: بر اساس این سامانه آنلاین کاربران می توانند بر زمین های کشاورزی خود مدیریت هوشمند کنند.

وی به میزان بهره وری پایین زمین های کشاورزی در ایران اشاره کرد و افزود: بر اساس آمارها میانگین عملکرد گندم آبی در ایران در طول یک سال به میزان ۴.۲ تن در هکتار و حداکثر عملکرد این گندم ۱۴ تن در هکتار اعلام شده است در حالی که میزان بهره وری کشور در خصوص این محصول ۱۰۰ تن در هکتار است.

مجری طرح کشتیار به خدمات این سامانه اشاره کرد و، ادامه داد: این سامانه به صورت هفتگی تصاویر ماهواره ای را دریافت و پس از آنالیز و پردازش آنها، بهترین زمان کشت را به کشاورزان اعلام می کند، ضمن آنکه امکان مدیریت هوشمند زمین های زراعی را برای کاربران فراهم می کند.

میرشکاری خاطرنشان کرد: این سامانه یک سامانه نظارت هوشمند زمین کشاورزی تحت وب است و در حال حاضر ۲۵۰ کاربر در پنل ثبت نام کردند و ۶۸ کشاورز نیز اطلاعات خود را در آن بارگذاری کردند و در حال حاضر با ۱۵ کشاورز در مدت ۶ ماه همکاری داشته ایم.

سماکنترل؛ همیار کشاورز

محمدجواد مطهری شریف از مجریان استارتاپ سماکنترل هم در نشست آنلاین دوشنبه های استارتاپی صندوق نوآوری وشکوفایی اظهارداشت: در این طرح با استفاده از اینترنت اشیا و قابلیت های داده های هواشناسی پلتفرمی را عرضه کردیم که در آن با استفاده از تصاویر ماهواره ای و داده های هواشناسی و ترکیب این داده ها با یکدیگر راهکارهای هوشمندانه ای برای مدیریت زمین های زارعی و گلخانه ها ارائه می دهیم.

وی هدف کلان این پلتفرم را توانمندسازی کشاورزان از طریق کشاورزی دانش بنیان دانست و ادامه داد: این پلتفرم برای آبیاری هوشمند برپایه اینترنت اشیای صنعتی است که با استفاده از این فناوری حتی می توان میزان بهره وری خرده مالکان را نیز افزایش داد.

وی گفت: این پلتفرم برای چالش هایی از قبیل محافظت از سیستم آبرسانی مزرعه در مقابل آسیب های الکتریکی ومکانیکی، افزایش بینش مدیریتی کشاورزان، بازخوردگیری از وضعیت سیستم آبرسانی مزرعه، اعمال مقدار دقیق آبیاری به مزرعه، تعیین نیاز دقیق آبیاری راه حل ارایه می دهد.

تیزنگر؛ پایش هوشمند زمین های کشاورزی

همچنین یاسر عشورزاده مجری طرح تیزنگر تاکید کرد: سیستم هوشمند پایش زمین های زراعی بر پایه پردازش ماهواره ای است، این سامانه خدماتی در زمینه سیلاب، آتش سوزی و کشاورزی از طریق تصاویر ماهواره ای در اختیار کشاورزان قرار می دهد.

وی درباره مزیت این پلت فرم را نسبت به پلت فرم های مشابه داخلی افزود: در این پلتفرم هوشمندسازی مراحل صورت می گیرد به این شکل که تصاویر پس از دریافت فقط در الگوریتم قرار گرفته و گزارش ها پس از ارزیابی برای کل مناطق کشاورزی تهیه می شود.

مجری طرح تیزنگر ادامه داد: استفاده از الگوریتم های تخصصی به جای اندکس های ساده، قابلیت گزارش با تصاویر فقط رنگی پهباد، ارایه گزارش با قابلیت تجربه تحلیل به کاربر از مزیت های این پلت فرم نسبت به سایر پلت فرم ها برشمرد.  

عشورزاده یادآور شد: این پلتفرم قابلیت  پیشبینی سیلاب، ریسک و شناسایی آتش سوزی، اکتشافات معدنی  و کشاورزی دقیق را دارد.

ششمین رویداد دوشنبه های استارتاپی صندوق نوآوری و شکوفای روز دوشنبه سوم شهریور ماه در حوزه سلامت دیجیتال برگزار می شود.

ایرنا

 

کلید واژه :

ایده

،

کشاورزی

ثبت نظرات
captcha