کد خبر : ۳۴۸۳۴۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

۳۰ دستگاه کنتور حجمی هوشمند درچاه های شهرستان کوثر نصب می شود

نماینده مجری طرح احیا و تعادل بخشی و تغذیه مصنوعی شرکت آب منطقه ای اردبیل گفت: به منظور حفاظت کمی و کیفی از منابع آب منطقه با نظارت اکیپ های گشت و بازرسی امسال…

۳۰ دستگاه کنتور حجمی هوشمند درچاه های شهرستان کوثر نصب می شود

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، داور بستام بر لزوم گشت زنی های مستمر توسط این اکیپ ها و بازدید از منابع آبی موجود در این شهرستان و جلوگیری از حفر چاه های غیرمجاز تاکید کرد.

وی جلوگیری از تصرفات بستر ، حریم رودخانه ها و مسیل ها را از اولویت های این شرکت ذکر و بر شناسایی تخلفات منابع آب سطحی و مراکز آلاینده جهت برخورد قانونی با آنها  تاکید کرد.

بستام با بیان اینکه امسال با انسداد ۲۱ حلقه چاه در مصرف نیم میلیون مترمکعب آب صرفه جویی شد، افزود: در این مدت ۹۰ دستگاه کنتور هوشمند حجمی بر روی چاه های کشاورزی استان نصب شده است.

وی نصب کنتور هوشمند را یکی از پروژه های طرح احیا و تعادل بخشی دانست و گفت: با نصب کنتورهای هوشمند در استان و کنترل و نظارت بر آنها حدود سه میلیون مترمکعب از اضافه برداشت آب جلوگیری خواهد شد.

در سال های اخیر ذخایر و منابع آبی استان اردبیل کاهش یافته طوری که سالانه ۱۵ سانتیمتر از سفره های زیرزمینی استان بویژه در دشت اردبیل پایین می رود ، این دشت جز دشت های ممنوعه بوده و اگر به همین منوال پیش رود در آینده جز دشت های ممنوعه بحرانی خواهد شد.

کارشناسان وجود چاه های غیرمجاز را در برداشت های بی رویه از آب دخیل می دانند و معتقدند ۵۰۹ چاه غیرمجاز در استان اردبیل وجود دارد که اغلب آنها در حوزه بالهارود و دره رود مورد استفاده مردم است و برای جلوگیری از این معضل تلاش می شود.

 ۹۳ درصد مصرف آب در استان اردبیل در بخش کشاورزی است در حالی که راندمان در این بخش ۳۵ تا ۶۵ درصد است و مابقی این منابع در این شرایط فقر و بحران آب در بخش کشاورزی هدر می رود.

 

 

کلید واژه :

کنتور حجمی هوشمند

،

شهرستان کوثر

ثبت نظرات
captcha