کد خبر : ۳۴۸۳۱۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تمرکز بر مدیریت پسماند، زمینه ساز تحقق اهداف دانشگاه سبز

دبیر کمیته فرهنگی و آموزشی شورای سبز دانشگاه هنر گفت: مدیریت پسماند یکی از رئوس اصلی مدیریت دانشگاه سبز است و تمرکز بر روی این مسئله طیف گسترده ای از اهداف مهم دانشگاه سبز را محقق می سازد.

تمرکز بر مدیریت پسماند، زمینه ساز تحقق اهداف دانشگاه سبز

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، بهنود برمایه ور عضو هیات علمی و دبیر کمیته فرهنگی و آموزشی شورای سبز دانشگاه هنر،  اظهار کرد: دانشگاه سبز به طور کلی یک واژه مفهومی است که از خود کلمه سبز نشات گرفته شده و تقریبا از سال 1395 در تمام دانشگاه های ایران به صورت رسمی در بافت دانشگاهی و همچنین در مراکز آموزش دانشگاه هنر تحت عنوان دانشگاه سبز وارد شده است. دانشگاه سبز یعنی دانشگاهی که به مسائل، مفاهیم و کاربست های سبز اهمیت می دهد و در راستای اهداف توسعه پایدار قدم برمی دارد و تمامی فرایندهایش بر مبنای مفهوم سبز است.

وی در ادامه افزود: دانشگاه هنر با توجه به داشتن رشته هایی در زمینه معماری انرژی، مدیریت و پروژه ساخت در دانشکده معماری و شهرسازی، پتانسیل های زیادی در این زمینه دارد. با توجه به این ظرفیت ها می توان گفت دانشگاه هنر جزء دانشگاه های پیشرو درمسیر قدم برداشتن به سوی دانشگاه سبز است. دانشگاه هنر روند رو به رشدی را با کمک خود دانشجویان و انجمن های دانشجویی در راستای اهداف دانشگاه سبز طی می کند.

وی ادامه داد: مباحث مدیریت سبز مباحثی میان مدت و درازمدت به شمار می روند. با نگاه کوتاه مدت ما می توانیم صرفا از برنامه های اجرا شده در مقاطع شش ماه و یکساله، بازخورد اولیه را بگیریم.

برمایه ور با اشاره به برنامه های آینده کمیته فرهنگی و آموزشی شورای سبز دانشگاه هنر اظهار کرد: توسعه پایدار و مدیریت پسماند به عنوان رئوس مدیریت سبز، دغدغه اصلی است و باید به آن پرداخت. توسعه پایدار ما را به عنوان دوستدار محیط زیست مطرح می کند به این مفهوم که نسل آینده برای ما اهمیت دارد و ما از منابع به صورت بهینه استفاده می کنیم یعنی در کنار اینکه از زندگی در کنار همدیگر لذت می بریم، منابع را به درستی و مناسب استفاده می کنیم به فکر نسل های اینده هم هستیم. در زمینه پساماند کار کنیم که این خودش طیف خیلی گسترده ای را در بر می گیرد. یکی از مباحث اصلی آن پلاستیک است. حذف پلاستیک، استفاده ازظروف غیر پلاستیکی در کنار رعایت موازین دیگر جزء اولویت های فرهنگ سازی با وسایل و ابزارهای متنوع هنری و فرهنگی در واقع جزء برنامه های در راس این مدیریت در درازمدت هست.

عضو هیات علمی دانشگاه هنر در رابطه با اجرایی سازی معیارهای دانشگاه سبز در خوابگاه ها گفت: در رابطه با خوابگاه ها بحث تفکیک سازی زباله از مبدا با توجه به وجود فرهنگ و بافت تربیتی متفاوت دانشجویان اجرای سخت تری رابه دنبال دارد و این مربوط به خوابگاه خاصی نیست و این مسئله در سراسر جهان به شکل عمومی وجود دارد.

دبیر کمیته فرهنگی و آموزشی شورای سبز دانشگاه هنر در خصوص حمایت مناسب از اجرای طرح دانشگاه سبز گفت: بستگی دارد که حمایت از طرح را چگونه تعریف کنیم، اما به طور کلی حمایت در حد معمولی و قابل قبول است. منتهی نتایج این مباحث در بلندمدت مشخص می شود. این برنامه ها برای اجرایی و عملیاتی شدن احتیاج به یک بودجه بندی خاص دارد.

وی ادامه داد: در دفتر فنی مستقر در دانشگاه هنر سعی بر این است خیلی از مباحث عملیاتی شود. از جمله این موارد، اصلاح الگوی مصرف، و بحث های موتور خانه ای و جمع آوری آب های سطحی مباحث مختلفی که می تواند در راستای مدیریت سبز انجام گیرد. در حوزه دانشجویی نیز نمایندگانی از دانشجویان در رشته هایی مانند معماری و انرژی درجلسات و تصمیم گیری ها با حضور رییس دانشگاه به عنوان رییس شورای راهبری مدیریت سبز دانشگاه حضور دارند. همچنین برخی معاون ها، دو دبیر شورا و دو نماینده از کارگروه اصلی که یکی کارگروه فرهنگی و آموزشی و دیگری کارگروه اصلاح الگوی مصرف، در شورای راهبری مدیریت سبز دانشگاه حضور دارند.

دبیر کمیته فرهنگی و آموزشی شورای سبز دانشگاه هنر در پایان به اهمیت توجه و همکاری دانشجویان در راستای توسعه پایدار اهداف دانشگاه سبز اشاره و خاطر نشان کرد: مدیریت سبز یک مسله دراز مدت است که اجرا و پیاده سازی اهداف آن نیاز به فرهنگ سازی دارد. بنابراین انتظار می رود خود دانشجویان به اهمیت این موضوع بیشتر توجه کنند و خواسته من به عنوان دبیر کمیته فرهنگی و آموزشی شورای سبز دانشگاه هنر، این است که دانشجویان با ابزار و وسایل مرتبط با حوزه خود و هنری که تحصیل می کنند، به مسئله مدیریت سبز پرداخته و دغدمندبودن نسبت به مسایل و اهداف دانشگاه سبز را در اثر هنری خود مد نظر قرار بدهند تا بحث فرهنگ سازی در این زمینه عمیق و موثر دنبال شود.

ایسنا

 

کلید واژه :

مدیریت پسماند

،

دانشگاه سبز

ثبت نظرات
captcha