کد خبر : ۳۴۸۳۹۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

اصول سلامت روانی در قرنطینه

کارشناس ارشد مرکز مشاوره آرامش معاونت اجتماعی پلیس گیلان گفت: شیوع بیماری کرونا باعث ایجاد اختلال در زندگی بسیاری از افراد شده و فشارهای روانی زیادی را به جامعه وارد کرده، در این شرایط خود مراقبتی گام اول مراقبت از سلامت روان است.

اصول سلامت روانی در قرنطینه

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، سروان مرضیه عفتی با اشاره به بار روانی ترس ناشی از کرونا و تاثیرات آن بر افراد، اظهار کرد: اغلب افراد در زندگی خود با مسائل و مشکلاتی رو به رو می شوند که واکنش ها و رفتارهای متفاوتی نسبت به آن نشان می دهند. برخی از تفکر و توانایی های خود استفاده می کنند تا بتوانند بر این فشارها غلبه کنند و آن را مدیریت نمایند برخی نیز احساس درماندگی می کنند و در تمام عملکردهای روزمره زندگی آنها اختلال به وجود می آید.

کارشناس ارشد مرکز مشاوره آرامش معاونت اجتماعی پلیس گیلان افزود: متاسفانه شیوع بیماری کرونا نیز باعث ایجاد اختلال در زندگی بسیاری از افراد شده و فشارهای روانی زیادی را به جامعه وارد کرده، در این شرایط خود مراقبتی گام اول مراقبت از سلامت روان است. خود مراقبتی به وسیله ما و برای خودمان انجام می شود که در آن هر فردی از دانش، مهارت و توان خود به عنوان یک منبع استفاده می کند تا به طور مستقل از سلامت خود مراقبت کند.

افکار مثبت را در خود تقویت کنیم

وی با اشاره به مواردی که می توان برای خود مراقبتی روانشناختی در این روزهای خود قرنطینگی توجه کنیم، ادامه داد: اگر با افردی در تعامل هستیم که با افکار منفی در مورد مسائل این روزها صحبت می کنند از آنها بخواهیم که فاجعه سازی نکنند و یا گفتگوی خود را با آنها کم کنیم. افکار مثبت را در خود تقویت کنیم به عنوان مثال «سختی این روزها حتما تمام می شود»، «من در مدیریت این روزها توانمند هستم».

عفتی با بیان اینکه سعی کنیم کارهای خلاقانه ای مثل تجربه یک آشپزی جدید، دیدن آلبوم های خانوادگی انجام دهیم، تصریح کرد: مناسبت هایی مثل تولد، سالگرد ازدواج و اعیاد را فراموش نکنیم، خاطرات و لحظه های شاد زندگی را به یادآوریم و برای افراد خانواده تعریف کنیم، زمانی هرچند کوتاه را به ورزش اختصاص دهیم، با خدا راز و نیاز کنیم، این روزها در کارهای خیرخواهانه هرچند کوچک مشارکت داشته باشیم، احساسات خود را بنویسیم و روی آنها دقیق شویم، انجام تمامی این موارد می تواند به سلامت روانمان کمک کند.

این کارشناس ارشد مشاوره در پاسخ به این سوال که «تاثیر کرونا بر ابعاد زندگی بشر چیست؟ آیا کرونا باعث انزوای بشر شده و برای پیشگیری از این امر راه حلی پیشنهاد می کنید؟» گفت: بیماری عالم گیر ناشی از شیوع ویروس کرونا در بحبوحه جریانات و کش و قوس های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و امنیتی، بسیاری از معادلات جهانی را بر هم زده و به اذعان کارشناسان، دنیای پساکرونا هرگز شبیه دنیای پیش از آن نخواهد بود.

وی اضافه کرد: شاید اگر تلاش می شد یک رفتار در فرهنگ عامه شکل بگیرد و از همه ابزارها برای این کار استفاده می شد به سادگی موفقیت آن قابل پیش بینی نبود و چه بسا توفیقی حاصل نمی شد اما با شیوع این بیماری در کشور، ما بسیاری از تغییرات را در بخش های مختلف جامعه شاهد بودیم. یکی از مهم ترین عرصه هایی که دچار دگرگونی هایی شد عرصه رفتارهای اجتماعی است.

کرونا ما را وادار کرد که از بسیاری از رفتارهای مرسوم و متداول خود دست بکشیم

عفتی با بیان اینکه کرونا ما را وادار کرد که از بسیاری از رفتارهای مرسوم و متداول خود دست بکشیم و رفتارهای جدیدی را جایگزین آن ها کنیم، خاطرنشان کرد: اعیاد، دورهمی ها، دیدارهای خانوادگی، عیادت از بیمار، مراسماتی مانند چهارشنبه سوری و سیزده بدر، نمازهای جمعه و جماعات، زیارت بقاع و اهل قبور، رفتارهایی مانند دست دادن، روبوسی و در آغوش کشیدن در هنگام دیدار، عبور و مرور با فاصله در خیابان و جاهای دیگر، نحوه حضور در فروشگاه ها و مراکز خرید و شیوه خرید کردن، استفاده از تلفن و فضای مجازی به جای ارتباطات حضوری و از همه مهم تر دگرگونی در آداب و رفتارهای بهداشتی مانند شستشو و ضدعفونی کردن بدن و وسایل مورد استفاده و ... همه از جمله مواردی هستند که با زمان پیش از کرونا تفاوت چشمگیری داشته اند.

این کارشناس ارشد مشاوره ادامه داد: با توجه به تغییراتی که کرونا در زندگی ما به وجود آورده است طبیعتا بروز احساساتی مانند انزوا و تنهایی، ترس، ناامنی، عدم کنترل و عصبانیت قابل انتظار است. به شکلی که ممکن است افراد در این دوران در زمان های مختلف میان مجموعه ای از این احساسات احاطه شوند. در این شرایط و برای کنار آمدن با این احساسات باید با پذیرش شرایط شروع کنیم. یعنی تمام اتفاقاتی را که در این دوران رخ می دهد بپذیریم نه اینکه آرزو کنیم شرایط به گونه دیگری باشد. باید با خودمان تمرین کنیم که ما در حال تجربه یک بیماری همه گیر هستیم. زندگی و کار ما تغییر کرده است. مانسبت به این اوضاع نگرانیم و ممکن است احساسات ترس یا عصبانیت را تجربه کنیم. اما هنوز هم می توانیم به فعالیت خود ادامه دهیم.

کرونا باعث شد ضرورت بهره گیری از تکنولوژی های مدرن تثبیت شود

وی با بیان اینکه شیوع بیماری کرونا باعث شد که نگرش جدید مردم نسبت به ضرورت بهره گیری از تکنولوژی های مدرن تثبیت شود، تصریح کرد: اگر پیش از آن، عده ای برخی پدیده ها مانند قابلیت صوتی و تصویری پیام رسان ها را نادیده می گرفتند اکنون استفاده از این قابلیت ها برای حفظ انسجام اجتماعی و تقویت باورهای مذهبی ضروری دانسته می شود و مردم نیز ناگزیر به استفاده از آنها شدند و رفتارها و شیوه های مراودات جدیدی در حال شکل گرفتن است.

عفتی ادامه داد: در این شرایط که مجبور به کاهش روابط اجتماعی رو در رو هستیم از طرفی می توانیم به جای قطع کامل ارتباطات از فرصت به وجود آمده استفاده کنیم و روابط خانوادگی و دوستانه را در این فضاهای جدید با جدیت بیشتری دنبال کنیم و از طرف دیگری با بازنگری فعالیت های خود در رسانه ها و فضای مجازی با یک مدیریت زمانی و برنامه ریزی درست از ظرفیت های موجود استفاده کنیم به نحوی که به سلامت جسم و روان خود آسیبی وارد نکنیم.

این کارشناس ارشد مشاوره در پاسخ به این سوال که برای کم کردن استرس در این روزهای کرونایی چه پیشنهادی دارید؟ خاطرنشان کرد: شیوع کرونا باعث شد رفتارهای همدلانه و همکاری توده مردم اشکال جدیدی به خود بگیرد و تلاش همگانی برای حفظ بقا و تقویت ارکان جامعه شدت یابد که این امر به نوبه خود پیامدهای مثبتی را برای رفتارهای اجتماعی آینده رقم خواهد زد.

وی بیان کرد: گسترش روحیه همکاری و تعاون در اقشار مختلف، فعالیت های خودجوش مردمی برای کمک به دیگران، حمایت از اقشار آسیب پذیر و ... از جمله رفتارهایی هستند که هر چند در گذشته وجود داشتند اما در این برهه ماهیت جدیدی یافته اند و باعث افزایش احساس آرامش و مقابله با فشارهای روحی ناشی از این شرایط می شوند. پیام این رویدادها این است که زندگی جریان دارد و اگرچه پوست اندازی هایی در برخی رفتارها مشاهده می شود اما شکی نیست که جامعه همچون رودی مسیر خود را پیدا می کند و حیات اجتماعی تداوم خواهد داشت.

ایسنا

 

کلید واژه :

سلامت روانی

،

قرنطینه

ثبت نظرات
captcha