کد خبر : ۳۴۸۳۹۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تاثیر افزایش ذرات معلق هوا بر افزایش شیوع کرونا

شهیدزاده گفت: بر اساس تحقیقات، کرونا می تواند از طریق ذرات معلق منتقل شود و زمان بیشتری را در هوا بماند.

تاثیر افزایش ذرات معلق هوا بر افزایش شیوع کرونا

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، حسین شهیدزاده با اشاره به تأثیر اجرا نشدن طرح محدوده های "طرح ترافیک" و "کنترل آلودگی هوا" در وضعیت آلودگی هوای شهر تهران، اظهار کرد: آلودگی هوا تابع یک متغیر نیست، بلکه تابع عواملی از جمله باد، دمای هوا، تابش نور خورشید و میزان تولید آلاینده های اولیه است.

وی با بیان اینکه در تابستان به طور متوسط آلاینده اصلی "ازن" است که در کنار تابش نور خورشید و دمای بالا تولید می شود و بسته به دما و تابش نور خورشید افزایش یا کاهش می یابد، مسلماً اگر شرایط ثابت می ماند با بالا رفتن تراکم ترافیک که در مرکز شهر طی دو هفته گذشته شاهد آن بودیم، آلودگی هوا بیشتر و وضعیت بدتر می شد.

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران در توضیح وضعیت آلاینده ازن در هفته گذشته با اعلام اینکه چون هفته گذشته متوسط دمای هوا کمتر از دو هفته گذشته بود، کیفیت هوا بهتر شد، گفت: وقتی دما ۲ الی ۳ درجه کاهش می یابد، واکنش های شیمیایی در جو که ازن را تولید می کند نیز به شدت کاهش پیدا می کند، بنابراین مقایسه صحیحی نیست که بگوییم آلودگی کمتر یا بیشتر شده و باید همه عوامل را بررسی و سپس اظهار نظر کرد.

شهیدزاده تاکید کرد: آنچه مسلم است، اینکه غلظت آلاینده ذرات معلق به واسطه لغو طرح ترافیک و تردد بیشتر خودروها در هفته گذشته افزایش یافته است که می تواند زنگ خطری برای شیوع بیشتر ویروس کرونا باشد.

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران به تحقیقات سازمان جهانی بهداشت استناد کرد و گفت: بر اساس این تحقیقات، ویروس می تواند از طریق ذرات معلق منتقل شود و زمان بیشتری را در هوا بماند و به عبارتی با افزایش غلظت آلاینده ذرات معلق در هوا، احتمال سرایت ویروس از طریق ذرات معلق هم بالاتر می رود.

کلید واژه :

ذرات معلق هوا

،

شیوع کرونا

ثبت نظرات
captcha