کد خبر : ۳۴۸۳۳۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تدوین دانش فنی ۱۲ هزار قطعه مورد نیاز صنعت نفت در جهاد دانشگاهی خوزستان

رئیس سازمان جهاد دانشگاهی خوزستان گفت: تا امروز، تدوین دانش فنی بیش از ۱۲ هزار قطعه مورد نیاز صنعت نفت در جهاد دانشگاهی خوزستان انجام شده است.

تدوین دانش فنی ۱۲ هزار قطعه مورد نیاز صنعت نفت در جهاد دانشگاهی خوزستان

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، سید علیرضا علوی اظهار کرد: از طرف شورای عالی انقلاب فرهنگی چهار ماموریت به جهاد دانشگاهی واگذار شده است که یکی از این ماموریت ها، حوزه فعالیت های پژوهشی و علمی و فناوری است. در استان خوزستان از سال ۱۳۵۹ جهاد دانشگاهی در دانشگاه شهید چمران اهواز شکل گرفت و با توجه به اینکه تاریخ تاسیس جهاد دانشگاهی بلافاصله با آغاز جنگ تحمیلی بود، جهاد دانشگاهی در خوزستان متولی ساماندهی اعزام دانشگاهیان به جبهه شد. از جمله ماموریت های آن ایام، انجام فعالیت های پژوهشی برای بهبود ادوات نظامی و کمک به رزمندگان بود. در آن ایام کارهای ارزشمندی توسط حوزه پژوهشی و فناوری انجام شد.

 وی افزود: پس از پایان جنگ و در دوران سازندگی نیز با توجه به صنعتی بودن استان خوزستان، در حوزه فولاد و نفت، مراکزی در جهاد دانشگاهی تاسیس شد. مرکز خدمات تخصصی بازرسی و فنی که بعدها به پژوهشکده تکنولوژی تولید تبدیل شد از جمله این مراکز بود. در این راستا با مسئولان در بخش صنعت نشست های مختلفی برگزار شد و تا امروز، تدوین دانش فنی بیش از ۱۲ هزار قطعه مورد نیاز صنعت نفت در جهاد دانشگاهی خوزستان انجام شده است.

رئیس سازمان جهاد دانشگاهی استان که در گفت وگوی ویژه خبری شامگاه ۱۵ مردادماه شبکه استانی خوزستان صحبت می کرد، با اشاره به اینکه در سازمان جهاد دانشگاهی قطب بندی هایی وجود دارد، بیان کرد: با توجه به اینکه استان خوزستان صنعتی است ما در جهاد دانشگاهی به دنبال پژوهش های بنیادی نیستیم و پژوهش های ما کاربردی است. یعنی ابتدا یک کارفرما باید وجود داشته باشد، یک نیاز تشخیص داده شود و بر اساس این نیاز، پروژه تعریف و پژوهش انجام می شود. تلاش ما در نهایت بر این است که پژوهش ما تبدیل به یک خدمت یا یک محصول شود.

علوی در خصوص اقدامات سازمان جهاد دانشگاهی خوزستان در دوران کرونا، گفت: در پژوهشکده تکنولوزی تولید در مرکز تولید فرآورده های شیمیایی، ظرف یک هفته خط تولید ژل ضدعفونی کننده دست را تولید و با قیمت مصوب و تولید فراوان وارد بازار کردیم که در آن مقطع کار بسیار ارزشمندی بود. همچنین در حوزه آموزشی با توجه به اینکه امکان برگزاری کلاس های آموزشی چه در سطح آموزش عالی و چه مهارتی وجود نداشت، با کمک حوزه فناوری و IT جهاد دانشگاهی، مرکز آموزش های مجازی را راه اندازی و خدمات خود را از ۱۶ اسفند ماه آغاز کردیم.

وی در ادامه به تولید مته های حفاری توسط جهاددانشگاهی خوزستان اشاره و عنوان کرد: در صنعت نفت، اولین قدم حفاری است که در اینجا اهمیت مته های حفاری مشخص می شود. طبق گفته کارشناسان این صنعت، مته حفاری یکی از پیچیده ترین قطعاتی است که در صنعت نفت مورد استفاده قرار می گیرد. از سال ۱۳۸۹ همکاران ما در پژوهشکده تکنولوژی تولید کار مطالعاتی این پروژه را با شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب آغاز کردند و توانستیم طی فرآیند ده ساله با همکاری وزارت نفت، در قدم اول پنج قلم مته حفاری را به عنوان نمونه و پایلوت بسازیم. با توجه به اینکه این نمونه ها در چاه های نفت تست شدند و خوشبختانه نمره خوبی کسب کردند، پس از آن توانستیم قرارداد تولید انبوه مته های حفاری برای ساخت بیش از ۸۰۰ مته حفاری را با وزارت نفت منعقد کنیم.

وی تصریح کرد: ما اگر بتوانیم محصولی را بسازیم، باعث ایجاد خودباوری در بدنه صنعت می شود که ارزش آن بسیار بیش از خود محصول است. ویژگی منحصر به فرد مته های حفاری در جهاد دانشگاهی این است که تدوین دانش فنی، تولید و استفاده از آن کاملا در استان خوزستان انجام می شود. بخشی از همکاران پژوهشگر ما از مناطق محروم استان هستند و ثابت کرده اند که ما در استان خوزستان می توانیم به توسعه استان و کشور کمک کنیم. همچنین سال گذشته صنعت آب به دلیل تحریم ها، مشکلی در تامین فیلترهای جاذب روغن در نیروگاه های برق داشت که یک تیم جوان توانست محصولی بسازد و در یکی از سدهای استان مورد استفاده قرار گرفت. بنابراین اگر بخواهیم خودباوری را در جوانان تقویت کنیم، باید الگوی عملی نشان دهیم.

 رئیس سازمان جهاد دانشگاهی خوزستان در ادامه درخصوص طرح های اشتغال زایی این سازمان بیان کرد: در این زمینه در استان دو طرح داریم؛ طرح اول "طرح ملی توسعه مشاغل خانگی" است. در این طرح در تلاش هستیم که افرادی که می توانند یک شغل خانگی داشته باشند، شاغل شوند. در این طرح ابتدا مشخص می شود که چه حوزه هایی مزیت دارند و چه اشخاصی می توانند وارد این حوزه ها شوند. به عنوان مثال ما در استان خوزستان یکی از پرمصرف ترین استان های کشور در لباس کار هستیم، در این طرح شخصی که مهارت خیاطی دارد به فردی که در حوزه تولید لباس کار فعال است معرفی می شود که این طرح اکنون در مرحله مطالعاتی است. طرح دیگری نیز توسط جهاد دانشگاهی اجرا می شود؛ در این طرح برای زنان سرپرست خانواری که تحت پوشش هیچ نهاد حمایتی نیستند، اشتغال ایجاد می شود. از سال گذشته تاکنون ۴۷۰ نفر شناسایی شدند و این طرح پیشرفت خوبی داشته و تا اواسط سال آینده نهایی و به اتمام می رسد.

وی همچنین درباره فعالیت مرکز درمان ناباروری جهاد دانشگاهی خوزستان گفت: با توجه به ضرورت راه اندازی و خلایی که در استان احساس می شد، مرکز درمان ناباروری در ابتدای دهه ۹۰ تشکیل شد. با راه اندازی این مرکز، هر زوجی که تمایل دارد به موضوع درمان ناباروری بپردازد، دیگر نیاز نیست که به خارج از استان مراجعه کند و همه مراحل آزمایشات تشخیصی، مشاوره های پزشکی، عمل های جراحی، مراقبت های بالینی و مشاوره، تا تولد فرزند در مرکز درمان ناباروری جهاد دانشگاهی انجام می شود. همچنین اخیرا مرکز تشخیص اختلالات جنینی را به خدمات درمانی خود اضافه کرده ایم. هزینه های ما حدود ۵۰ درصد هزینه های بخش خصوصی است، در کنار آن با بنیاد برکت نیز قراردادی داریم که از افرادی که تحت پوشش این بنیاد هستند، هزینه کمتری دریافت می شود. هزینه های درمان ناباروری در جهاد دانشگاهی خوزستان در مقایسه با هزینه های بخش خصوصی تفاوت قابل ملاحظه ای دارد. اولویت اول ما رفع نیازهای هم استانی ها است و خوشبختانه تاکنون بیش از ۳۰۰ نوزاد در مرکز درمان ناباروری ما متولد شده اند.

علوی با اشاره به فعالیت های فرهنگی جهاد دانشگاهی خوزستان، افزود: خبرگزاری ایکنا پس از تهران، در سال ۸۵ در استان خوزستان راه اندازی شد و خوشبختانه برای سه سال متوالی به عنوان شعبه برتر شناخته شد. حوزه بعدی اطلاع رسانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) است که دانشجویان علاقه مند با مراجعه به این خبرگزاری، با کار عملی رسانه آشنا می شوند. دیگر حوزه فرهنگی ما، سازمان دانشجویان است که مسابقه مهم ارتقای فرهنگ گفت وگو و مناظره را اجرا کرد و در استان با استقبال بسیار خوبی مواجه شد. یکی دیگر از ماموریت های ما در حوزه فرهنگی، افکارسنجی است؛ نظرسنجی مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) در خوزستان، در خصوص انتخابات مجلس شورای اسلامی با یک درصد خطا، به عنوان برترین نظرسنجی کشور انتخاب شد. اگر در تصمیم گیری ها اول بدانیم که افکار عمومی چه نگاهی نسبت به یک موضوع دارند، می توانیم تصمیمات بهتری اتخاذ کنیم.

رئیس سازمان جهاد دانشگاهی خوزستان در پایان گفت: مرکز رشد فناوری های نوین سلامت ماموریت شناسایی استعداهای جوان را برعهده دارد. همچنین در حوزه معاونت پژوهش و فناوری گروه های پژوهشی داریم که از دانشجویانی که پروپوزال ارائه دهند، کاملا حمایت می شود. در برخی از طرح ها، دانشجویان همکاری می کنند به عنوان مثال در انتشار کتاب "سیل همدلی" که در خصوص تجربه سنجی سیل استان خوزستان بود و با همکاری استانداری خوزستان مدون شد، تیمی که در این طرح همکاری داشت، متشکل از اعضای هیات علمی و دانشجویان بودند. هر دانشجویی که به کار پژوهشی علاقه مند است و ایده ای دارد می تواند به جهاد دانشگاهی مراجعه کند.

 

 

کلید واژه :

دانش فنی

،

صنعت نفت

،

خوزستان

ثبت نظرات
captcha