کد خبر : ۳۴۸۳۸۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ژنوم کرونا در پژوهشگاه فناوری های نوین علوم زیستی استخراج شد

رئیس پژوهشگاه فناوری های نوین علوم زیستی ابن سینا جهاددانشگاهی با اشاره به جزئیات طرح های این پژوهشگاه در راستای مقابله با کرونا گفت: همکاران پژوهشگر ما از روزهای ابتدایی اسفند ۹۸ توانستند آنتی ژن های پروتئینی این ویروس را با استفاده از روش های مولکولی و استخراج ژنوم این ویروس، تولید کنند. پروتئین های ویروس در تولید کیت های تشخیصی و طراحی واکسن کاربرد دارند.

ژنوم کرونا در پژوهشگاه فناوری های نوین علوم زیستی استخراج شد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، دکتر محمدرضا صادقی با اشاره به طرح تولید جنین در گاوهای نژاد برتر گفت: هدف و رسالت اصلی جهاد دانشگاهی این است که یک پژوهش را تا انتها دنبال و فناوری آن را تثبیت کند و به صورت یک خدمت در اختیار آحاد جامعه قرار دهد. ما چنین رویکردی را در پروژه تولید جنین از گاوهای نژاد برتر عینیت بخشیدیم که یکی از طرح های برتر پژوهشگاه ابن سینا در سال گذشته بود. این طرح با موفقیت، مسیر تبدیل شدن به فناوری را طی کرده است و برای طی شدن زنجیره ایجاد ارزش افزوده، فناوری  تولید جنین از گاوهای نژاد ممتاز به صورت یک شرکت دانش بنیان با مشارکت سازمان اوقاف و امور خیریه کار خود را آغاز کرده است.

وی با بیان این که این فناوری به قیمت ده میلیارد تومان به سازمان اوقاف و امور خیریه فروخته شده است، گفت: در حال حاضر شرکتی با سرمایه چهل میلیارد تومان ایجاد شده است و هدف  از راه اندازی این شرکت تولید گوساله های ممتاز از این نژادهای برتر و ارائه آن به دامداران سراسر کشور است.

رئیس پژوهشگاه فناوری های نوین علوم زیستی جهاد دانشگاهی در ادامه افزود: این شرکت به ثبت رسیده و با هماهنگی با سازمان اوقاف، زمینی به مساحت ۴۲۰ هکتار در اختیار آن قرار گرفته است تا بتواند یک دامداری پنج هزار رأسی را ایجاد کند. در این دامداری، هزار رأس دام مولد و همچنین، چهار هزار رأس دامی برای انتقال جنین های تولیدشده نگهداری می شوند تا در نهایت، گوساله های ممتاز تولید شده در اختیار صنعت دامپروری کشور قرار گیرد.

تولید و تکثیر نژادهای اصلاح شده شتر و گاومیش در دستور کار

صادقی درباره یکی دیگر از طرح های محققان پژوهشگاه ابن سینا گفت: با توجه به موفقیت طرح تولید جنین از گاوهای نژاد ممتاز، پروژه دیگر پژوهشگاه مربوط به فناوری تولید و تکثیر نژادهای اصلاح شده شتر است. با توجه به شرایط اقلیمی و این که بخش اعظمی از کشور ما را نقاط خشک، نیمه خشک و بیابانی تشکیل می دهد و همچنین، محدودیت هایی که در تأمین نهاده های دامی به ویژه دام سنگین یعنی گاو وجود دارد، یک مزیت نسبی در کشور در زمینه پرورش شتر وجود دارد. بنابراین، در نظر داریم همین فناوری را در تولید و تکثیر نژادهای اصلاح شده شتر و گاومیش هم به کار ببریم و هدف نهایی این است که بتوانیم با ایجاد صرفه در پرورش شتر، این صنعت را در بسیاری از نقاط بیابانی، خشک و نیمه خشک کشور رواج دهیم.

 

جزئیات راه اندازی بانک سلول های بنیادی خون قاعدگی

عضو کمیته اخلاق در پژوهش های علوم پزشکی، یکی دیگر از طرح های پژوهشگاه ابن سینا را راه اندازی بانک سلول های بنیادی خون قاعدگی برشمرد و گفت: یکی دیگر از طرح هایی که از چندین سال قبل در پژوهشگاه ابن سینا آغاز شده بود و خوشبختانه در ابتدای سال جاری نتیجه بخش بود، پروژه سلول درمانی با استفاده از سلول های بنیادی خون قاعدگی بود. البته، در دیگر بخش های جهاد دانشگاهی نیز پژوهش هایی در حوزه سلول درمانی در حال انجام است، اما  فعالیت های پژوهشگران ما بر سلول های بنیادی حاصل از خون قاعدگی متمرکز بود تا بتوانیم از این سلول ها در درمان ناباروری و حفظ باروری استفاده کنیم.

صادقی در ادامه افزود: پس از انجام تحقیقات بسیار و با اخذ مجوز سازمان غذا و دارو، طرح استفاده از سلول های بنیادی برای حفظ قدرت باروری افراد، توانست مراحل نهایی خود را طی کند و در نهایت مجوز تأسیس بانک سلول های بنیادی خون قاعدگی گرفته شد. این بانک در مرکز درمان ناباروری ابن سینا تأسیس شده است و خانم هایی که در سنین باروری ۲۵ تا ۴۰ سال قرار دارند، می توانند با مراجعه به این مرکز، سلول های مشتق از خون قاعدگی را برای کاربردهای آتی ذخیره کنند.

رئیس پژوهشگاه فناوری های نوین علوم زیستی جهاد دانشگاهی با اشاره به این که این سلول ها در تقویت توان باروری و پیشگیری از سقط جنین کاربرد دارند، گفت: اگرچه اکنون سلول های بنیادی خون قاعدگی در حوزه باروری کاربرد دارند، اما پژوهش ها درباره کاربردهای دیگر این سلول ها در حال انجام است و خانم ها می توانند با ذخیره سازی این سلول ها در بانک سلول های بنیادی خون قاعدگی ، شانس خود را برای استفاده از این سلول ها در درمان دیگر بیماری ها در آینده حفظ کنند.

وی در خصوص مزایای خون قاعدگی نسبت به دیگر منابع سلول های بنیادی گفت: در مقایسه با منابعی همچون مغز استخوان یا خون بند ناف، دسترسی به سلول های خون قاعدگی آسان تر است چرا که استخراج سلول های بنیادی از مغز استخوان روندی تهاجمی و پرهزینه است و دسترسی به سلول های خون بند ناف هم فقط یک بار و در بدو تولد امکان پذیر است. اما خون قاعدگی به عنوان یک منبع سلول های بنیادی، هم تجدیدپذیر است و هر ماه امکان دسترسی به آن وجود دارد، هم نمونه گیری آن مستلزم انجام عمل تهاجمی یا تحمیل درد و رنج به نمونه دهنده نیست.

صادقی با بیان این که  بانک سلول های بنیادی خون قاعدگی به صورت یک کلینیک در مرکز درمان ناباروری ابن سینا مشغول ارائه خدمات است، افزود: خانم هایی که داوطلب ذخیره سازی این سلول ها هستند، با مراجعه به این کلینیک و پس از معاینات اولیه و تخصصی در صورت احراز شرایط، می توانند سلول های بنیادی خود را برای آینده ذخیره کنند. همانطور که اشاره شد، این پروژه تمام مجوزهای لازم را از سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت دریافت کرده و به عنوان یکی از طرح های برگزیده این وزارتخانه معرفی شده است.

اقدامات پژوهشگاه فناوری های نوین علوم زیستی در راستای مقابله با کرونا

رئیس پژوهشگاه فناوری های نوین علوم زیستی جهاد دانشگاهی درباره اقدامات این پژوهشگاه درباره مقابله با کرونا گفت: یکی دیگر از طرح های شاخص ما در یک سال گذشته، این بود که همزمان با شیوع کرونا، پژوهشگران ما آزمایشگاه تشخیص کرونا با روش مولکولی را تأسیس کردند. روش استاندارد و مورد تأیید برای تشخیص کرونا، استفاده از روش مولکولی PCR است که نیاز به تجهیزات، تخصص و نیروی تخصصی ماهر دارد. از ابتدای شیوع این بیماری در اسفند سال ۹۸ تأسیس این آزمایشگاه در برنامه کاری مجموعه قرار گرفت و از ابتدای سال ۹۹ پذیرش بیماران آغاز شد و اکنون این آزمایشگاه یکی از آزمایشگاه های پرکار مجموعه آزمایشگاه های تشخیص کرونا در شهر تهران است. در برخی از روزها نزدیک ۱۰۰۰ نمونه از مراکز تشخیصی مختلف وابسته به مراکز دانشگاهی و مراکز خصوصی به آزمایشگاه تشخیص کرونای ابن سینا ارسال می شود و در کمتر از ۲۴ ساعت جواب تست ها آماده می شود.

صادقی ادامه داد: دقت و کیفیت ارائه خدمت باعث شده است که با تمام ظرفیت بتوانیم نمونه های مختلف را از سطح شهر جمع آوری کنیم. در عین حال، همکاران پژوهشگر ما از روزهای ابتدایی اسفند سال ۹۸ توانستند آنتی ژن های پروتئینی این ویروس را با استفاده از روش های مولکولی و استخراج ژنوم این ویروس، تولید کنند. پروتئین های ویروس در تولید کیت های تشخیصی و طراحی واکسن کاربرد دارند. پس از طی مراحل مختلف تأیید کیفیت، اکنون پژوهشگاه ابن سینا این آنتی ژن ها را برای شرکت هایی که کیت های تشخیص کرونا به روش سرولوژی تولید می کنند، تأمین می کند.

وی افزود: بسیاری از شرکت هایی که در کشور وجود دارند در حال حاضر مشغول تولید کیت تشخیص ابتلا به ویروس کرونا با روش سرولوژی هستند. برخی از این شرکت ها محصول تولیدی خود را به خارج از کشور صادر می کنند. ما به بسیاری از این شرکت ها اعلام کردیم که آمادگی تولید آنتی ژن موردنیاز ساخت این کیت ها را داریم و برخی از این شرکت ها از آنتی ژن تولیدشده در پژوهشگاه ابن سینا استفاده می کنند.

دکتر صادقی در ادامه بیان کرد: محققان پژوهشگاه ابن سینا افزون بر تولید آنتی ژن، برای تولید و طراحی این کیت ها با استفاده از آنتی ژن ها هم اقدام کرده اند که پس از طی مراحل نهایی و اخذ مجوزهای لازم از وزارت بهداشت، می تواند به عنوان یکی از محصولاتی که در پژوهشگاه ابن سینا ساخته شده است، در اختیار هموطنان قرار بگیرد.

رئیس پژوهشگاه فناوری های نوین علوم زیستی جهاد دانشگاهی درباره برنامه های آتی این پژوهشگاه گفت: از آنجا که ممکن است ویروس کرونا به این زودی از جامعه حذف نشود، مجموعه همکاران ما در پژوهشکده آنتی بادی مونوکلونال باید در خصوص فعالیت های تشخیصی و درمانی کرونا تمهیداتی بیندیشند. تمرکز بخشی از همکاران ما بر تحقیقات مربوط به تشخیص و درمان کرونا خواهد بود و بخشی دیگر نیز با توجه به اعمال تحریم ها بر طراحی و ساخت ملزومات موردنیاز برای تشخیص بیماری ها متمرکز شده اند.

صادقی درباره یکی دیگر از طرح های در دست تحقیق پژوهشگاه ابن سینا توضیح داد: فعالیت دیگری که در سال جاری به نتیجه خواهد رسید، تولید نوعی زخم پوش برای زخم های عفونی و غیرعفونی با استفاده از فناوری نانو است که محققان پژوهشکده نانو بیوتکنولوژی تولید آن را در دستور کار داشتند. امیدواریم تا پایان سال جاری مجوزهای لازم برای این محصول گرفته شود. ترجیح ما این است که این محصولات با مشارکت شرکت های داروسازی وارد بازار شود و در اختیار هموطنان قرار بگیرد.

لزوم حفظ نیروهای جوان و مستعد در کشور

رئیس پژوهشگاه فناوری های نوین علوم زیستی جهاد دانشگاهی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که استفاده از نیروهای توانمند در سطح کشور، ارتباط منسجم با دانشگاه و بهره گیری از نیروهای جوان و خودباوری از عوامل موفقیت جهاد دانشگاهی در چهل سال گذشته به شمار می رود، گفت: در عمل نیز نشان داده شده است که اگر برای جوانان نخبه ای که در کشور حضور دارند، شرایطی مطلوب و سازنده را فراهم کنیم، بسیاری از محصولات وارداتی به دست همین جوانان توانمند در داخل کشور تولید می شود. یکی از موفقیت های جهاد دانشگاهی اعتماد به نسل جوان و فارغ التحصیلان دانشگاهی است تا بتوانند توانمندی های بالقوه را بالفعل کنند. مسئولان و مدیران کشور باید به نسل جوانی که در جهاد دانشگاهی و مراکز دیگر مشغول فعالیت هستند، اعتماد کنند.

صادقی با بیان این که جهاد دانشگاهی نیز محصول اعتماد مسئولان نظام در ابتدای انقلاب به فارغ التحصیلان جوان دانشگاهی است، افزود: ان شاءالله جهاد دانشگاهی بتواند با همین قدرت و حمایت، پرتوان پیش رود و جوانان مستعد دانشگاهی را که گاهاً مشغول مهاجرت هستند، جذب کند و زمینه شکوفایی آنها را در داخل کشور فراهم کنند. این جوانان سرمایه های کشور هستند و ما متأسفانه با عدم توجه برخی از مسئولان از حفظ منابع انسانی غافل شده ایم و داریم نیروهای جوان و مستعد خود را از دست می دهیم. تحریم و مسائل اقتصادی هم بهانه ای شده است تا شرایطی شکل بگیرد که این جوانان از کشور خارج شوند و ثمره تلاش و زحمت سیستم آموزش و ماهر کشور، در کشورهای دیگر به بار بنشیند. بنابراین، بیش از هر چیز حفظ و اعتماد به سرمایه های انسانی گرانبهای کشور و بهینه سازی شرایط برای کار و پژوهش ایشان برای گذر از بحران های موجود ضروری است.

ایسنا

کلید واژه :

استخراج ژنوم کرونا

،

پژوهشگاه فناوری های نوین علوم زیستی

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha