کد خبر : ۳۴۸۳۷۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

نصب پنجاه هزار تُن فیلتر برای کاهش آلاینده های هوا

مدیر مرکز کنترل آلاینده های هوای جهاد دانشگاهی علم و صنعت درباره بخشی از فعالیت های این مرکز گفت: هم اکنون قریب به پنجاه هزار تن فیلتر نصب شده جهاد دانشگاهی مشغول غبارگیری در صنایع مختلف معدنی (سیمان،مس،فولاد و ...) و غیر معدنی است.

نصب پنجاه هزار تُن فیلتر برای کاهش آلاینده های هوا

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، مهندس محمد سلیمی درباره نیاز به طراحی و ساخت تجهیزات کنترل آلاینده های هوا برای صنایع گفت: صنایع مختلف و به خصوص صنایع معدنی نیاز به تجهیزاتی دارند تا غبارهایی را که از فعالیت آن ها منتشر می شود را جذب کنند. از آنجا که این غبارها بسیاری از مراحل تولید مثل خُردایش، تغلیظ و یا کوره ها را گذرانده اند بنابراین جذب و بازگرداندن آنها ضمن کاهش آلودگی هوا و حفظ محیط زیست، مصرف انرژی را به میزان چشمگیری کاهش می دهد. جذب این غبارها سیستم های مختلفی دارد که معروفترین آنها عبارت از الکتروفیلترها، فیلترهای کیسه ای و اسکرابرها هستند که هر کدام از این سیستم ها در صنایع مختلف کاربردهای خود را دارند.  غبار جذب شده در نهایت توسط سیستم های مختلف خشک یا تر به محل مورد نظر منتقل می شود.

سلیمی با بیان این که حدودا ۲۳ سال است که پروژه های این حوزه به صورت جدی در جهاد دانشگاهی علم و صنعت در حال انجام است گفت:  البته طرح های تحقیقاتی اولیه قبل از آن شروع و به نتیجه رسید و کماکان نیز واحدهای تحقیق و توسعه مشغول هستند. پروژه های اولیه این طرح در سال های ۷۶-۷۷ با تعمیرات و نگهداری الکتروفیلترهای سیمان تهران آغاز شد و به تدریج  با انتقال و توسعه تکنولوژی به پروژه های بزرگتر تسری پیدا کرده است و در همین راستا به منظور اتصال به تکنولوژی های مدرن دنیا با شرکت FLSAirtech  دانمارک شروع به مذاکره کرده و پس از توافق، اولین پروژه به صورت مشترک در سیمان داراب آغاز شد. در آن سال، بخش اعظم پروژه بر عهده آن شرکت بود. به تدریج تکنیک و فناوری های ساخت قطعات و نحوه نظارت بر آن کسب شد به گونه ای که مجموعه قادر به تولید قطعاتی با تایید شرکت FLSAirtech شد. این امر علاوه بر صرفه جویی ارزی، وابستگی جهاد دانشگاهی را به بیرون از مجموعه کمتر می کرد.

وی افزود: به موازات آن، بحث های فنی مهندسی نیز توسعه داده شد و نهایتا پس از تلاش مستمر، دانش فنی، مهندسی پایه و تفصیلی این کار نیز کسب و بدین ترتیب چرخه این فعالیت کامل شد.

مدیر مرکز کنترل آلاینده های هوای جهاد دانشگاهی علم و صنعت خاطر نشان کرد: هم اکنون قریب به پنجاه هزار تن فیلتر نصب شده جهاد دانشگاهی مشغول غبارگیری در صنایع مختلف معدنی (سیمان،مس،فولادو ...) و غیر معدنی است. بخشی از مهمترین این پروژه ها عبارتند از: طراحی، ساخت و نصب الکتروفیلترهای بزرگترین پروژه بهینه سازی سیمان در کارخانه سیمان آبیک،  الکتروفیلترها و فیلترهای کیسه ای خط هشتم سیمان تهران، پروژه جایگزینی بگ هاوس بجای الکتروفیلتر موجود در سیمان بهبهان همراه با تجهیزات جانبی مرتبط، بهینه سازی و نوسازی الکتروفیلترهای شرکت مس سرچشمه و خاتون آباد و همچنین بزرگترین الکتروفیلتر خاورمیانه به اندازه دو میلیون متر مکعب در سایت گندله سازی سه چاهون یزد.

سلیمی با اشاره به فعالیت های صادراتی این مجموعه گفت: در حوزه صادرات نیز در سال ۱۳۸۵ اولین پروژه را در رقابت با شرکت های معتبر اروپایی در عراق برنده شدیم که در زمان مقرر طراحی و ساخت آن به اتمام رسید و پس از نصب نیز با موفقیت در حال کار است. در ترکمنستان هم پروژه موفق دیگری انجام شد و کماکان نیز در بازارهای کشورهای اطراف نیز به دنبال فرصت هایی مشابه هستیم.

وی درباره تاثیر تحریم ها بر همکاری جهاد دانشگاهی علم وصنعت با شرکت FLS دانمارک بیان کرد: به محض اعمال تحریم ها شرکت FLSAirtech  همکاری را متوقف و دیگر پاسخگو نبود ولی با اتکا به دانش داخلی مشکلات را گرچه سخت ولی قابل حل می نمود.

مدیر مرکز کنترل آلاینده های هوای جهاد دانشگاهی علم و صنعت در بخش پایانی سخنان خود درباره عوامل موفقیت جهاد دانشگاهی در طول سالیان گذشته گفت: به نظر من اول وجود خودباوری در نیروهای جهاد دانشگاهی و تلاش مستمر در جهت ارتقای دانش مورد نیاز صنعت و دوم ریسک پذیری مدیرانی که مخاطب توانمندی مجموعه های دانش بنیان همچون جهاد هستند و پس از بررسی اطمینان کرده و جسورانه پروژه ها را واگذار می کنند، از مهمترین عوامل این موفقیت هستند. جهاد دانشگاهی علم و صنعت مفتخر است که در بسیاری از صنایع بزرگ در این حوزه همکاری داشته و علیرغم چالش های فراوان یک پروژه ناموفق نداشته است و در هر جایی که مشکلی حادث شده با همکاری فنی مشترک و مثمر با مدیران و متخصصان کارفرماهای محترم مشکلات را مرتفع کرده  است.

ایسنا

 

کلید واژه :

نصب فیلتر

،

کاهش آلاینده های هوا

ثبت نظرات
captcha