کد خبر : ۳۴۸۳۰۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

نانوواکسن ضدکرونا که روی موش ها و میمون ها موفقیت آمیز بوده است

در واکسن هایی که در حال حاضر برای مقابله با کرونا ساخته می شود معمولا از mRNA استفاده می شود. به تازگی واکسن جدیدی طراحی شده که در آن از repRNA استفاده شده است که پاسخ ایمنی قوی تری نسبت به واکسن های mRNA ایجاد می کند.

نانوواکسن ضدکرونا که روی موش ها و میمون ها موفقیت آمیز بوده است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، به نقل از پایگاه خبری فناوری نانو ایران، نتایج یافته های اخیر محققان نشان می دهد که واکسن ضدکووید ۱۹ حاوی نانوذرات پاسخ ایمنی جالب توجهی روی موش های آزمایشگاهی داشته است. این واکسن که به repRNA-CoV۲S شهرت دارد بعد از دو بار تزریق روی موش ها و میمون ها منجر به پاسخ سلول های T و آنتی بادی ها شده است.

در این واکسن از نوعی RNA موسوم به repRNA استفاده شده است که موجب پاسخ ایمنی قوی تری نسبت به mRNA می شود. این واکسن براساس دستورالعمل ساخت پروتئین سنبله ویروس کرونا و نوع نانوذراتی که در آن به کار رفته می تواند پایداری و ایمن سازی در بدن ایجاد کند.

به گفته محققان این پروژه از دانشگاه واشنگتن، این واکسن پس از یکبار تزریق به موش ها و یک تزریق ثانویه تقویت کننده، باعث افزایش اثرات واکسن در موش های مسن شده و پاسخ قوی ایمنی در آنها ایجاد کرده است. به گفته این تیم تحقیقاتی، این تزریق تقویت کننده موجب پاسخ بسیار قوی سلول های T در ریه و طحال می شود.

هر دو رویکرد، یعنی تزریق منفرد و تزریق تقویت کننده، بی خطر بوده و پاسخ های مشابهی در میمون ها ایجاد کرده است که حداقل ۷۰ روز این پاسخ ها پایدار بوده است.

علاوه بر این، آنتی بادی هایی که در میمون ایجاد شده از نظر کمی به اندازه آنتی بادی موجود در بدن بیمارانی است که دچار بیماری کرونا شده اند.

نویسندگان می گویند که برای بررسی اینکه آیا واکسن می تواند فرد را در برابر کرونا محافظت کند باید برنامه ریزی شود تا آزمون های بالینی روی این واکسن انجام شود.

نتایج این پروژه در نشریه Science Translational Medicine به چاپ رسیده است.

 

کلید واژه :

نانوواکسن ضدکرونا

ثبت نظرات
captcha