کد خبر : ۳۴۸۳۹۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

بحران مدیریت پسماندهای شمال کشور

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست می گوید که تراز آبی دریای خزر ۱۳۰ سانتیمتر طی ۲۵ سال گذشته کاهش پیدا کرده است علاوه بر این مدیریت پسماندها در شمال کشور در مرز بحران است و این معضل جدی محیط زیست دریای خزر است.

بحران مدیریت پسماندهای شمال کشور

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، احمدرضا لاهیجان زاده با اشاره به اینکه طی اوایل دهه ۸۰ شمسی پنج کشور حاشیه دریای خزر تصمیم گرفتند که برای حفظ محیط زیست دریا به توافق برسند، اظهار کرد: در نهایت پنج کشور حاشیه دریای خزر به توافقی رسیدند که به کنوانسیون تهران معروف و هدف اصلی آن حفظ محیط زیست دریا اعلام شد. این توافق نامه ۲۱ مرداد سال ۱۳۸۲ لازم الاجرا و پس از آن این روز به نام روز دریای خزر نامگذار شد.

وی با بیان اینکه موضوع مدیریت پسماند در استان های شمالی کشور از جمله موضوعاتی است که محیط زیست ما را رنج می دهد و بر دریای خزر نیز بسیار تاثیرگذار است، گفت: بخشی از زباله ها به صورت مستقیم وارد دریا می شود و برخی دیگر از آن ها از طریق رودخانه ها یا حاشیه سواحل به دریا راه می یابند.

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: علاوه بر زباله ها شیرابه پسماندها نیز از طریق رودخانه ها و یا بارندگی وارد دریا می شود و از آنجایی که شدت آلودگی شیرابه بسیار بالا است مشکلاتی را برای محیط دریا به وجود می آورد.

لاهیجان زاده با اشاره به اینکه ورود فاضلاب های شهری و روستایی به دریا نیز یکی دیگر از معضلات دریای خزر است، تصریح کرد: تعدادی از شهرهای استان های شمالی یا تصفیه خانه فاضلاب ندارند و یا تصفیه خانه آن ها تکمیل نشده است. در برخی دیگر از نقاط نیز مشاهده می شود که تصفیه خانه فاضلاب وجود دارد اما شبکه فاضلاب تکمیل نشده است و فاضلاب های انسانی به دریا راه پیدا می کند.

وی در ادامه با بیان اینکه پلاستیک ها و میکروپلاستیک ها یکی از معضلاتی هستند که می توانند طی ۱۰ سال آینده تهدیدی برای بشر باشند، تصریح کرد: پلاستیک ها بر اثر فرسایش تبدیل به ذرات بسیار کوچک میکروپلاستیک می شوند و ۷۰ درصد این میکروپلاستیک ها به صورت مستقیم به دریاها راه پیدا می کنند و از این رو می توانند وارد چرخه غذایی آبزیان و انسان شوند و خسارت هایی را به سلامت انسان و تنوع زیستی دریاها وارد کنند.

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید مدیریت پسماندها در کشور موضوعی جدی است و دولت و مجلس باید برای آن فکری بکنند، گفت: در کل کشور مدیریت پسماندها قابل قبول نیست اما این وضعیت در شمال کشور در مرز بحران است بنابراین نیاز داریم که وزارت کشور و مجلس به این موضوع ورود کنند و بودجه های لازم را اختصاص دهند.

لاهیجان زاده در پایان ضمن اشاره به کاهش تراز آبی دریای خزر تصریح کرد: طی ۲۵ سال گذشته تراز آبی دریای خزر ۱۳۰ سانتیمتر کاهش پیدا کرده است. اینکه این روند کاهشی در آینده متوقف می شود یا خیر، موضوعی است که اختلاف نظرهایی درمورد آن وجود دارد اما به هرحال با توجه به تغییرات اقلیم و افزایش مصرف آب از رودخانه ولگا - منبع اصلی تامین آب دریای خزر - عده زیادی معتقدند که کاهش تراز آبی دریای خزر جبران نمی شود و ما در آینده شاهد عقب نشینی دریا خواهیم بود.

ایسنا

کلید واژه :

تراز آب

،

دریای خزر

ثبت نظرات
captcha