کد خبر : ۳۴۸۳۶۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

سناریوهای نجات خلیج گرگان چیست؟

استاندار گلستان گفت که در حال حاضر سه سناریو برای نجات خلیج گرگان در دست بررسی است.

سناریوهای نجات خلیج گرگان چیست؟

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، هادی حق شناس با اشاره به روند خشک شدن آب خلیج گرگان، اظهار کرد: سرنوشتی همانند دریاچه ارومیه در انتظار خلیج گرگان است. در اسکله بندر ترکمن، محلی که در شاید تا ۲۰ سال قبل در آن کشتی پهلو می گرفت، امروز کاملاً خشک شده است.

وی از سال ۱۳۰۰ تا ۱۳۵۶ تراز آب دریای خزر ۴ متر کاهش و از سال ۵۶ تا سال ۷۴، دو و نیم متر افزایش یافته است؛ از حدود سال ۷۶ مجدداً تراز آب در حال کاهش است. این امر نشان می دهد که سیکل کاهش و افزایش تراز آب دریای خزر منظم نیست.

استاندار گلستان ادامه داد: کارشناسان دلایلی مختلفی از جمله کوه زایی، شیرین تر شدن آب دریا، دبی ورودی از رودخانه ولگا و خشک شدن دریاچه آرال را برای این موضوع عنوان می کنند. تاکنون دلیل متقنی اعلام نشده است و به این خاطر باید به فکر آب خلیج گرگان بود.

حق شناس با اشاره به اهمیت خلیج گرگان، گفت: خلیج گرگان طبیعی ترین حوضچه ماهیان خاویاری در دریای خزر است و زیستگاه مناسبی برای تخم گذاری این ماهیان است. علاوه بر این اگر خلیج گرگان خشک شود، تمامی شهرهای اطراف این خلیج حتی گرگان درگیر ریزگرد می شوند.

وی تأکید کرد: ما نباید منظر بمانیم تا خلیج گرگان خشک شود و بعد به فکر راهکار باشیم. باید از همین الان اقدامات را انجام دهیم. در همین راستا در سطح ملی دو جلسه به ریاست دکتر جهانگیری معاون اول رئیس جمهور برگزار شد. در این جلسات طرحی مصوب شد تا بر اساس آن دستگاه های متولی از جمله استانداری، آب منطقه ای، محیط زیست و جهاد کشاورزی طی مدت ۵ سال با برآورد اولیه ۹۰۰ میلیارد تومان اقدام به احیای خلیج گرگان کنند.

استاندار گلستان با اشاره به بررسی چند سناریو برای نجات خلیج گرگان، خاطرنشان کرد: طرح اولیه، لایروبی کانال خزینی و چاپاقلی به منظور برقراری چرخش آب در خلیج است.

حق شناس ادامه داد: طرح دیگر استقرار بالشتک در دهانه خلیج گرگان و انتقال آب به داخل خلیج است تا آب از خلیج به سمت دریای خزر خروج پیدا نکند.

وی بیان کرد: طرح دیگر در حال بررسی، افزایش حقابه های رودخانه های منتهی به خلیج گرگان است.

استاندار گلستان با بیان اینکه هنوز راه حل قطعی تعیین نشده است، تصریح کرد: بر اساس قراردادی که با پژوهشگاه اقیانوس شناسی منعقد شده، طرح ها توسط این مرکز در حال بررسی است تا بهترین راه حل انتخاب شود.

ایسنا

 

کلید واژه :

خلیج گرگان

ثبت نظرات
captcha