کد خبر : ۳۴۸۳۹۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

اثرات سلامتی آبیاری گیاه نعنا با فاضلاب دارای فلزات سنگین

نتایج یک مطالعه مروری نشان داد که سبزیجات برگی مثل نعنا که با فاضلاب ها آبیاری می شوند، آلوده به فلزات سنگین هستند و تاثیر آن بر سلامت کودکان بیشتر از بزرگسالان است.

اثرات سلامتی آبیاری گیاه نعنا با فاضلاب دارای فلزات سنگین

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، امروزه بحران کم آبی، باعث شده که برخی کشاورزان محصولات خود را با فاضلاب آبیاری کنند. بسیاری از صنایع آلاینده هایی مثل فلزات سنگین تولید می کنند که ورود آن ها به محیط های آبی باعث آلودگی های بسیاری می شود. فلزات سنگین، مثل کادمیوم، سرب، نیکل و... سمی هستند و به دلیل نیمه عمر بالایی که دارند در طبیعت قابل تجزیه نیستند. فلزات سنگین موجود در خاک و آب می تواند در سبزیجات تجمع پیدا کند و وارد بدن انسان شود. این مواد در سبزیجات برگی شکل، معمولا تجمع بالاتری دارد.

با توجه به مواردی که بیان شد، پژوهشگران دانشگاه های علوم پزشکی شهید بهشتی تهران، خراسان شمالی و هرمزگان در یک متاآنالیز و مطالعه نظام مند به بررسی مطالعات منتشر شده در خصوص تجمع فلزات سنگین در گیاه نعنای آبیاری شده با فاضلاب، پرداختند و خطر غیر سرطان زایی آن را در کودکان و بزرگسالان کشورهای مختلف محاسبه کردند. علی عطاملکی و سودا فلاح پژوهشگرانی بودند که به همراه همکارانشان در این مطالعه همکاری داشتند.

برای انجام این مطالعه و دسترسی به مقالات منتشر شده، کلیدواژه های مرتبط با مطالعه در پایگاه های داخلی و خارجی مانند SID، Magiran، Iranmedex، IranDoc، Embase، Medline، PubMed، Web of Science، Scopus و موتور جستجوی Google scholar بین سال های ۱۹۸۲ تا ۲۰۱۹ جستجو شدند.

با جستجو در پایگاه های ذکر شده، ۱۶۹۳ مقاله وارد مطالعه شد و پس از بررسی های مختلف تنها ۱۲ مقاله، معیارهای مورد نظر این پژوهش را داشتند و مورد بررسی قرار گرفتند.

با توجه به یافته های به دست آمده، تجمع فلزات سنگین در گیاهان به عوامل مختلفی مثل ویژگی های گیاه، خصوصیات فلزات سنگین، خصوصیات فیزیکوشیمیایی فاضلاب و ویژگی های خاک، بستگی دارد. فلزات سنگین در سبزیجات برگی مثل نعنا بیشتر تجمع می یابند. همچنین این گیاه به دلیل ریزوم هایی که در سطح خاک دارد، فلزات سنگین را از قسمت ریشه جذب و به برگ ها منتقل می کند.

یافته های حاصل از این بررسی مقالات نشان داد که نوع و کارایی فناوری تصفیه فاضلاب هم در این موضوع اهمیت دارد. استفاده از واحدهای تصفیه مدرن و با راندمان بالا، فلزات سنگین بیشتری را حذف می کند.

طبق نتایج به دست آمده، غلظت فلزات سنگین در کشورهای مختلف متفاوت است و کشور هند نسبت به سایر کشورها بیشترین غلظت فلزات سنگین سرب، کادمیوم، کروم، روی و نیکل را دارد. جذب فلزات در کشورهای مختلف را می توان به عوامل گوناگون مانند آب و هوا، بارش های جوی، غلظت فلزات در خاک، ماهیت خاک و کانی های آن، میزان رسیدگی گیاه در زمان برداشت و استفاده از کودهای شیمیایی در کشاورزی مرتبط دانست.

طبق یافته های این مقالات، فلزات سنگین از طریق مصرف نعنا اثرات سلامت قابل توجهی برای گروه سنی کودکان دارد که می تواند به دلیل وزن بدن آن ها باشد. چراکه نسبت میزان سبزیجات دریافتی به وزن بدن آن ها به مراتب بیشتر از گروه های سنی دیگر است.

پژوهشگران این مطالعه با توجه به نتایج توصیه می کنند که در کشورهای مختلف، پیش از انجام کشت، غلظت فلزات در خاک و فاضلاب (به صورت تصفیه شده و تصفیه نشده) مورد بررسی قرار گیرد. همچنین توصیه می شود، باتوجه به خاصیت تجمع پذیری فلزات در گیاهان، این بررسی ها در گیاهان نیز انجام گیرد.

این مطالعه بخشی از طرح تحقیقاتی «بررسی نظام مند و متاآنالیز تجمع فلزات سنگین در سبزیجات آبیاری شده با پساب فاضلاب خانگی» در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی است.

نتایج این مطالعه به صورت مقاله علمی پژوهشی در فصل نامه «سلامت و محیط زیست» دانشگاه علوم پزشکی تهران منتشر شده است.

ایسنا

کلید واژه :

آبیاری

،

نعنا

،

فاضلاب

،

فلزات سنگین

،

سلامت

ثبت نظرات
captcha