کد خبر : ۳۴۸۳۲۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

دوربین های مداربسته ای که خواب ها را هم رنگی می کنند

شما در این مطلب با کارکرد یک فناوری بسیار جالب آشنا می شوید این فناوری به فناوری سوپر استارلایت در صنایع نظارت تصویری معروف است. دوربین های مداربسته ای که این توانمندی را داشته باشند می توانند بدون هر نور مصنوعی در تاریکی شب تصاویر رنگی ضبط کنند.

دوربین های مداربسته ای که خواب ها را هم رنگی می کنند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، بنابر اعلام فراگستر الکترونیک، یکی از عواملی که کیفیت و وضوح تصویر دوربین مداربسته را تعیین می کند، میزان نوری است که سنسور دوربین جذب کرده است. برای داشتن تصویر در تاریکی شب از تکنولوژی های مختلفی استفاده می شود.

در ساده ترین حالت ممکن، برای اینکه در تاریکی تصویر مناسبی داشته باشید، می توانید از پروژکتور استفاده کنید. این راهی است که از قدیم حتی برای نگهبانی از یک محیط امنیتی به کارگرفته می شد. اما ضعف های عمده ای داشت. کافی بود نور پروژکتور از محلی برداشته شود، تا ظلمات و تاریکی فرصت بسیار مناسبی را برای متجاوزین فراهم آورد.

یک راهکار هوشمندانه آن بود که از نورهای دائمی بهره ببریم. چشم ما قادر به دیدن برخی از نورهای دائمی نیست یکی از این نورها نور بدن انسان و هر موجود خون گرم دیگر است.

بدن ما و همه موجودات خون گرم از خود نورمادون قرمز می تاباند. این نور با چشم دیده نمی شود یا لااقل با چشم انسان دیده نمی شودرو اما می توان برخی تکنولوژی ها را به کار گرفت که این نور را ببینیم.

 در دوربین های مداربسته مادون قرمز، سنسورهای نور دوربین، میزان نور محیط را می سنجند. در صورتی که میزان نور در محیط از میزان حداقل لوکس (واحد اندازه گیری نور) سنسور دوربین کمتر باشد،  LEDهای مادون قرمز روشن شده، تصویر به صورت سیاه و سفید نمایش داده می شود. این دسته از دوربین های مداربسته همان هایی هستند که وقتی در تاریکی قرار می گیرند با یک صدای تق، چندین چراغ LED قرمز رنگ در آنها روشن می شود.

نور مادون قرمز نوری بسیار ضعیف است برای همین دوربین های مادون قرمز همیشه با مشکل برد تصویربرداری رو به رو هستند. مثلا دوربین که به راحتی تا 500 متر در روز برد تصویربرداری دارد، در شب و با به کارگیری نور مادون قرمز تنها 20 متر را می بیند. این برد در دوربین های مختلف متفاوت است.

تولید دوربین های استارلایت و سوپر استارلایت در صنعت نظارت تصویر، تحولی بزرگ برای غلبه بر تاریکی بوجود آورده است. به طوری که مشتریان با دیدن تصاویر این دوربین ها در ابتدا مجذوب کیفیت رنگی آن ها شده و بعد به جنبه های حفاظتی و امنیتی سیستم توجه می کنند.

در دوربین های مداربسته استارلایت و سوپراستارلایت یک تکنیک ویژه به کار می رود  که در آن سنسور تصویر و پردازنده دوربین با استفاده از لنزهایی با دریچه بازتر، نسبت به دوربین های معمولی، حداکثر نور محیط را جذب می کنند و تصاویر با کیفیت رنگی ارائه می دهند. به صورت ساده تر می توان گفت دوربین های استارلایت به گونه ای طراحی شده اند که با حداقل نور موجود در محیط تصاویر رنگی و با کیفیت ایجاد کنند و کاربر بتواند همواره تصاویر رنگی داشته باشد. تکنولوژی استارلایت یک تکنولوژی پیشرفته و هوشمند است و تنها برخی از برندهای معتبر در زمینه تولید دوربین مداربسته، تکنولوژی تولید این نوع از دوربین ها را دارند.

تفاوت استارلایت ها با سوپر استارلایت ها هم برمی گردد به اختلاف درمیزان حساسیت پیکسل های سنسور نوری این دو نوع که به مراتب در سری های سوپر استارلایت این حساسیت بیشتر است.

مزیت های استفاده از دوربین های استارلایت و سوپراستارلایت

· فراهم کردن تصویر رنگی با دقت بالا در شناسایی رنگ ها و جزئیات اشیا و افراد

· کاهش هزینه های جانبی جهت تامین پروژکتور برای تقویت روشنایی محیط

· پیاده سازی این تکنولوژی در سری دوربین های HD و AHD که از هزینه اقتصادی پروژه کم می کند.

دوربین های دارای تکنولوژی Full Color هم مشابه سری های استارلایت و سوپراستارلایت، تصویر رنگی می دهند با این تفاوت که در دوربین های Full Color با بهره گیری از هوش مصنوعی و استفاده از  with light و warm light

در شرایط کمبود نور، تصویر رنگی با وضوح جزئیات نمایش داده می شود.

 آیا دوربین های استارلایت و سوپراستارلایت برای پلاک خوانی مناسب اند؟

در شرایطی که قابلیت هایی مانند تشخیص چهره و پلاک خوانی از دوربین مداربسته خود بخواهد، یعنی همزمان هم کیفیت تصاویر و رنگ اهمیت داشته باشد و هم جزئیات تصاویر، دوربین های استارلایت و سوپراستارلایت گزینه مناسبی نیستند چون بخشی از ظرفیت پردازشگر دوربین درگیر افزایش جذب نور و اصلاحات لازم برای رنگ سازی در تصویر می شود در نتیجه ظرفیت کمتری برای اجرای قابلیت های مهم در پلاک خوانی مثل WDR، HLC،BLC اختصاص می گیرد.از طرفی در دوربین های استارلایت و سوپراستارلایت به منظور افزایش جذب نور محیط معمولا از سنسورهای بزرگتری استفاده می شود که همین امر امکان افزایش جذب نویز نور را نیز  بالا می برد که موجب افت کیفیت تصویر می گردد.

برای اصلاح مشکل فوق می توان از دوربین هایی استفاده کرد که به جای افزایش سطح جذب نور، از پیکسل های حساس تر ساخته شده باشند.

بهترین پیشنهاد برای پلاک خوانی استفاده از دوربین های Full Color یا تقویت نور محیط  با نور مرئی است.

چنانچه به دنبال دوربین با کیفیت دید در شب قوی هستید می توانید در سبد محصولات شرکت فراگسترالکترونیک چندین نمونه بسیار کاربردی از آنها را به دست آورید.

ایسنا

 

کلید واژه :

دوربین های مداربسته ای که خواب ها را هم رنگی می کنند

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha