کد خبر : ۳۴۸۳۵۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

نانو آفت کش های که دوستدار محیط زیست هستند

محققان یکی از شرکت های فعال در حوزه نانو آفت کش ارگانیکی را برای مقابله با آفات کشاورزی عرضه کردند که نه تنها برای محیط زیست و انسان مشکل ایجاد نمی کند، بلکه بسیار ارزان تر از آفت کش های شیمیایی است.

نانو آفت کش های که دوستدار محیط زیست هستند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، محسن کرمی مدیر عامل این شرکت نانوآفت کش ارگانیک تولید شده را یک محصول دافع حشرات، کرم و انواع آفت های محصولات کشاورزی، به ویژه میوه ها دانست و افزود: ما با بهره گیری از خواص آفت گریزی عصاره های گیاهی و فرمولاسیون تجربی بیش از ۱۰ عصاره گیاهی این محصول را تولید و به بازار عرضه کرده ایم.

کرمی با بیان اینکه در حال حاضر ظرفیت تولید ۳ هزار لیتر در روز از این آفت کش را داریم، اظهار کرد: از آنجایی که فروش آفت کش ها فصلی است و تنها در برخی ماه ها از سال این محصول به وفور استفاده می شود، میزان فروش ما در چنین ماه هایی تقریبا ۲۰ هزار لیتر است.

وی با تاکید بر اینکه آفت کش های نانویی تولید شده برای انسان و محیط زیست مشکل ساز نیست و حتی اگر روی میوه ها باقی بماند، مصرف آن باعث بیماری نمی شود، خاطر نشان کرد: این محصول نسبت به آفت کش های شیمیایی از قیمت بسیار پایین تری برخوردار بوده و در عین حال کارایی بسیار بالایی نیز دارد.

مجری طرح از رایزنی با خریدارانی از سوریه و افغانستان برای خرید این محصول خبر داد که نمونه هایی به آن ها برای تست عملکرد محصول داده شده است و ادامه داد: نانو آفت کش ارگانیک ما بر خلاف سایر آفت کش های ارگانیک موجود در بازار، عصاره تقطیری گیاهی نیست و یک نوع نانوسوسپانسیون بوده که به دلیل دارا بودن عصاره های گیاهی، خاصیت آفت گریزی قوی تری نسبت به سایر آفت کش های گیاهی دارد و از سوی دیگر به دلیل دارا بودن نانوذرات بافت های گیاهی، غنی از مواد غذایی است که به آسانی از سطح برگ ها جذب می شود.

به گفته وی قطر میانگین نانوذرات در فاز سوسپانسیون ۳۰ نانومتر است و با کنترل فرآیند، امکان تغییر ابعاد نانوذرات وجود دارد. به طور میانگین ۱۰ میلی لیتر از این آفت کش برای یک درخت متوسط کافی است.

کرمی از جمله مزیت های این آفت کش را استفاده از انواع مواد موثره گیاهی، ارگانیک بودن و فاقد هرگونه افزودنی شیمیایی، بدون تأثیر مخاطره آمیز بر روی بافت خاک و آب، فاقد هر گونه عنصر فلزی سنگین، قابلیت جذب مواد غذایی موجود در آفت کش از سوی برگ های درختان و پوست میوه ها، افزایش کیفیت و کمیت محصولات کشاورزی، تقویت و افزایش مقاومت گیاه در سال های آتی غلظت بالاتر نسبت به سایر آفت کش های ارگانیک دانست.

کلید واژه :

نانو آفت کش

،

محیط زیست

ثبت نظرات
captcha