کد خبر : ۳۴۸۳۰۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

خطر زباله های خانه هایی که بیمار کرونایی دارند

از آمدن کرونا به ایران تقریباً ۶ ماه می گذرد. حالا خیلی هایمان به بودنش عادت کرده ایم، ماسک می زنیم، دستکش می پوشیم و فاصله اجتماعی مان را با دیگران رعایت می کنیم. اما در یک نکته هنوز از پروتکل های جهانی عقب مانده ایم. زباله هایمان را همچنان در یک کیسه زباله می گذاریم، گره زده یا نزده، به مخزن های آلوده کوچه ها پرتاب می کنیم و یادمان می رود که کرونا تنها لای دستکش ها و بیرون از ماسک ها نیست!

خطر زباله های خانه هایی که بیمار کرونایی دارند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، به گزارش ایسنا، «ایران» در ادامه نوشت: کشورهای پیشرفته دنیا در یک کار ویژه، پیشرو بوده اند. تفکیک را جلوتر از دیگران جدی گرفته و از ۲۰ تا ۵۰ درصدشان، زباله های تفکیک شده را راهی مخازن زباله می کنند. اما چه تعداد از ما در شرایطی که می دانیم ماسک و دستکش مان آلوده است و حتی بیمار کرونایی در خانه داریم، به این قانون یعنی تفکیک از مبدأ تن می دهیم؟

نگاهی به مخازن سطح شهر نشان می دهد که اغلب ما بویژه در شهرهای بزرگ توجهی به این موضوع نشان نمی دهیم و برخی هایمان هم حتی زحمت انداختن ماسک و دستکش را به سطل های زباله نمی دهیم. در حالی که کارشناسان معتقدند تنها راه کم هزینه و اثر بخش ایمن سازی زباله ها، تفکیک و جداسازی از مبدأ خانه هاست. کرونا همچنان با ما خواهد ماند. یک سال تا ۱۰ سال! کسی نمی داند.

سبک زندگی اجتماعی ما حالا تحت تأثیر ویروسی قرار گرفته که بیش از آنکه مغلوب مراقبت های بهداشتی باشد، محصور مسئولیت اجتماعی شهروندان است. شهرداری تهران از سال گذشته در چهار منطقه تهران به صورت آزمایشی طرح کاپ (کاهش پسماند) با تمرکز بر تفکیک از مبدأ را آغاز کرده است. اما برای آنکه این طرح برای بیش از یک پلاک تهران قابل اجرا باشد، فکر می کنید به چند سال زمان نیاز است؟

برخی آمارها از افزایش پنج برابری زباله ها در دوران کرونا حکایت دارد. پلاستیک، دستکش و ماسک هم حالا به یکی از ثابت ترین زباله های شهروندان تبدیل شده است. سؤال این است که با این زباله های عفونی که در مخازن زباله عادی و نه بیمارستانی ریخته می شود، چگونه برخورد می شود؟ برخی نگران بازیافت اقلامی هستند که خودشان می دانند جزو زباله های عادی محسوب نمی شود، اما حتی همان ها هم زمانی که ماسک شان را درمی آورند، اگر در خیابان و کوچه نیندازند، به همان شکل در سطل زباله خانگی رها می کنند!

زباله بیماران کرونایی را در کیسه های مخصوص بریزید

هایده شیرزادی، کارشناس حوزه پسماند می گوید: مسئولان وزارت بهداشت هر روز به مردم توصیه می کنند که ماسک بزنند و دست شان را چندین بار بشویند، اما فراموش می کنند به مردم تذکر دهند ماسکی که روزانه چندین مرتبه استفاده شده و آلوده است، نباید در کنار خیابان یا حتی سطل زباله عادی رها شود. الان مسأله بیماران کرونایی است که در خانه بستری هستند. آیا مردم می دانند باید زباله های آنها را در کیسه های مخصوص و با رعایت شرایطی در کجا قرار دهند؟ برخی خانواده ها از ترس اینکه مبادا همسایه ها متوجه شوند بیمار کرونایی دارند، زباله ها را یکجا به سطل مشترک می اندازند. شهرداری هم زباله ها را یکجا جمع می کند و کارگران عزیز ما نمی دانند کدام کیسه زباله،  آلودگی عفونی دارد و کدام یک ندارد؟ درحالی که مردم نباید پنهانکاری کنند. این بار الان روی دوش شهرداری هاست، اما وزارت بهداشت مسئول زباله های عفونی و بیمارستانی است!

وی تأکید دارد که وزارت بهداشت باید نحوه نگهداری زباله های بیماران کرونایی در خانه را جدی بگیرد و در این مورد به خانواده ها آموزش دهد. اینکه زباله را در کیسه ای مخصوص قرار دهند و محکم گره بزنند. در این صورت دستگاه بازیافت نیز آگاهانه زباله را از مدار بازیافت خارج می کند و به مرحله دفن می فرستد. شما در نظر بگیرید در کرمانشاه با یک میلیون جمعیت؛ اگر روزی ۲۰ هزار ماسک و ۲۰ هزار دستکش هم در گوشه خیابان رها شود، حداقل ۲۰ تن زباله می شود. در شهرهای بزرگ که فاجعه آمیزتر است. خب هزینه امحای این زباله ها تأمین شده است؟ باید در این زمینه بودجه جدا پیش بینی شده و وزارت بهداشت برنامه ارائه دهد. حتی باید سرویس های ویژه برای جمع آوری زباله های کرونایی از خانه ها راه اندازی شود. وزارت بهداشت می تواند آمار بیماران کرونایی بستری در خانه را به شهرداری ها دهد تا لااقل زباله ها جداگانه جمع آوری شود. در آلمان حتی یک روز هم واحدهای بازیافت تعطیل نشدند، افرادی که در خانه بیمار کرونایی دارند هم باید زباله ها را در کیسه های مخصوص بریزند تا شهرداری با سرویس خدمات ویژه جمع آوری کند.

شیرزادی با اشاره به افزایش قابل توجه مواد یکبار مصرف همچون پلاستیک و دستکش می گوید: فقط در کرمانشاه که ما داده ها را بررسی کردیم، متوجه شدیم میزان مواد پلاستیکی نسبت به کل زباله، ۳ درصد افزایش یافته است. در شهرهای بزرگ که قطعاً این وضعیت به مراتب شدت بیشتری دارد. از طرفی به علت فقر یا افزایش قیمت زباله خشک، تعداد زباله گردها به شکل قابل توجهی زیاد شده است. اما متأسفانه برای جمع آوری دستکش و ماسک هیچ برنامه و حتی بودجه ای در نظر گرفته نشده است. بسیاری از مردم ماسک خود را در پیاده روها و کانال آب رها می کنند. زمانی که کرونا آمد، همه واحدهای بازیافت تعطیل شد، اما در کرمانشاه با توجه به اینکه سیستم پردازش کاملی وجود داشت و از کار بازیافت هم شناخت دقیقی داشتیم، واحد بازیافت را تعطیل نکردیم و خوشبختانه با رعایت پروتکل های بهداشتی هم هیچ فردی بیمار نشد. همین الگو بعد از موفقیت به شهرهای دیگر مثل تهران و اصفهان هم سرایت کرد و واحدهای بازیافت بازگشایی شدند.

تفکیک زباله های خانگی

مجید محرابی، کارشناس حوزه پسماند البته بحث اینکه تناژ زباله های تهران در دوران کرونا افزایش زیادی داشته است را تأیید نمی کند. او می گوید: «از سال گذشته با اجرای طرح کاپ، تلاش زیادی شد تا میزان زباله کاهش یابد، موفق هم بود. اما حتی در اوج گیری کرونا هم  تغییر چشمگیری در تناژ زباله های خانگی نداشتیم. البته بحث زباله های بیمارستانی جداست.»

مشارکت شهروندان در تفکیک زباله از موضوعات مهمی است که او هم بر آن تأکید می کند: «در مناطقی از تهران که حالا طرح کاپ به صورت آزمایشی اجرا می شود، ساکنین خانه ها، زباله های خود را در مخزن های تفکیک زباله می اندازند که نتایج خوبی هم به همراه داشته است.»

زباله های خشک خانگی تقریباً چند ماهی است که به روند تفکیک برگشته اند. زمانی که زباله ها به ایستگاه پسماند خشک می رسند، برای ایمن سازی چند روز در گوشه ای، دپو می شوند و زمانی که بی خطر تشخیص داده شدند، روی خطوط جداسازی قرار می گیرند. این اتفاقی است که حالا در مراکز بازیافت درحال انجام است و به گفته این کارشناس حوزه پسماند، خطری در این زمینه متوجه شهروندان نیست.

البته به گفته او، ماسک و دستکش و زباله های دوران کرونا، باید جزو زباله های ویژه جمع آوری شوند، اما با توجه به موقعیت بحرانی امروز، فعلاً با زباله های عادی جمع آوری می شوند.

درباره پسماندهای بیمارستانی البته اتفاق دیگری افتاده است. چند هفته پیش ۳۰ دستگاه خودروی جدید وارد ناوگان شدند تا زباله بیمارستان هایی که بیمار کرونایی پذیرش می کنند، با رعایت پروتکل های ویژه و سختگیرانه تر از گذشته جمع آوری شود. این زباله ها هم بعد از جمع آوری به مرکز دفن آرادکوه می رود و تماماً دفن می شود و به هیچ عنوان کار بازیافت روی آنها انجام نمی شود. حتی در دوران کرونا میزان آهک پاشی هم بیشتر شده است تا میزان خطر به حداقل برسد. روند بازیافت و جمع آوری زباله ها البته کاملاً براساس استانداردهای روز و با رعایت همه جوانب انجام می شود و به همین علت حتی یک مورد از بیمار کرونایی در حوزه پسماند گزارش نشده است.

با آمدن کرونا، جمع آوری زباله های خشک از اسفندماه تا اوایل اردیبهشت ممنوع اعلام شد و به همین علت میزان زباله های ورودی به آرادکوه به عدد نزدیک به ۷ هزار و ۵۰۰ تن رسید. آرش میلانی، عضو شورای شهر تهران در این زمینه با اشاره به افزایش آمار زباله های بیمارستانی می گوید: جدا از آمار زباله های خانگی، میزان زباله های بیمارستانی در اوج کرونا به ۱۰۰ تن در روز رسید. البته بعد از مدتی با کاهش آمار مبتلایان به عدد ۷۰ تن در روز رسید و ظاهراً دوباره اوج گرفته اما هنوز به عدد اولیه یعنی ۱۰۰ تن نرسیده است. اما اینکه در این مدت چه میزان بر پلاستیک و زباله های ویژه افزوده شده، معلوم نیست. با این همه همچنان بهترین راهکار  تفکیک زباله از مبدأ است. البته در قالب طرح جامع مدیریت پسماند که مراحل نهایی خود را طی می کند، پیش بینی شده که در ۵ سال آینده، ۵۰ درصد شهروندان زیر پوشش این طرح قرار بگیرند.

 

 

کلید واژه :

زباله های بیمار کرونایی

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha