کد خبر : ۳۴۸۳۸۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

آسیب استفاده از مواد ضدعفونی به پوست

استفاده مکرر از مواد ضدعفونی در هر ثانیه و دقیقه که یکی از مهمترین موارد پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا است، به پوست آسیب جدی وارد می کند و بهتر است افراد…

آسیب استفاده از مواد ضدعفونی به پوست

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، متخصص پوست و مو، افزود: مردم برای شستشوی مکرر دست ها در همه گیری کرونا، تا حد امکان از مواد شوینده ملایم بدون رنگ شیمیایی و غیر معطر استفاده کنند و بعد از شستشوی دست ها، برای خشک کردن آب باقیمانده، دستمال کاغذی و یا پارچه را به آرامی بر روی دست ها قرار دهید.

مرضیه دشتی اظهار داشت: هیچ گاه دستمال را با فشار بر روی سطوح دست ها نکشید، این کار باعث تشدید خشکی، قرمزی و خارش دست ها می شود و اگر در طول روز به طور مکرر دست ها را با صابون می شویید  باید از صابون های غیرمعطر و گلیسیرینه استفاده شود.

وی با بیان اینکه در موارد حاد کمپرس آب سرد می تواند تا حدودی مانع از تشدید خارش و تورم ناحیه ملتهب پوست شود، اضافه کرد: افراد حساس و مبتلا به آلرژی  پوستی بهتر است برای تمیز کردن دست ها از مواد ضدعفونی کننده استفاده کنند و شستشو با آب و صابون می تواند جایگزین مناسبی برای مصرف مواد ضدعفونی کننده باشد.

به گفته دشتی، سعی شود از تماس مواد معطر  مانند ادکلن ها، اسانس ها و سایر مواد آرایشی معطر با پوست دست پیشگیری کنید و برای آگاهی از حساسیت و آلرژی به عطر و ادکلن ها به نوشتار حساسیت یا آلرژی به عطر، ادکلن و سایر مواد معطر توجه شود.

وی توصیه کرد: در موارد احساس خشکی، خارش و قرمزی پوست، برای کنترل عوارض باید از پمادهای هیدروکورتیزون استفاده کرد.

این متخصص پوست و مو تاکید کرد: یکی از موارد مهمی که متوجه کادر درمان و سلامت است، ابزار و تجهیزات محافظتی که پزشکان و پرستارها بوده که باید از آنها  استفاده کنند و بپوشند و این کار به پوستشان آسیب می زند، تجهیزات حفاظت فردی توصیه شده که بخشی از پروتکل کنونی است شامل دستکش، ماسک، گان و کلاه اسکراب است و این تجهیزات می توانند باعث تحریک پوست در ناحیه صورت و دست ها شوند.

دشتی افزود: پرسنل درمان باید بعد از درآوردن تجهیزات محافظتی روتین مراقبت از پوست را جدی بگیرند که می تواند شامل خوب شستن دست ها برای پاک کردن اثر لاتکس و سایر موادی باشد که دستکش ها دارند و بهترین توصیه، دوش گرفتن و حمام کردن است و استفاده از کرم های آب رسان نیز می تواند به مراقبت از پوست کمک کند.

وی به کمبود ویتامین D افراد در دوران قرنطینه خانگی اشاره کرد و افزود: قرار نگرفتن در معرض نور خورشید به عنوان یکی از پیامدهای قرنطینه شدن است، وقتی همه روز را در خانه سپری می کنیم، نمی توانیم به اندازه کافی از نور خورشید استفاده کنیم و همین باعث کاهش سطح ویتامین D در بدن می شود.

دشتی تاکید کرد: ویتامین D نقش مهمی در سلامت پوست دارد و از سلول های پوستی ما و سوخت و سازشان محافظت می کند. بنابراین باید سعی کنیم تا حد ممکن در معرض نور خورشید باشیم. اگر نمی توانید بیرون بروید، به بالکن بروید یا پنجره ها را باز کنید و اجازه دهید چند دقیقه نور خورشید به پوست بتابد.

ایرنا

کلید واژه :

مواد ضدعفونی

،

پوست

ثبت نظرات
captcha