کد خبر : ۳۴۸۴۰۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

افزایش 4 برابری عمر روکش های نانو پره توربین

محققان یکی از شرکت های دانش بنیان فرمولاسیون نوعی نانو روکش را به بازار کشور معرفی کردند که استفاده از آن موجب افزایش ۴ برابری عمر توربین ها خواهد شد.

افزایش 4 برابری عمر روکش های نانو پره توربین

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، مصطفی مقداری، مدیر عامل این شرکت دانش بنیان جنس روکش های بومی سازی شده در داخل کشور را "نیترید کروم" و "آلومینیوم" دانست و گفت: این روکش ها که حاوی نانو ذرات است، به عنوان روکش در صنایع و قطعات مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. 

وی ادامه داد: پیش از این نیاز کشور به این محصول از طریق خرید از یک شرکت آمریکایی تامین می شد و با شروع تحریم و نوسانات نرخ ارز، مصرف کننده داخلی مجبور شد، این محصول را از طریق واسطه و کشورهای ثالث خریداری کند، همین مسئله قیمت این روکش را به شکل قابل ملاحظه ای افزایش داد و با توجه به نیاز کشور و تحریم این کالا، موفق شدیم تا نمونه بسیار با کیفیت این روکش را در داخل کشور بومی سازی کنیم.

مقداری با بیان اینکه از این روکش در حال حاضر برای پوشش دهی توربین ها استفاده می شود، خاطر نشان کرد: این توربین ها در ایستگاه های افزایش فشار گاز و ژنراتورهای تولید برق مورد استفاده قرار می گیرند و با توجه به آزمایشات متعددی که روی این محصول از نظر خوردگی انجام شد، این روکش ها می توانند عمر پره های توربین را تا ۴ برابر افزایش دهند. 

وی تجهیزات حوزه نفت، گاز و پتروشیمی را از دیگر کاربردهای این نانو روکش ذکر کرد و ادامه داد: با توجه به قیمت بالای این دستگاه ها و محصولات، استفاده از روکش تولید شده با استفاده از فناوری نانو بسیار با صرفه است.

بر اساس اعلام معاونت علمی ریاست جمهوری، مقداری به اهمیت بومی سازی محصولات مشابه در کشور اشاره کرد و افزود: قیمت این محصول یک سوم قیمت نمونه مشابه خارجی است. با توجه به جدید بودن این محصول، لازم است تا فرهنگ سازی استفاده از آن نیز صورت گیرد. بر این اساس، در نمایشگاه های مختلف شرکت می کنیم تا پیمانکاران بزرگ را با مزایای استفاده از این محصول آشنا کنیم. در حال حاضر کمک های قابل توجهی از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری دریافت کرده ایم و امیدواریم با کمک این معاونت و ستادهای وابسته به آن بتوانیم در آینده نزدیک، بازار استفاده از این محصول را توسعه دهیم.

ایسنا

کلید واژه :

روکش های نانو پره های توربین

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha