کد خبر : ۳۴۸۳۰۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

فرونشست زمین به ساختمان های میراث فرهنگی صدمه می زند

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اصفهان گفت: پدیده فرونشست زمین که بدلیل خشک شدن زاینده رود در برخی ماه ها و برداشت بی رویه آب از سفره های زیرزمینی ایجاد…

فرونشست زمین به ساختمان های میراث فرهنگی صدمه می زند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، غلامحسین عسکری  افزود: بسیاری از ساختمان ها در کلانشهر اصفهان دچار تَرک خوردگی و نشست ناهمگون شدند که دلیل آن گسترش پدیده فرونشست زمین و کاهش سطح آب سفره های زیرزمینی است.

وی با بیان اینکه جاری نبودن آب در رودخانه زاینده رود در برخی از ماه های سال علاوه بر مشکلات زیادی که برای مردم در بخش های کشاورزی، صنعت و آب آشامیدنی ایجاد می کند در کنار برداشت بی رویه آب از سفره های زیرزمینی باعث ایجاد فرونشست زمین در استان اصفهان شده است، اظهار داشت: این موضوع ۲ سال گذشته مطرح شد اما هنوز راه چاره متقن و محکمی برای رفع آن اندیشیده نشده است.

عسکری با بیان اینکه یک اقدام خوبی که در این زمینه شد، بحث امنیتی داشت و در برخی مکان های حساس پیگیری شد، تصریح کرد: چندین شریان حیاتی گاز و خطوط لوله نفت از استان اصفهان عبور می کند که اگر بر اثر نشست زمین این لوله ها آسیب ببینند، فاجعه بزرگی بوجود می آید.

وی فرونشست زمین را یکی از دغدغه های جامعه فنی مهندسان ساختمان کشور و استان اصفهان دانست و گفت که رفع این معضل نیاز به عزم ملی بویژه برنامه ریزی در بخش کشاورزی دارد زیرا بخش اعظمی از آب صرف کشاورزی سنتی می شود که باید تغییر کند.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان اصفهان درباره ورزشگاه نقش جهان توضیح داد: با توجه به اینکه در سال های گذشته در شمال اصفهان، کشاورزی انجام می شد و زمین حالت آبرفتی داشت اکنون با کاهش سطح آب سفره های زیرزمینی، در محدوده این ورزشگاه نیز زمین دچار فرونشست شده است.

عسکری با بیان اینکه لازم است در طراحی و معماری ساختمان ها با توجه به فرونشست زمین تجدید نظر شود و ساختمان ها را سبُک کنیم، افزود: لازم است مهندسان با تغییر محاسبات ساختمان به گونه ای معماری آن را طراحی کنند که اگر ساختمان دچار نشست شد بطور همگون باشد تا دیوارها ترک نخورند.

وی ادامه داد: ما قوانین و مشخصات فنی متناسب با پدیده فرونشست زمین داریم و مهندس هنگام طراحی ساختمان باید نوع زمین را شناسایی و آن را در محاسبات لحاظ کند تا ساختمان بعدا دچار خسارت نشود.

قیمت مسکن در اصفهان تا پنج برابر افزایش داشت

عسکری با بیان اینکه هزینه های ساختمان سازی و قیمت مسکن بویژه آپارتمان ها در چند ماه اخیر افزایش یافت، تاکید کرد: قیمت زمین و مصالح ساختمانی و همچنین برخی سوداگری ها در این زمینه نقش داشته است.
وی با اشاره به اینکه قیمت آپارتمان در برخی مناطق کلانشهر اصفهان تا پنج برابر بیشتر شد، افزود: این موضوع خطرناک است زیرا علاوه بر بی خانمان و مستاصل شدن تعدادی از مردم ، رُکود ناشی از تورم را بهمراه خواهد داشت.

به گفته وی، جو روانی ایجاد شده در جامعه نیز روی قیمت مسکن تاثیر بسیاری دارد و هرگاه قیمت ها شروع به بالا رفتن می کند برخی از مردم در این زمینه باهم مسابقه می دهند.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان اصفهان یکی از معضلات مربوط به گران شدن قیمت خانه را ورود افراد فاقد تخصص به این کار عنوان و اضافه کرد: این افراد به قصد تجاری بودن ساختمان، آن را می سازند و دقت زیادی در مصالح و ساخت ندارند و بهمین دلیل علاوه بر تاکید بیشتر بر نظارت مهندسان بر ساخت از اداره کل استاندارد اصفهان خواستیم تا برای کنترل مصالح ساختمانی در مبادی تولیدی اقدامات بیشتری انجام دهند.

وی با بیان اینکه دولت و مجلس شورای اسلامی باید تدابیری را اتخاذ کنند تا قیمت مصالح ساختمانی از حدی بیشتر نشود، ادامه داد: تا زمانی که به ساخت مسکن بعنوان کالای تجاری نگاه شود و نه مصرفی برای عامه مردم با همین مشکلات مواجه هستیم.

به گفته وی، دولت و سازمان نظام مهندسی ساختمان نیز باید تدابیری را در نظر بگیرند تا هزینه های ساختمان سازی کاهش یابد که یکی از راه های آن استفاده از فناوری های نوین است.

عسکری با تاکید بر اینکه هرگاه بین همه دستگاه های اجرایی و نهادها، تعامل وجود داشته باشد به نفع مردم خواهد بود، گفت: در زمان حاضر با نرخ بالای قیمت مصالح ساختمانی، ساختن خانه بویژه برای جوانان امری بسیار دشوار یا غیر ممکن است بنابراین باید روند کارها مانند صدور پروانه تسهیل شود.

وی با اشاره به اینکه ما اختلاف سلیقه هایی با شهرداری اصفهان داریم، اضافه کرد: چنین مشکلی با سایر شهرداری های استان وجود ندارد و امیدواریم هرچه زودتر این مسئله برطرف شود.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان اصفهان همچنین به مراجعه مردم برای اخذ پروانه های ساختمان اشاره و تصریح کرد: سال کاری ما بدلیل شیوع بیماری کرونا از اواخر خرداد امسال آغاز شد و تصور اولیه بر این بود که پس از حدود ۱۵ روز از میزان مراجعه مردم و طول صف ها کاسته شود اما همچنان مراجعه مردم زیاد است.

عسکری، مراجعه زیاد مردم در شرایط و تورم موجود را تعجب برانگیز خواند و توضیح داد: بنظر می آید با توجه به افزایش قیمت مسکن بویژه واحدهای آپارتمانی مردم برای ساختمان سازی علاقه مندتر شدند.

وی، خانه های خالی نگهداری شده را مانند احتکار خواند که عده ای در صدد فروش آنها در زمان مناسب هستند و گفت: بنظر می آید که ما به اندازه کافی خانه در کشور داشته باشیم و حتی حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد از مسکن مهر ساخته شده بدون متقاضی بودند.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان اصفهان اظهار امیدواری کرد که طرح اقدام ملی که توسط وزارت راه و شهرسازی در حال اجراست، مُسَکنی برای تلاطم بازار مسکن باشد.

عمر ساختمان های کشور بین ۳۰ تا ۴۰ سال است

رییس نظام مهندسی ساختمان استان اصفهان همچنین با بیان اینکه عمر ساختمان ها در کشورمان بین ۳۰ تا ۴۰ سال است، تصریح کرد: درحالیکه این رقم در کشورهای دیگر بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ سال است و ما در شهر خودمان نیز ساختمان های میراثی با قدمت ۵۰۰ سال و حتی بیشتر داریم.

عسگری به میزان زیاد نخاله های ساختمانی اشاره و خاطرنشان کرد: این موضوع نشان می دهد که با وجود شیک و مدرن شدن ساختمان ها، روش ساختمان سازی پس از ۸۰ سال در کشورمان تغییری نکرده است.

وی ادامه داد: برای کیفیت بخشی به کار ساختمان سازی لازم است کسانی وارد این حرفه شوند که دارای صلاحیت و تخصص این کار باشند.

عسکری به موضوع خانه های سبز نیز اشاره و اضافه کرد: کارهای مقدماتی درباره استانداردها و قوانین این ساختمان ها در سازمان نظام مهندسی ساختمان انجام شده و مقرر است تعدادی از مهندسان در این زمینه توسط کارشناسان اتریشی آموزش ببینند.

وی با بیان اینکه این موضوع باید به قانون تبدیل شود، خاطرنشان کرد: شورای اسلامی شهر اصفهان در این زمینه قدمی برداشته و برای برخی از ساختمان ها استفاده از انرژی خورشیدی برای تامین آب گرم مصوب شده است.

عسکری همچنین با بیان اینکه تعرفه های سازمان نظام مهندسی ساختمان در سال جاری هنوز تغییر نکرده و همان تعرفه های سال ۹۸ است، گفت: خدمات مهندسی درصد ناچیزی از هزینه های ساختمان سازی را در مقایسه با مسوولیت هایی که دارد، شامل می شود.

سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اصفهان سال ۱۳۷۴ تاسیس شد و دارای ۳۲ هزار عضو در رشته های مهندسی عمران، معماری، برق، مکانیک، شهرسازی، نقشه برداری و ترافیک است.

ایرنا

 

کلید واژه :

فرونشست زمین

ثبت نظرات
captcha