کد خبر : ۳۴۸۳۷۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تبریزی ها روزانه ۴۸۰ میلیون بطری یک لیتری آب مصرف می کنند

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان شرقی با بیان اینکه مصرف آب در تبریز بسیار بالاست، گفت: روزانه مردم تبریز معادل ۴۸۰ میلیون بطری آب یک لیتری مصرف دارند.

تبریزی ها روزانه ۴۸۰ میلیون بطری یک لیتری آب مصرف می کنند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران:

علیرضا ایمانلو، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اظهار کرد: هر سال با توجه به رشد مصرف آب با موضوع رشد مصرف ۳ تا ۴ درصدی روبه رو می شدیم  که همیشه این افزایش را تا ۱۲ درصد پیش بینی می کنیم.

وی با بیان اینکه امسال با شیوع کرونا افزایش ۳۷ درصدی مصرف آب داشتیم، تصریح کرد: این افزایش بیش از اندازه منجر شد تا ظرفیت شبکه پاسخگوی این میزان رشد مصرف نبود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان، افزود: میزان افزایش مصرف آب در تابستان امسال نیز با رشد ۲۵ درصد روبه رو شد.

وی با اشاره بر اینکه شبکه آب همانند برق و گاز نیست که با یک کلید روشن و خاموش شود، افزود: باید مسیر و شرایط زیادی را عبور کرد تا این آب را به خانه ها رساند، چراکه برای رسیدن آب به یک منطقه تبریز مانند ملازینال باید چند صد پله را بالا رفت.

ایمانلو با تاکید بر اینکه قطعا این انتقادات رسانه ای منجر شد تا نقاط مثبت ارائه شود، متذکر شد: به عقیده بنده این موضوعات کم فشاری آب و قطعی آب فرصتی برای گرفتن اعتبارات است زیرا در شأن تبریز نیست که با قطعی برق،  قطعی آب هم داشته باشیم.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان، ادامه داد: بیشتر آب مصرفی هدررفت است زیرا می توان دوش نیم ساعته را در ۱۰ دقیقه انجام داد و یا با آب شرب نباید خودرو و فرش شست.

وی متذکر شد: اگر هر فرد فقط ۱۰ درصد صرفه جویی انجام دهد به اندازه ۳۰ تا ۴۰ چاه ذخیره آب می شود.

ایمانلو با تاکید بر اینکه تمام تلاش برای رسیدن به اندازه مصرف استاندارد است، ادامه داد: روزانه ۵ هزار و ۷۰۰ لیتر در ثانیه سر به سر می شود.

وی ادامه داد: مردم تبریز در ۲۴ ساعت شبانه روز معادل ۴۸۰ میلیون لیتر یا ۴۸۰ میلیون بطری یک لیتری آب مصرف دارند.

وی خاطرنشان کرد: پرت آب در شبکه آب و فاضلاب استان حدود 19 درصد است.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان شرقی ضمن اشاره به دستورالعمل یکپارچه سازی شرکت های آب و فاضلاب شهری و روستایی،گفت: شرکت آب و فاضلاب استان آذربایجان شرقی در 63 شهر و یک هزار و 500 روستا  برای چهار میلیون نفر جمعیت ارائه خدمات می کند.

ایمانلو افزود: آب شرب شهروندان کلانشهر تبریز از سه منبع اصلی سد نهند، زرینه رود، نهند و چاه های اطرف شهر تامین می شود.

وی همچنین گفت: برای تامین آب تبریز آبرسانی از ارس به این کلانشهر لازم است تا با استفاده از حقابه کشور مشکل کمبود آب تبریز برطرف شود.

 

آذربایجانی ها 90 لیتر بیشتر آب مصرف می کنند

وی مصرف سرانه آب در استان برای هر نفر در شبانه روز را 250 لیتر دانست و گفت: میانگین استاندارد مصرف سرانه 150 لیتر بوده و شهروندان در این استان 90 لیتر در شبانه روز بیشتر آب مصرف می کنند.

ایمانلو در ادامه به صرفه جویی در مصرف آب و رعایت الگوی مصرف تاکید کرد و از شهروندان درخواست کرد توصیه های شرکت آب و فاضلاب استان را جدی بگیرند تا در خصوص آب مصرفی دچار مشکل نشوند.

ایران در زمینه مصرف سرانه آب خانگی در کشورهای مختلف رتبه بالایی دارد

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان شرقی گفت: با توجه به افزایش دما و محدودیت منابع آب شرب در مناطق مختلف کشور و به تبع آن در استان و روند افزایش میزان مصرف آب توسط شهروندان کلان شهر تبریز، در صورتی که شهروندان در مصرف آب مدیریت نکنند احتمال بروز نوسانات مصرف و کمبود آب وجود دارد.

وی عنوان کرد: ایران در زمینه مصرف سرانه آب خانگی در کشورهای مختلف رتبه بالایی دارد و این امر متناسب با ذخایر آبی نیست.

 

تنها 2.5 درصد آب های جهان شیرین است

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان شرقی تاکید کرد: تا زمانی که مردم کمبود منابع آبی را احساس نکنند در زمینه کاهش مصرف آب موفق نخواهیم بود و نیازمند فرهنگ سازی هستیم.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان، با عنوان اینکه ایران در زمره کشورهایی است که در مرز بحران شدید آبی قرار دارد، گفت: تنها 2.5 درصد آب های جهان شیرین است، که اکثر این منابع شامل یخ های قطبی می شود، با این مصرف جهانی پیش بینی می شود در سال 2025، 48 کشور با بحران بسیار شدید آب درگیر خواهند شد، ما باید تمام تلاشمان را بکنیم تا دچار این بحران نشویم.

وی افزود: ایران از نظر تجدید مصرف آب سرانه از آخرین کشورهای جهان است و در عوض از نظر مصرف سرانه آب جزو اولین کشورها بوده و با 189 لیتر مصرف سرانه روزانه، از متوسط جهانی بالاتر است.

ایمانلو گفت: مردم فکر می کنند، وقتی شیر باز شد و آب آمد پس آب داریم، ولی باور کنید در پشت صحنه این دیگر منابعی وجود ندارد، باید این را به مردم منتقل کرد تا مردم مصرف را مدیریت کنند.

 

بهره برداری از طرح رینگ آبرسانی کلان شهر تبریز / افت فشار و قطعی آب تبریز مرتفع می شود

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان شرقی در بخش دیگری از این گفت وگو گفت: طرح رینگ آبرسانی کلان شهر تبریز حدود 25 کیلومتر بوده و از شهرک اندیشه تبریز شروع و تا شهرک خاوران ادامه خواهد داشت که برای تکمیل آبرسانی کلان شهر تبریز احداث می شود.

وی افزود: به دلیل عدم وجود رینگ شبکه شهری آبرسانی که بتواند کلان شهر تبریز را در مواقع لزوم خدمات رسانی کند و به صورت یکنواخت کل شهر تبریز را تحت پوشش آبرسانی قرار دهد، این طرح اجرا می شود.

ایمانلو ادامه داد: با اجرای این طرح که با همکاری تمام دستگاه های اجرایی در حال اجراست بخش عمده ای از قطعی و یا عدم قطعی بخش های مختلف شهر مرتفع خواهد شد.

ضرورت تسریع در انتقال آب ارس به تبریز

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان با اشاره به نیاز آبی شهر تبریز ابراز کرد: با توجه به زیاد مشترکان در کلان شهر تبریز و از طرفی با عنایت به گسترش بی رویه شهر تبریز و به وجود آمدن شهرک های متعدد در اطراف شهر تبریز ما به آب بیشتری نیاز داریم به همین خاطر به دنبال منابع جدید هستیم و در این زمینه تلاش این است که توسط همکاران شرکت آب منطقه ای استان از رود ارس برای آب شرب تبریز و شهرستان های واقع در مسیر آبرسانی شود.

وی به همشهریان در خصوص عدم اسراف آب شرب بهداشتی و صرفه جویی در خصوص این مایه حیات گفت: آب ارزشمندترین عطیه الهی و مهم ترین عامل تداوم حیات موجودات زنده و رکن اصلی توسعه پایدار است.

ایمانلو اضافه کرد: فقدان یا کمبود این مایع حیات بخش موجب اختلال در زندگی شهروندان و بروز نابسامانی های فراوان می شود.

وی بیان داشت: در چند دهه اخیر افزایش روبه رشد جمعیت و به تبع آن گسترش شهرنشینی، رشد و توسعه در بخش های کشاورزی و صنعتی منجر به افزایش تقاضا برای مصرف در تمام زمینه ها شده است، در این میان آب به عنوان مهم ترین ماده در توسعه پایدار کشور نقش مهمی را ایفا می کند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان شرقی با اشاره به نحوه استحصال و سختی های فرآروی تامین و توزیع آب برای شهروندان خاطرنشان کرد: هم اینک آب مورد نیاز کلان شهر تبریز و تعدادی از شهرهای واقع در مسیر به صورت فرا استانی و با صرف هزینه و انرژی زیاد تأمین می شود علاوه بر این آب شهر تبریز از چاه های دامنه های کوه سهند همچنین از سد نهند تأمین می شود،  از این رو لازم است مشترکان و همشهریان نهایت دقت و صرفه جویی را در استفاده صحیح از آب مدنظر داشته باشند.

برخورداری 65 درصد جمعیت شهری آذربایجان شرقی از پوشش تاسیسات جمع آوری فاضلاب

مدیرعامل آب و فاضلاب آذربایجان شرقی با اشاره به اهمیت و ضرورت اجرای طرح شبکه فاضلاب در استان و دفع بهداشتی فاضلاب های خانگی گفت: امروزه ایجاد شبکه فاضلاب یکی از ضروری ترین تاسیسات مورد نیاز جوامع بشری برای رعایت بهداشت عمومی محسوب می شود در این زمینه 65درصد از جمعیت شهری استان و 80 درصد شهروندان تبریزی از پوشش تاسیسات جمع آوری و دفع فاضلاب برخوردار می باشد که امیدواریم با تلاش همکاران بتوانیم این رقم را به 100 درصد برسانیم.

فارس

 

کلید واژه :

تبریزی ها

،

مصرف آب روزانه

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha